Goniec.pl Technologia Rewolucja w bankomatach. Właściciele mają coraz mniej czasu na zmiany
Iberion

Rewolucja w bankomatach. Właściciele mają coraz mniej czasu na zmiany

23 sierpnia 2023
Autor tekstu: Bartłomiej Binaś

Od 23 września 2023 roku, 40 proc. bankomatów w Polsce musi być wyposażonych w nowy system zabezpieczeń. Wszyscy właściciele mają więc równy miesiąc na wdrożenie zmian. Sprawa dotyczy ponad ośmiu tysięcy urządzeń. Jak informuje portal money.pl, nie jest jednak pewne, czy dostępne na rynku rozwiązania spełniają w pełni wymogi rządu.

Nowe systemy zabezpieczeń w bankomatach

23 września 40 proc. działających w Polsce bankomatów powinno być wyposażonych w system zabezpieczający gotówkę przed kradzieżą, który barwi banknoty specjalną farbą. Liczba napadów na bankomaty w naszym kraju jest niewielka, nieporównywalna z innymi krajami.

- Cztery lata temu atak zdarzał się średnio co 2-3 dni. Obecnie jest ich niewiele, przede wszystkim dzięki skutecznemu działaniu policji i systemom zabezpieczającym te urządzenia - mówi dziennikarce money.pl Krzysztof Kołodziejczyk, wiceprezes Polskiej Organizacji Firm Obsługi Gotówki (POFOG).

Ekspert dodaje, że liczba ataków wzrosła głównie tam, gdzie zaniedbano aktualizację placówek o nowoczesne zabezpieczenia, głównie takie jak systemy barwiące banknoty. Przy jakiejkolwiek próbie ataku pieniądze zalewa specjalna farba, której nie da się usunąć.

Nieoficjalne: policja wie, kim jest przechodzień ze sprawy Patryka Perettiego

Właściciele bankomatów mają mało czasu

Właściciele bankomatów muszą wyposażyć urządzenia w nowy system zabezpieczający w związku z rozporządzeniem, jakie nałożyło Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Na dostosowanie się do nowego prawa posiadacze bankomatów mieli dwa lata. Jak się jednak okazuje, wyposażenie urządzenia w nowe systemy wcale nie jest takie proste. Trudno znaleźć rozwiązanie spełniające wytyczne MSWiA. System barwiący musi być m.in. odporny na zanurzanie w płynie, strzały z broni 12 mm, czy gwałtowne zmiany pola elektromagnetycznego.

- Cały czas obserwujemy rynek i testujemy rozwiązania tak, aby spełnić wymagania stawiane przez MSWiA. Jesteśmy gotowi, ale nie mamy pewności, że obecnie dostępne na rynku rozwiązania spełniają w pełni wymogi tego rozporządzenia - mówi portalowi money.pl Adam Matyaszek, wiceprezes ITCARD, właściciela sieci bankomatów Planet Cash.

Gotówka cały czas w obiegu

Właściciele bankomatów nie pobierają od klientów prowizji i nie mogą podnieść opłaty warunkującej korzystanie z urządzenia. - Koszty związane z prowadzeniem działalności oraz obsługą gotówki mocno poszły w górę w ciągu ostatnich trzech lat. Teraz dochodzi kolejny koszt wynikający z nowego rozporządzenia - dodaje Matyaszek.

W Polsce działa obecnie ponad 21 tys. bankomatów. W porównaniu z latami ubiegłymi widać znaczną tendencję spadkową. W 2017 r. było ich ponad 23 tys., a ilość gotówki w codziennym obiegu rośnie . W tym roku aż o 10,5 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. W pierwszym kwartale tego roku Polacy wypłacili z bankomatów prawie 148 mld zł.

Należy pamiętać, że jeśli po aktualizacji systemowej ktoś będzie chciał zapłacić zabarwionym banknotem, prawdopodobnie pochodzi on z przestępstwa i należy zawiadomić o tym policję.

Źródło: money.pl

Przez błąd banku klienci mogli wypłacać pieniądze z pustych kont. Tłumy ustawiały się w kolejkach
ZUS skontroluje miliony Polaków. Będą sprawdzać zwolnienia lekarskie
Obserwuj nas w
autor
Bartłomiej Binaś

Redaktor portalu Goniec.pl. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Jako redaktor Gońca dążę do tego, aby czytelnicy otrzymywali najważniejsze i najbardziej rzetelne informacje z Polski i świata. Interesuje się polityką, polską literaturą, a także sportami walki, w szczególności MMA. W wolnych chwilach zarywam noce dla gal UFC.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport