Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Rząd zamrozi cenę prądu. Kto skorzysta na nowej ustawie?
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 27.09.2022 07:43

Rząd zamrozi cenę prądu. Kto skorzysta na nowej ustawie?

Rząd przyjął projekt ustawy zakładającej zamrożenie stawek cen prądu w roku 2023 r na poziomie z roku 2022 r.
Pawel Wodzynski/East News

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów, przedłożono pod obrady projekt ustawy w sprawie zamrożenia cen prądu. Zgodnie z zapisami, w 2023 r. gospodarstwa domowe objęte będą cenami z roku 2022 w oparciu o wyznaczone limity zużycia energii, które podzielono na trzy kategorie. Po ich przekroczeniu naliczane będą stawki według aktualnych cen taryfowych.

Rząd mrozi cenę prądu

Podczas dzisiejszych obrad rząd przyjął projekt ustawy, zakładający zamrożenie cen prądu w nadchodzącym roku. Sprawa dotyczy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

O projekcie można było usłyszeć już wcześniej za sprawą Jarosława Kaczyńskiego, który informował o prowadzonych w tym kierunku rozmowach z Mateuszem Morawieckim. Premier z kolei zwracał uwagę na fakt dopracowywania "Tarczy Solidarnościowej", mającej wspomóc gospodarstwa domowe w nadchodzącej zimie. Projekt ustawy przedłożyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Od 1 stycznia 2023 roku rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju - można przeczytać na stronie rządowej.

Co zawierają zapisy ustawowe?

Projekt ustawy przewiduje trzy limity zużycia energii z trzema zmiennymi dla gospodarstw. Pierwszy dotyczy gospodarstw domowych z limitem 2 tys. kWh rocznie, drugi obejmuje gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami wyznaczając zużycie energii do 2,6 tys. kWh rocznie, trzeci zaś skierowany jest dla rodzin trzy plus, czyli tych posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz rolników, którzy będą mieli limit do 3 tys. kWh rocznie.

Jak przekazała strona rządowa, wskazane limity wyliczone są w oparciu o średnie zużycie energii gospodarstwa domowego w 2020 roku. Zgodnie z zapisami, przekroczenie wymienionego limitu, skutkować będzie naliczeniem każdej kolejnej kWh, podług cen i stawek, obowiązujących w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. Według wyliczeń, z rozwiązania tego ma skorzystać 17 mln gospodarstw domowych, zaś łączny koszt udzielonej pomocy ma wynieść 23 mld zł.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RadioZET

Tagi: Rząd