Goniec.pl
suplement diety może zatruć

Pixabay.com moakets

Suplement diety Colon wycofany ze sprzedaży. Nie wolno go spożywać

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Popularny suplement diety firmy Orkla Care SA zostaje prewencyjnie wycofywany z obrotu. Główny Inspektorat Sanitarny potwierdził, że chodzi o produkt Colon.

Główny Inspektor Sanitarny przekazał bardzo ważną wiadomość osobom, które biorą suplementy diety. F**irma Orkla Care S.A. postanowiła wycofać produkt o nazwie Colon. Ma to związek z wystąpieniem w Danii ogniska zatrucia bakterią Salmonelli. Prawdopodobnym źródłem zatrucia stało się spożycie kapsułek marki Husk. Sprzedawany w Polsce preparat Colon zawiera składnik z tego samego źródła pochodzenia co w/w kapsułki, stąd decyzja o jego prewencyjnym wycofaniu.**

Producent sam przekazał informacje o możliwym zagrożeniu i zaapelował o wyrzucenie suplementów diety. Firma Orkla Care S.A. zobowiązała się też do udzielenia rekompensaty, co opublikowała na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Zamieszanie wokół suplementu diety po licznych przypadkach zatruć salmonellą

Producenci suplementów diety zaobserwowali zatrucia bakterią Salmonelli u swoich klientów. Choć nie ma 100 procent pewności, że to właśnie zażycie kapsułek wywołało zatrucie, jest to jedna z możliwości.

Do ogniska zatruć bakterią salmonella doszło w Danii. Firma Orkla Care S.A. uznała, że najprawdopodobniej to suplementy marki Husk, który zawiera składnik roślinny Psyllium husk (łupinę nasienną babki jajowatej), jest źródłem problemów zdrowotnych konsumentów. Prewencyjne wycofanie z obrotu preparatu Colon wiąże się z występowaniem w nim tego samego składnika z identycznego źródła, co suplement marki Husk.

[EMBED-245]

Na naszym rynku znajdują się preparat Colon, który zawiera ten sam składnik co suplementy sprzedane na rynku skandynawskim. Łupina nasienna babki jajowatej pochodzi z tego samego źródła. Aby ograniczyć potencjalne ryzyko zakażeń, producent zdecydował się na wycofanie specyfiku.

Główny Inspektor Sanitarny apeluje o wyrzucenie suplementu diety

Decyzję o wycofaniu suplementu diety przekazał Główny Inspektor Sanitarny. Służby poinformowały, że nie ma pewności co do jego szkodliwości, to jednak w związku z postanowieniem firmy Orkla Care S.A. klienci nie powinni zażywać produktu.

Na oficjalnej stronie Głównego Inspektora Sanitarnego opublikowano listę partii produktów marki Colon, które zostały wycofane. Producent apeluje o wyrzucanie specyfiku i zapewnia możliwość rekompensaty.

Każdy klient, który będzie chciał otrzymać zadośćuczynienie za poniesione straty, powinien skontaktować się z firmą Orkla Care S.A. Numer kontaktowy oraz adres mailowy znajduje się na oficjalnej stronie producenta.

Konsumenci, którzy mają suplementy diety marki Colon w swoich domach, powinni sprawdzić, czy nie należą do partii wycofywanych produktów. Spis znajduje się tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

koronawirus

Wiadomości

Prof. Krzysztof Tomasiewicz: "To początek czwartej fali, która potrwa przynajmniej dwa miesiące"

Czytaj więcej >
Monika Bawaj

Wiadomości

Tarnowskie Góry: Zaginęła 15-letnia Monika Bawaj. Policja prosi o pomoc

Czytaj więcej >
Dariusz Ś.

Wiadomości

Radny Nowoczesnej znęcał się nad żoną. Nie pójdzie do więzienia

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poznań: Pomimo reanimacji zmarł 2,5-latek, który wypadł z okna

Czytaj więcej >