Goniec.pl
Oficjalne wytyczne rządu ws kolonii i obozów

Pixabay.com MaBraS

Rząd podjął decyzję ws. obozów i kolonii, są oficjalne wytyczne

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Ministerstwo Edukacji i Nauki, Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia opracowały wytyczne na temat tegorocznych kolonii i obozów. Rok szkolny kończy się już 25 czerwca, a wytyczne rządu pozwolą odpowiednio przygotować dzieci i ośrodki na nadchodzące wakacje.

Rodziców i dzieci czekają już drugie z rzędu wakacje w trakcie pandemii koronawirusa. Z tego względu wakacyjne wyjazdy muszą odbyć się w ścisłym reżimie sanitarnym, by zminimalizować ryzyko ewentualnego zakażenia wśród dzieci i kadry opiekuńczej.

Wytyczne rządu ws. obozów i kolonii

Właśnie po to Ministerstwo Edukacji i Nauki, Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia opracowały wytyczne dotyczące organizowania kolonii i obozów dla dzieci. Są one ściśle sprecyzowane, a organizatorzy takiego wypoczynku mogą zgłaszać się do specjalnej bazy danych, dzięki czemu łatwo będzie sprawdzić ich wiarygodność.

Jest kilka warunków, które trzeba spełnić. Przede wszystkim grupa dzieci do lat 10 nie może przekraczać 15 osób. Grupa dzieci powyżej 10 lat nie może być większa niż 20 osób. Wyjątkiem jest sytuacja, w której uczestnicy wyjazdu w trakcie roku szkolnego spędzali czas razem, np. gdy cała klasa jedzie w to samo miejsce na obóz.

Ponadto rodzice, prawni opiekunowie dziecka lub pełnoletni uczestnicy muszą poświadczyć w pisemnym oświadczeniu, że są zdrowi, nie mają żadnej infekcji ani objawów sugerujących chorobę zakaźną. To jednak nie wszystko, ponieważ muszą także poświadczyć, że nie mieli kontaktu z osobą zakażoną czy podejrzaną o zakażenie w ciągu 10 dni przed rozpoczęciem wyjazdu.

Rodzice dziecka, u którego pojawią się objawy zakażenia, zobowiązani są do zabrania dziecka z wyjazdu w ciągu 12 godzin od pojawienia się niepokojących sygnałów. Co oczywiste ze względu na obowiązujące w Polsce obostrzenia, każde dziecko musi mieć przy sobie maseczkę.

Pełne wytyczne można znaleźć na rządowej stronie. Dotyczą one praktycznie każdego możliwego aspektu pobytu dzieci w ośrodku: warunków zakwaterowania, wyżywienia, transportu uczestników, higieny, kadry opiekuńczej czy realizacji programu zajęć.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku opieki nad dziećmi w ramach akcji „Lato w mieście 2021”. Tu nie pojawiły się jeszcze żadne oficjalne wytyczne, dlatego rodzice chcący skorzystać z oferty placówek edukacyjnych w mieście, muszą póki co uzbroić się w cierpliwość.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Parenting

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >