Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Szef rosyjskiej delegacji przekazał informacje ws porozumienia z Ukrainą
Piotr Dutka
Piotr Dutka 30.03.2022 19:08

Szef rosyjskiej delegacji przekazał informacje ws porozumienia z Ukrainą

Youtube
Youtube

Szef rosyjskiej delegacji ws Ukrainy, poinformował, że otrzymał na piśmie propozycje strony ukraińskiej. Wśród nich ma być rezygnacja zarówno z próby dołączenia do NATO, jak i zagranicznych baz i kontyngentów na swoim terenie. Dodatkowo strona ukraińska musiałaby się zobowiązać nieposiadania broni jądrowej, lub innej masowego rażenia.

Otwarty konflikt na terenie Ukrainy trwa już ponad miesiąc. Zarówno strona rosyjska, jak i ukraińska odczuwają skutki zmasowanych walk. Szczególnie obrońcom zależy na pokojowym rozwiązaniu, dlatego za wszelką cenę próbują dojść do konsensusu ze stroną rosyjską.

Ukraina zrezygnuje z członkostwa w NATO? Rosyjski minister ujawnia szczegóły

Szef rosyjskiej delegacji w rozmowach z Ukrainą przekazał, że otrzymał pisemne propozycje, które zostały wystosowane przez obrońców. Wśród nich znajdują się takie punkty jak, rezygnacja Ukrainy z NATO, zagranicznych baz i kontyngentów u siebie, brak posiadania broni jądrowej i innej masowego rażenia.

W opinii szefa rosyjskiej delegacji, wypełnienie przez Ukrainę tych zobowiązań spowoduje, że "groźba utworzenia przyczółka NATO na terytorium Ukrainy zostanie skutecznie wyeliminowana".

Jak informują światowe media, negocjacje ukraińsko-rosyjskie, które miały miejsce w Stambule nie przyniosły pożądanego przełomu, który dałby podwaliny pod wypracowanie warunków pokojowych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie odbyła się ich 2 tura, ale ustalono kolejne spotkanie w ciągu 14 dni.

Rosjanie zadeklarowali, że ograniczą swoją aktywność wojskową na północy Ukrainy. Podkreślili, że w praktyce nie oznacza to całkowitego przerwania ognia. Dodali również, że będą kontynuować operację wojskową na południu i w Donbasie „aż do pełnego wyzwolenia”.

Ukraińskie władze zaznaczają, że częścią ewentualnego porozumienia musi być nowy traktat międzynarodowy dający gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Musiałby on zawierać specjalny zapis, podobny do art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

W opinii Biura Prezydenta Ukrainy, ewentualne porozumienie pokojowe, tuż po zaakceptowaniu przez parlament, musiałoby zostać poddane pod referendum. Pojawia się jednak pewna przeszkoda, ponieważ mogłoby ono dojść do skutku jedynie w przypadku pełnego wycofania się wojsk rosyjskich na pozycje zajmowane przed 24 lutego bieżącego roku.

Już po oficjalnym zakończeniu rozmów, prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że negocjacje będą kontynuowane. Zaznaczył, że Kijów nie zaakceptuje kompromisów dotyczących suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Głównym priorytetem jest uzyskanie wielostronnych gwarancji bezpieczeństwa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl