Goniec.pl
leszek-pabis-nie-zyje

Wikimedia Stiopa CC BY-SA 4.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Wałbrzych: Nie żyje 39-letni lekarz. Pracował po 100 godzin tygodniowo

24 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wiadomość o śmierci doktora Leszka Pabisa wstrząsnęła lekarzami ze Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Anestezjolog niespodziewanie zmarł w niedzielę 22 sierpnia. Miał tylko 39 lat. Prokuratura rozpoczęła już postępowanie w tej sprawie. Okazało się, że pracownik opieki zdrowotnej spędzał na dyżurach po 100 godzin tygodniowo. Placówka od dawna ma zmagać się z poważnymi brakami kadrowymi.

Śmierć Leszka Pabisa wywołała duże zamieszanie w środowisku medycznym. 39-letni anestezjolog stracił przytomność we własnym domu w niedzielę 22 sierpnia. Po reanimacji, która trwała kilkadziesiąt minut, stwierdzono zgon lekarza. Stanowisko w tej sprawie zajęli jego koledzy i koleżanki z pracy.

wiadomosci wpadka

W "Wiadomościach" pomylili datę wybuchu II wojny światowej. Materiał szybko zdjęto

CZYTAJ DALEJ

Leszek Pabis pracował w Specjalistycznym Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Inni pracownicy placówki medycznej ujawnili, że już dawno pojawił się tam problem poważnych braków w kadrze, który trwa do dziś. Deficyty natomiast przekłada się na ogromne przeciążenie pracujących tam lekarzy. W związku z podejrzeniami naruszenia kodeksu pracy prokuratura wszczęła śledztwo po śmierci 39-latka.

Komentarz lekarzy w sprawie Leszka Pabisa

O śmierci Leszka Pabisa poinformował lokalny „Dziennik Wałbrzych”. Dziennikarze redakcji dotarli do zszokowanych kolegów i koleżanek z pracy 39-letniego anestezjologa. Pracownicy Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiej w Wałbrzychu opowiedzieli o tragicznej sytuacji, jaka panuje w placówce.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Samych anestezjologów w tym momencie potrzeba co najmniej pięciu. Po śmierci Leszka już sześciu – ujawnił jeden z lekarzy.

– Dlaczego tyle pracował? Bo anestezjolog potrzebny jest niemal na każdym oddziale. Albo został w pracy, albo część pacjentów nie mogłaby mieć przeprowadzonych zabiegów – dodał medyk.

Według „Dziennika Wałbrzych” braki w kadrze dotyczą wielu specjalizacji. Szpital już od dawna zmaga się z deficytem chirurg, specjalistów chorób wewnętrznych oraz lekarzy na SOR. Po tym, jak władze samorządowe zwolniły wieloletnią dyrektor placówki Mariolę Dudziak, sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej.

Personel wałbrzyskiego szpitala nie zamierzał ukrywać oburzenia w związku z decyzją władz samorządowych. W ramach solidarności ze zwolnioną dyrektor lekarze ograniczyli swoje dyżury. W mediach społecznościowych pojawiło się też oficjalne oświadczenie Marioli Dudziak.

Po śmierci Leszka Pabisa prokuratura wzięła pod lupę wałbrzyską placówkę medyczną

W związku z tragiczną śmiercią Leszka Pabisa prokuratura sprawdza między innymi doniesienia dotyczące 100 godzin dyżurów, które co tydzień miał brać 39-letni anestezjolog. Zgodnie z kodeksem pracy lekarze nie mogą pracować więcej niż 42 godziny. Stanowisko w tej sprawie zajął szef Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu.

W każdym przypadku śmierci młodej osoby bez historii chorobowej wszczynane jest śledztwo – oświadczył Marcin Witkowski na antenie Radia ZET.

Na wtorek 24 sierpnia zaplanowano przeprowadzenie sekcji zwłok zmarłego lekarza. Prokuratura ma zapoznać się z dokumentacją ze szpitala o dyżurach branych przez Leszka Pabisa oraz zlecić dodatkowe badania. Obecnie prowadzone jest postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

szokujące fakty morderstwa pedofila

Wiadomości

Pedofil musiał kopać własny grób. Ojciec wykorzystywanej 9-latki był bezlitosny

Czytaj więcej >
Edward Janiak

Wiadomości

Nie żyje biskup Edward Janiak

Czytaj więcej >
msza św.

Wiadomości

W najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce odbędzie się doroczne liczenie wiernych

Czytaj więcej >
Kulisy życia w seminarium

Wiadomości

Ksiądz pedofil Paweł Kania wyszedł z więzienia. Nie trafił do Gostynina z winy sądu

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Pijana 35-letnia olsztynianka opiekowała się czwórką dzieci. Stanie przed sądem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Konferencja rzecznika rządu. Wśród spraw bieżących m.in. Rodzinne Kapitały Opiekuńcze

Czytaj więcej >