Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sejm przyjął ważną uchwałę. Jest sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji imigrantów
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 15.06.2023 16:09

Sejm przyjął ważną uchwałę. Jest sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji imigrantów

Sejm
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Po ostrej dyskusji Sejm przyjął dziś (15.06) uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji migrantów, tzw. systemu obowiązkowej solidarności. Politycy PiS-u uważają, że pomysł ten godzi w suwerenność państw i zagraża ich bezpieczeństwu. Jarosław Kaczyński zapowiedział przeprowadzenie referendum, w którym Polacy zabraliby głos w sprawie.

W Sejmie odbyła się burzliwa dyskusja na temat przymusowej relokacji imigrantów

Dziś (15.06) w Sejmie odbyła się debata nad projektem uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji migrantów, głos zabrał m.in. Jarosław Kaczyński. Prezes PiS-u uznał, że z tym rozwiązaniem nie zgadza się większość polskiego społeczeństwa, dlatego zaproponował referendum. - Naród polski też się na to nie zgadza i to musi być przedmiotem referendum. My to referendum zorganizujemy! Polacy muszą się w tej sprawie wypowiedzieć! - zapowiedział.

Głos na sali sejmowej zabrał też Mateusz Morawiecki. - Co to jest Komisjo Europejska? Nie będą nam komisarze z Brukseli czy z Berlina dyktować, co mamy robić, jak mamy chronić nasze granice. Trzeba wiedzieć, kiedy w interesie polskiej racji stanu trzeba powiedzieć swoim sojusznikom "nein", a nie tylko "danke" albo "spasiba" - ostro podsumował swoją wypowiedź premier.

Prezenter TVP stracił pracę. Program, który prowadził, znika z anteny

Za odrzuceniem mechanizmu głosowali posłowie Zjednoczonej Prawicy, Konfederacji, Polski 2050 i Kukiz '15

Posłowie przegłosowali uchwałę potępiającą mechanizm relokacji. Poseł Krystian Kamiński z Konfederacji wyraził nadzieję, że rząd jasno opowie się za ochroną granic UE. Twardo przekonywał, że nie można zgadzać się na relokacje. Zwracając się do posłów PO i PSL, podkreślał, że dziś są przeciwko, a w przeszłości zgadzali się na ten mechanizm. Obecnemu rządowi zarzucił zaś, że przyjmuje zbyt wielu imigrantów z państw muzułmańskich.

- PiS, jeśli nie chce być hipokrytą, powinien w tym referendum zadać pytanie czy Polacy zgadzają się na legalnych imigrantów, ale z państw muzułmańskich - mówił, nawiązując do zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego odnośnie do referendum.

Mechanizm jest krytykowany jako "niehumanitarny"

Poseł Polski 2050 Paweł Zalewski również opowiedział się przeciwko mechanizmowi relokacji, bo jest to rzekomo “mechanizm niehumanitarny”, który zakłada przenoszenie cudzoziemców w miejsca, w których nie chcą przebywać. Zdaniem polityka przeciwko tzw. przymusowej solidarności jest cały Sejm, ale PiS zamiast "skutecznie walczyć o polskie interesy w Brukseli" uważa, że wystarczy zorganizować referendum.

Z kolei poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko zwracał uwagę, że nie można zgadzać się na to, aby mafie przemytników prowadziły handel ludźmi ani na przymusowe przenoszenie ludzi między państwami. Polityk poparł wniosek Kaczyńskiego o przeprowadzenie referendum w sprawie relokacji.

Źródło: Posiedzenie Sejmu z dn. 15.06.2023