Rzecznik MSZ: Polska nie łamie prawa azylowego
Łukasz Jasina, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ), zaprzeczył na Twitterze, jakoby Polska dopuściła się łamania prawa azylowego. - Polska działa zgodnie z prawem - przekonywał. Wątpliwości co do praktyk stosowanych przez polskie służb ma dyrektor organizacji pozarządowej Human Rights Watch.
Odpierając zarzuty, rzecznik MSZ wyjaśnił, jak wygląda procedura ubiegania się o azyl w przypadku osób przebywających na terenie Białorusi. Wskazał także, kiedy dochodzi do przestępstwa w tym zakresie.
HRW: Polska naruszyła prawo do ubiegania się o azyl
Kenneth Roth, dyrektor wykonawczy Human Rights Watch (HRW), zabrał głos w sprawie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Jego wpis na Twitterze nawiązuje do incydentu, który miał miejsce w sobotę 13 listopada.
Podlaska policja poinformowała, że tego dnia migranci sforsowali granicę w rejonie wsi Starzyna w gminie Dubicze Cerkiewne. - Na stronę polską wdarło się około 50 imigrantów - relacjonował Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji. W związku ze zdarzeniem zatrzymano 22 obywateli Iraku. - Imigrantów przekazano funkcjonariuszom Straży Granicznej - dodał policjant.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Jak skomentował te sprawę przedstawiciel HRW? "Wczoraj przed godziną 17, około 50 osób wtargnęło do Polski w okolicach Starzyny - poinformowała policja… Wszystkie osoby zostały złapane przez polskie służby mundurowe i doprowadzone z powrotem do granicy. Innymi słowy, Polska naruszyła ich prawo do ubiegania się o azyl", czytamy w komentarzu Rotha.
Do wpisu dołączył także link do artykułu, który na ten temat opublikował brytyjski dziennik The Guardian. W samym tekście nie padają bezpośrednie oskarżenia o naruszanie prawa. Jedyna wzmianka na temat osób szukających azylu odnosi się do trudnych warunków, w których muszą koczować.
Rzecznik MSZ odpiera zarzuty. Jego zdaniem Polska działa zgodnie z prawem
Na zarzuty dyrektora wykonawczego HRW zareagował Łukasz Jasina, rzecznik MSZ. W obszernym komentarzu na Twitterze wyjaśnił, że wnioski o azyl można składać w Ambasadzie RP w Mińsku.
Do dyspozycji pozostają także konsulaty w Grodnie Brześciu. Dodatkowo Jasina wskazał, że migranci mogą ubiegać się o ochronę międzynarodową na Białorusi.
"Przestępstwem jest przekraczanie granicy w miejscu zakazanym, niszczenie infrastruktury granicznej oraz aktywne atakowanie funkcjonariuszy. Polska działa zgodnie z prawem", czytamy w zakończeniu wpisu. O tym, jakie dalsze działania w sprawie kryzysu na granicy rozważa premier Mateusz Morawiecki można przeczytać tutaj.
1/2 Applications for asylum can be submitted in Minsk at the Polish Embassy and at the Consulates in Hrodna and Brest. They can also apply for international protection in Belarus. https://t.co/WHzBo6wjt7
— Łukasz Jasina (@RzecznikMSZ) November 14, 2021
ONZ apeluje o przestrzeganie praw człowieka, a na Twitterze pojawiają się kolejne nagrania
HRW to nie jedyna organizacja, którą niepokoi sytuacja migrantów koczujących przy granicy. W piątek 12 listopada Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka (OHCHR) i Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR) wezwali Polskę i Białoruś do przestrzegania praw człowieka i powstrzymania się od wykorzystywania migrantów w celach politycznych.
O tym, jak wygląda próba przedarcia się na stronę polską wspomniał na Twitterze białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan. Nagranie, które opublikował ma ukazywać reakcję na zapewnienia, że Polska przyjmie wnioski azylowe migrantów.
Tymczasem "Pogromcy Białorusi" donoszą, że udało im się ustalić tożsamość jednego z funkcjonariuszy, który miał prowokować polskich żołnierzy. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.This is what happens with those migrants trying to get to the official border crossing where Poland – at least as its officials claim – would accept their asylum applications. Belarusian Internal troops pushing them back into the 'limbo' of Belarusian woods. pic.twitter.com/ca670A4r6N
— Tadeusz Giczan (@TadeuszGiczan) November 10, 2021
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: Twitter, un.news.org, Radio Zet