Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ruszyły badania kontrolne po spisie powszechnym
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 12.11.2021 16:26

Ruszyły badania kontrolne po spisie powszechnym

W piątek 12 listopada rozpoczęło się badanie kontrolne po spisie powszechnym. Ankieterzy dzwonią do wybranych Półek i Polaków
Jakub Kaminski/East News

Od 12 listopada w związku z zakończonym już spisem powszechnym w Polsce rozdzwonią się telefony. Główny Urząd Statystyczny będzie pytał Polki i Polaków o ich odpowiedzi udzielone wcześniej urzędnikowi lub uzupełnione poprzez formularz internetowy. - Kwestionariusz wywiadu został podzielony na dwie części - przekazuje w oficjalnym komunikacie GUS. Grupa osób, która spodziewać może się kontaktu ze strony instytucji, jest bardzo konkretna.

Oszustwo na spis powszechny? Nie, Główny Urząd Statystyczny (GUS) w piątek 12 listopada rozpoczyna badanie kontrolne w związku z zakończonym niedawno spisem.

Podobnie, jak spis powszechny, udział w badaniu kontrolnym organizowanym przez GUS jest obowiązkowy. Nie można odmówić udziału w nim. GUS ujawnił o co zapytane zostaną osoby, do których zadzwoni ankieter.

Wystosowano również apel o ostrożność. Urzędnicy wyjaśniają, w jaki sposób można sprawdzić, czy kontaktująca się z nami osoba faktycznie wykonuje badanie kontrolne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rusza badanie kontrolne po spisie powszechnym

- Od 12 do 24 listopada br. zostaną przeprowadzone wywiady telefoniczne w losowo wybranych, uprzednio spisanych mieszkaniach, w ramach badania kontrolnego w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 - przekazał GUS.

- Przypominamy, że tak jak w spisie zasadniczym tak i w badaniu kontrolnym udział jest obowiązkowy - dodano w oficjalnym wyjaśnieniu rozpoczynającego się w piątek badaniu.

W piątek 12 listopada wydano specjalny komunikat przypominający, że telefony w całej Polsce ponownie rozdzwonią się w związku z tegorocznym spisem powszechnym. Wiele osób może jednak być zaskoczonych, gdyż sam spis zakończył się 30 września.

Badanie kontrolne zostało zaplanowane już wcześniej. GUS potwierdza, że ankieterzy zadzwonią jedynie do wybranych osób. Badana będzie jedynie "grupa reprezentatywna".

Tylko jeden telefon i możliwość weryfikacji tożsamości ankietera

Otrzymałeś telefon z informacją, że zostałeś zaliczony do grupy reprezentatywnej i GUS chce, byś odpowiedział na kilka pytań. Wątpisz jednak, czy nie padłeś ofiarą oszustów. Jest łatwy sposób, by to sprawdzić.

Przede wszystkim ankieterzy prowadzący badanie kontrolne po spisie powszechnym będą dzwonić tylko i wyłącznie z numeru 22 828 88 88. Istotne są również pytania, jakie zadawane będą w badaniu.

Pierwszym pytaniem zadawanym przez ankieterów, którzy od 12 listopada dzwonią do Polek i Polaków będzie to, w jakiej formie dokonałeś spisu powszechnego. - Jeśli spis odbył się za pośrednictwem rachmistrza spisowego, ankieter zada pytania dotyczące jego zachowanie w trakcie wywiadu spisowego - wyjaśnia GUS.

O co zapyta ankieter w ramach badania kontrolnego po spisie powszechnym?

Na samym początku osoba biorąca udział w badaniu reprezentatywnym zostanie zapytana, kto mieszkał w badanym mieszkaniu 31 marca 2021 roku o godzinie 24:00 "oraz czy wszystkie z wymienionych osób zostały spisane wspólnie z respondentem".

Po tej części ankieter GUS przejdzie do drugiej części kwestionariusza. Tam konieczne będzie podanie imienia, nazwiska, daty urodzenia, czy narodowości, poziomu wykształcenia i tego, czy odczuwana jest przynależność do innej wspólnoty etnicznej, lub narodu.

- Znajdą się tu również pytania doprecyzowujące status prawny mieszkania, w którym respondent mieszkał 31 marca 2021 r., tj. czyją własnością jest mieszkanie oraz na mocy jakiego tytułu zamieszkują je spisane w nim osoby - dodaje GUS w komunikacie wyjaśniającym, czego spodziewać się w badaniu kontrolnym.

Warto wiedzieć, o co na pewno nie zapytają ankieterzy. W momencie, gdy usłyszysz jedno z tych pytań, możesz być pewien, że oszuści wykorzystują okazję i podszywają się pod osoby przeprowadzające badanie kontrolne po spisie powszechnym.

Główny Urząd Statystyczny podkreśla, że ankieterzy na pewno nie zapytają o sytuację majątkową respondentów. Dodatkowo osoby z grupy reprezentatywnej wylosowane do udziału w badaniu nie usłyszą pytań o planowane w najbliższej przyszłości wydatki. Żadne kwestie finansowe oraz majątkowe nie znajdują się na liście pytań GUS.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródo: stat.gov.pl