Goniec.pl Finanse Średnio po 29 tys. złotych na osobę. Wystarczy złożyć wniosek do ZUS
Goniec.pl

Średnio po 29 tys. złotych na osobę. Wystarczy złożyć wniosek do ZUS

10 sierpnia 2023
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Mało kto o tym wie, ale wielkie pieniądze właśnie mogą przechodzić mu koło nosa. Jak wyliczył Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na niektórych może czekać średnio nawet po 29 tys. złotych, po które wystarczy się zgłosić. Co ważne, wypłata należnych środków odbywa się bez ograniczeń czasowych. Chodzi jedynie o to, by być świadomym przysługujących nam praw i złożyć odpowiedni wniosek. O czym dokładnie mowa?

Wielkie pieniądze czekają na Polaków

Otwarte Fundusze Emerytalne swego czasu były jednym z częściej poruszanych tematów w debacie publicznej i choć wiele mówiono o nich złego, teraz, przynajmniej dla niektórych, mogą być źródłem wielkiej satysfakcji.

Jak informuje ZUS , pieniądze z subkonta ZUS bliskich nam zmarłych, którzy byli członkami OFE, podlegają dziedziczeniu , co oznacza, że wystarczy tylko się po nie zgłosić, a możemy stać się posiadaczami niemałej gotówki. Co ważne, na wypłatę środków nie ma żadnych ograniczeń czasowych , dlatego nawet osoby, które pożegnały swoich krewnych jakiś czas temu, mogą być beneficjentami. Muszą tylko złożyć odpowiedni wniosek.

Sąsiedzi Sylwii Peretti wyjawili, o czym mówi cała okolica. Chodzi o jej zmarłego syna

Jak dostać środki z subkonta ZUS?

Z danych zgromadzonych przez ZUS jasno wynika, że na subkontach zmarłych znajduje się średnio aż po 29 tys. zł.

- Prawo do dziedziczenia mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE oraz tego, który wprawdzie do OFE nie przystąpił ale urodził się po 1968 r. Jeśli zmarły nie złożył żadnej dyspozycji dotyczącej dziedziczenia, środki wchodzą w skład masy spadkowej - wyjaśniała Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik ZUS we Wrocławiu w rozmowie z portalem tuwroclaw.com.

W sprawie dziedziczenia środków z subkonta ZUS są trzy przypadki postępowania. Jeśli członek OFE nie osiągnął wieku emerytalnego, wniosek o wypłatę środków należy złożyć do OFE, a ten informuje ZUS, który od tego momentu ma 3 miesiące na wypłatę pieniędzy.

Jeśli członek OFE osiągnął wiek emerytalny, środki są już na jego subkoncie ZUS, tak samo, jak w przypadku, gdy zmarły nie należał do OFE. Wystarczy zatem złożyć odpowiedni formularz, który jest dostępny na stronie ZUS .

Rośnie świadomość społeczna

Całe szczęście Polacy, choć nie wszyscy, są coraz bardziej świadomi swoich przywilejów i coraz chętniej składają wnioski o wypłaty z subkonta ZUS.

Serwis prawo.pl wyliczył, że w ubiegłym roku do ZUS wpłynęło prawie 100 tys. takich wniosków, co zobowiązało instytucję do wypłaty beneficjentom 796,5 mln złotych . Dla porównania, w 2021 roku koszt ten był niższy o 56 mln złotych, a w 2020 roku o ok. 300 mln złotych.

Źródło: tuwroclaw.com, prawo.pl, WP

Emeryci mogą liczyć na dodatkowe 255 zł. Jak zawnioskować o pieniądze?
Ile trzeba zarabiać, żeby nie dostawać najniższej emerytury? Mamy złą wiadomość
Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport