Goniec.pl Finanse Rząd jest pewien, Mateusz Morawiecki chce ulżyć osobom z kredytami hipotecznymi. Wakacje kredytowe coraz bliżej.
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rząd jest pewien, Mateusz Morawiecki chce ulżyć osobom z kredytami hipotecznymi. Wakacje kredytowe coraz bliżej.

28 maja 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma być wytchnieniem dla 2 mln Polaków. Reguluje ona obiecane przez Mateusza Morawieckiego wakacje kredytowe oraz koniec WIBOR. Zanim nowe przepisy - a wraz z nimi możliwość zawieszenia spłaty kredytu - wejdą w życie, projekt ustawy przegłosować muszą posłowie.

Zapowiedzi Mateusza Morawieckiego deklarującego pomoc dla milionów Polaków, którzy zmagają się z rosnącymi ratami kredytów hipotecznych , zaczynają się ziszczać. Zanim jednak staną się faktem, konieczna jest jeszcze zgoda Sejmu.

Rząd nie ma jednak wątpliwości i przyjął projekt ustawy o pomocy kredytobiorcom . W propozycjach gabinetu Mateusza Morawieckiego pojawiają się dwa najważniejsze aspekty: likwidacja WIBOR oraz wakacje kredytowe .

Rząd podjął decyzję, Polakom z kredytami ma być lżej

- Zapowiedziany program pomocy kredytowej, zakładający m.in. wakacje kredytowe, staje się realnym projektem, który trafia do Sejmu. 1 lipca przepisy mają wejść w życie - powiedział po podjęciu przez rząd decyzji o przyjęciu projektu ustawy Piotr Müller.

Nie tylko sprawy seniorów i 14. emerytury znajdują się w planie prac rządu . Udowodniło to przyjęcie projektu ustawy regulującą obiecaną pomoc dla kredytobiorców cierpiących przez wysoką inflację i podnoszenia stóp procentowych przez NBP.

Na czym polegają wakacje kredytowe? To nic innego jak czasowe zawieszenie spłacania miesięcznych rat kredytu. Po zielonym świetle Sejmu i Senatu Polacy z kredytami będą mogli w ciągu dwóch lat przełożyć spłatę aż 8 rat kredytów na termin późniejszy.

Wakacje kredytowe, o co w nich chodzi?

Co ważne, kredytobiorcy będą mogli w założeniu przesunąć spłatę w wybranych przez siebie miesiącach trzeciego oraz czwartego kwartału roku 2022. Rząd założył, że w roku 2023 Polacy z kredytami hipotecznymi będą to mogli zrobić w jednym miesiącu każdego z kwartałów.

W projekcie przyjętym przez rząd zawarty jest ważny zapis dotyczący wysokości odroczonych w ramach wakacji kredytowych rat . Termin zostanie przesunięty, ale nie zostaną naliczone odsetki z racji opóźnienia płatności.

Tylko osoby posiadający kredyt hipoteczny w złotówkach będą mogły skorzystać z proponowanego przez rząd rozwiązania. To jednak nie wszystko, co planuje Mateusz Morawiecki.

Rząd chce przeprowadzić małą rewolucję

Wśród zaproponowanych przez Radę Ministrów propozycji w projekcie ustawy o pomocy kredytobiorcom pojawił się również zapis o nowym wskaźniku , który miałby zastąpić WIBOR .

Program wsparcia kredytobiorców oparty został jeszcze na trzecim filarze . Ostatnim z nich jest zwiększenie budżetu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) . Jeszcze w 2022 r. FWK ma wzrosnąć do ponad 2 mld zł.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: radiozet, rmf24

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport