Rozpoczął się szczyt G20. Zmiany klimatu i pandemia COVID-19 głównymi tematami
Rozpoczął się szczyt G20 w Rzymie. Przywódcy 19 państw oraz krajów Unii Europejskiej rozmawiać będą o kryzysie związanym z pandemią COVID-19 oraz postępujących zmianach klimatu. W spotkaniu wirtualnie uczestniczyć będą prezydent Rosji oraz Chin.
To pierwsze spotkanie przywódców państw twarzą w twarz od początku pandemii koronawirusa. Głównym tematem mają być niepokojące trendy w zmianach klimatycznych. Szacuje się, że grupa – składająca się z 19 krajów i Unii Europejskiej – odpowiada za 80% światowych emisji gazów cieplarnianych.
Walka z ocieplaniem klimatu tematem szczytu
Szczyt G20 to preludium do mającego odbyć się w Glasgow COP26. Premier Wlk. Brytanii Boris Johnson przyznał przed nim w gorzkich słowach, że ani spotkanie G20, ani zbliżający się szczyt COP26, który rozpoczyna się w poniedziałek, nie powstrzymają globalnego ocieplenia, mówiąc, że „możemy jedynie je spowolnić”.
Według agencji informacyjnej Reuters, wstępny projekt przedstawia obietnicę G20 dotyczącą działań na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia Celsjusza, jednak już wiadomo, że na szczycie nie zostanie zawarta żadna prawnie wiążąca umowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Projekt ma zobowiązać kraje do podjęcia „konkretnych środków” w celu powstrzymania nielegalnego pozyskiwania drewna, wydobycia i handlu dziką fauną i florą.
Uczciwa dystrybucja szczepionek priorytetem
W Rzymie spodziewane jest także wystąpienie premiera Johnsona dotyczące szczepionek przeciw COVID-19. Tempo walki ze skutkami epidemii zależne jest bowiem od tego, jak szybko uda nam się pokonać chorobę.
W tym celu przywódcy największych państw powinni zadbać o szybką, sprawiedliwą i globalną dystrybucję szczepionek, bo choć na całym świecie podano już 6 miliardów dawek szczepionki, to tylko 2% osób w krajach o niskich dochodach jest zaszczepionych.
W swoim dzisiejszym przemówieniu premier Włoch Mario Draghi nazwał tę różnicę "moralnie nieakceptowalną" i wezwał rozmówców do wzmocnienia wysiłków na rzecz wyszczepienia 70% populacji do połowy przyszłego roku.
Tymczasem prezydent USA Joe Biden ma naciskać na kraje, aby zwiększyły produkcję energii, a także zamierza przedyskutować plan zapobiegania przyszłym pandemiom. Ponadto, ma spotkać się z przywodcą Francji Emmanuelem Macronem i odchodzącą kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Tematem ich rozmów będzie porozumienie nuklearne z Iranem.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nowy pomysł rządu. Nagrobki nie będą już należeć do rodziny?
Na złożenie wniosku o 300 plus na dziecko jest czas tylko do 30 listopada
Agata Duda otrzymała zaproszenie do udziału w akcji "Matki na granicę"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl źródło: bbc.com