Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

"Rz": Rząd planuje zmiany w oskładkowaniu umów zleceń

20 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że rząd wraca do kontrowersyjnego pomysłu pełnego oskładkowania umów zleceń. Zmiany dotkną około miliona osób. Dzięki temu ZUS może wzbogacić się nawet o 4 mld zł w ciągu roku.

Planowana reforma to dla wielu Polaków kolejny cios po Polskim Ładzie. Z kolei rząd wskazuje, że zmiany są niezbędne, aby ujednolicić system ubezpieczeń i uszczelnić zasady.

Gwiazdor TVN ewakuowany z pociągu z powodu podejrzenia bomby

Gwiazda TVN zrelacjonowała ewakuację pociągu. PKP wezwało policję

CZYTAJ DALEJ

Rewolucja dla zleceniobiorców. Minister już działa

W czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita" pisze, że stosowne działania w sprawie rewolucji składkowej podjęła minister rodziny i polityki społecznej. Marlena Maląg wysłała już Krajowy Plan Działania na rzecz Zatrudnienia na 2022 r. do konsultacji społecznych.

Z dokumentu wynika, że umowy zlecenie mają być w pełni oskładkowane. Zmiany dotkną około miliona Polaków. Dla 650 tys. osób umowy zlecenie to forma dodatkowego zarobku. Z kolei dla pozostałych 350 tys. obywateli tego typu kontrakty stanowią podstawowe źródło utrzymania. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Niektórzy z nich już musieli zajrzeć głębiej do kieszeni z powodu Polskiego Ładu, który wprowadził obowiązek odliczania pełnej składki zdrowotnej. Poza tym zleceniobiorcy nie mogą korzystać z ulgi dla klasy średniej.

Rząd chce "uporządkować” system". Zleceniobiorca straci nawet 300 zł

Pełne oskładkowanie umów zleceń ma pozwolić resortowi na zrealizowanie tegorocznych planów. Reforma ma na celu uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych i zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej.

Wśród argumentów przemawiających za zmiany pojawiły się dysproporcje między kontraktami. Pełne oskładkowanie sprawi, że umowy zlecenie i umowy o pracę będą rozliczane identycznie.

W praktyce oznacza to likwidację zasady, która obowiązuje od 2016 r. Dzięki niej osoba zarabiająca na kilku umowach zlecenie nie musi opłacać pełnych składek do ZUS, pod warunkiem, że jest ubezpieczona do kwoty przynajmniej płacy minimalnej (w 2022 r. - 3010 zł brutto). 

Wystarczy, że obywatel pracuje na jednym etacie, ma działalność gospodarczą lub jest ubezpieczony na kwotę 3010 na podstawie jednego zlecenia, aby od kolejnych nie musiał płacić pełnej składki. W takiej sytuacji musi płacić tylko składkę zdrowotną.

Z kolei po zmianach osoba dorabiająca na zleceniu 3 tys. zł brutto otrzyma na rękę 2266 zł. To o 300 zł mniej niż obecnie. Na tych zmianach ZUS może zyskać nawet 4 mld zł w ciągu roku.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda na zakupach. Prezydent bliżej Polaków?

Andrzej Duda stara się czesto pojawiać w sklepach, żeby pokazywać swoją bliskość z Polakami. Była to część jego kampanii wyborczych w poprzednich latach - miało to pokazać jego świadomość cen i umiejętność poruszania się w butach zwykłych obywateli.

Zobacz galerię >

Rewolucja rozłożona w czasie

Reforma dotyczy wielu obszarów, dlatego minister rodziny i polityki społecznej proponuje rozłożyć ją na kilka etapów. Obecnie trwają prace nad pierwszymi zmianami, które mogłyby wejść w życie w 2023 r., ewentualnie na początku 2024 r.

To nie pierwszy raz, kiedy Zjednoczona Prawica chce zaglądać do portfeli zleceniobiorców. Pomysł pełnego oskładkowania pojawił się już w 2018 r. Wówczas rząd przełożył reformę z uwagi na obniżenie pensji zleceniobiorców.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: "Rzeczpospolita"

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Pożyczki dla rolników w PKO BP

Wiadomości

PKO BP wyciąga pomocną dłoń do rolników, specjalna oferta. Do 300 tys. zł bez zabezpieczeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kultowy program po 24 latach znika z głównej anteny TVP. Widzowie są zaskoczeni, zadziwiająca zmiana

Czytaj więcej >
Polscy Strażacy, Trzęsienie Ziemi w Turcji, HUSAR, twitter

Wiadomości

Spektakularna akcja ratunkowa polskich strażaków w Turcji. Nagrania podbijają sieć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Lekarka próbowała pomóc dzieciom, musi zapłacić ponad 160 tysięcy złotych. "Ja tylko ratowałam życie"

Czytaj więcej >
Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego

Wiadomości

Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję. Premier uderzył w Donalda Tuska, padły wymowne słowa

Czytaj więcej >
Magdalena Ogórek nie wytrzymała, "zaprotestowała" w studio TVP Info

Wiadomości

Magdalena Ogórek "zaprotestowała" na wizji. Gwiazda nagle zwróciła się do widzów

Czytaj więcej >