Goniec.pl
Nowy Sącz

Facebook.com Lubuscy Łowcy Burz

Rwące rzeki zamiast ulic. Burza w Nowym Sączu, smutne zdjęcia

18 Lipca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wraz z końcem weekendu w wielu regionach Polski ponownie pojawiły się burze oraz nawałnice. Strażacy znów otrzymują mnóstwo zgłoszeń. Szczególnie groźna sytuacja zrobiła się w województwie małopolskim. W Nowym Sączu wylała rzeka Łubinka. Na południu kraju występują intensywne opady deszczu. Ulewa dotarła już między innymi do Zakopanego.

W niedzielę 18 lipca ciągu ostatnich godzin burze i nawałnice przeszły między innymi nad województwem małopolskim. Szczególnie niebezpieczną sytuację zaobserwowano w Nowym Sączu, gdzie wystarczyła godzina intensywnych opadów deszczu, by rzeka wezbrała ponad metr. Porażające zdjęcie pokazali Lubuscy Łowcy Burz na Facebooku. Jego autorem jest Marek Dziadosz.

nagranie nozownik

Warszawa: Ranił nożem dwóch mężczyzn w CH Arkadia. Są nagrania z całego zajścia

CZYTAJ DALEJ

Ulewa, która pojawiła się wraz z burzą, doprowadziła do podtopienia jednej z ulic w Nowym Sączu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Grupę Sieci Obserwatorów Burz poziom rzeki Łubinki został przekroczony o ponad metr. Intensywne opady deszczu pojawiły się też nad innymi miejscowościami.

Nawałnice i burze – straż pożarna znowu interweniuje

Z doniesień służb wynika, że burze i opady deszczu przeszły też nad regionem Zakopanego, Limanowej, Ochotnicy oraz Gdowa. Chmury przemieszczają się bardzo powoli, to natomiast oznacza podwyższone ryzyko powstania podtopień i nagłych wezbrań rzek oraz jezior.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Burze i strefy opadowe przemieszczają się bardzo powoli, przez co istnieje realne ryzyko nagłych wezbrań potoków i rzek na skutek wysokich sum opadowych przekraczających 50 mm – przekazali Polscy Łowcy Burz.

Nawałnice pojawiły się także w województwie podkarpackim. Na terenie regionu strażacy interweniowali już ponad 130 razy. Większość zgłoszeń dotyczyła podtopień oraz powalonych konarów i drzew. Służby znów maja ręce pełne pracy. Na szczęście jak dotąd nie ma informacji o rannych.

– Nasze działania polegają głównie na wypompowywaniu wody z zalanych posesji, piwnic i z budynków gospodarczych, a także na usuwaniu połamanych drzew i konarów leżących na jezdniach, chodnikach i posesjach – potwierdził rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja.

Burze i nawałnice doprowadziły do trudnej sytuacji na Małopolsce i Podkarpaciu

W związku z burzami i intensywnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia dla województw małopolskiego i podkarpackiego. Jest to najwyższe zagrożenie. Alert trzeciego stopnia objął również południowe powiaty na Śląsku i Lubelszczyźnie.

Ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia instytut wydał dla pozostałej części województwa lubelskiego oraz śląskiego. Dotyczy to także województwa świętokrzyskiego. Do mediów społecznościowych zaczęły już trafiać zdjęcia pokazujące dramatyczne skutki nawałnic.

Mieszkańcy województw, w których mogą wystąpić burze oraz intensywne opady deszczu, proszeni są o stosowanie się do apelów wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Co wiesz o Marcie Kaczyńskiej? Kilka trudnych pytań, sprawdź, czy zostaniesz zagięty

Pytanie 1 z 7

Ilu mężów miała Marta Kaczyńska?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >