Goniec.pl
Ksiadz

Unsplash.com/Thays Orrico (zdjęcie ilustracyjne)

Śląsk: Proboszcz ma domagać się opłat za namaszczenie chorych

20 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Wierni z miejscowości Wielowieś w województwie śląskim powiadomili kurię o czynach, których miał dopuszczać się miejscowy proboszcz. Parafianie utrzymują, że ksiądz pobiera opłaty za namaszczenie chorych, a nawet za otwarcie bram cmentarza. Stawka za zdjęcie kłódki ma wynosić dwieście złotych.

Mieszkańcy Wielowsi skontaktowali się w tej sprawie także z dziennikarzami Gazety Wyborczej. W parafii miało dochodzić do nieuczciwych praktyk ze strony księdza Tadeusza Palucha, który został oskarżony o zamienienie posługi w prywatny biznes.

bankomat

Awaria w banku Santander. Pilna reakcja instytucji

CZYTAJ DALEJ

Wierni mają żal do księdza

- Ksiądz pobiera opłaty za odwiedzenie chorych, kasuje też rodziny za możliwość skorzystania z kaplicy, gdy ktoś umrze - donosili wierni w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Parafianie twierdzą, że ksiądz pobiera opłatę za otwarcie bramy cmentarza kamieniarzom, którzy chcą postawić nowy nagrobek lub naprawić jeden z już istniejących. Stawka za zdjęcie kłódki ma sięgać dwustu złotych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Ksiądz Tomasz Paluch w rozmowie z dziennikarzami stanowczo zaprzeczał, jakoby dopuszczał się zarzucanych mu czynów. Sprawa została w styczniu tego roku skierowana do kanclerza kurii w Gliwicach.

Kuria przygląda się sprawie

O rzekomych incydentach powiadomiono także arcybiskupa Wiktora Skworca. W liście skierowanym do hierarchy napisano, że proboszcz nie informuje wiernych, na co wydawane są pieniądze z niedzielnych mszy.

Parafianie zarzucają księdzu nie tylko nadużycia natury finansowej, ale także to, że odzywa się „w sposób ordynarny, obrażający bliźniego”. Wierni utrzymują, że posiadają nagrania dokumentujące dyskusyjne sytuacje.

- Kuria Diecezjalna w Gliwicach obserwuje rozwój wydarzeń w tej parafii. Dochodzą do nas zarówno głosy krytyki pod adresem księdza proboszcza Tomasza Palucha, jak i również zadowolenia i aprobaty. Jesteśmy w trakcie rozmów z niektórymi parafianami - odniósł się do sprawy ksiądz Krystian Piechaczek, rzecznik prasowy gliwickiej kurii.

Przed kilkoma laty Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadziła śledztwo w sprawie „przywłaszczenia powierzonego mienia”. Miało do niego dojść w latach 2017-2019. Z konta parafii Świętego Jacka w Bytomiu zniknęło wówczas milion złotych.

Dziennikarze Gazety Wyborczej donoszą, że w tym czasie proboszczem bytomskiej parafii był ksiądz Tomasz Paluch. W czerwcu 2019 roku duchownego przeniesiono do Wielowsi. Oficjalnym powodem miała być „relacja ze współpracownikami”.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Podkarpacie: Przez wieś przeszła nawałnica. Nagła, niszczycielska zmiana pogody

  • Nowa Biała: 44 budynki spłonęły. Premier Morawiecki wysyła wojsko do pomocy

  • Robert Lewandowski po meczu wysłał SMS. Jego treść hitem internetu

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Wiadomości

W całej Polsce odbędą się protesty w obronie TVN

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszedł do kościoła w czapce. Teraz ścigają go za obrazę uczuć religijnych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wrocław: kierowca wjechał w ekipę sprzątającą po poprzednim wypadku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Anna Kornecka zdymisjonowana. Krytykowała Polski Ład

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rodzina Basi zdradziła jej ostatnie słowa przed tragiczną śmiercią

Czytaj więcej >

Wiadomości

Leżał pod szpitalem i krzyczał z bólu. Wcześniej nie chciano go przyjąć

Czytaj więcej >