Goniec.pl
Władimir Putin

Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99108908

Raport Microsoftu. Atak rosyjskich hakerów na kilkadziesiąt państw, na celowniku również Polska

22 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

Udostępnij:

Jak wynika z opublikowanego dziś raportu Microsoftu, wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili szereg ataków cyberszpiegostwa wymierzonych w kilka państw sprzymierzonych z Ukrainą. Rosjanie zaatakowali ponad 42 kraje. Wśród nich jest też Polska.

rafineria w ogniu

Rosyjska rafineria w ogniu. Ukraińskie media: "Obiekt został ostrzelany z drona"

CZYTAJ DALEJ

Atak rosyjskich hakerów. Na celowniku kraje sprzymierzone z Ukrainą

- Wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili szereg ataków cyberszpiegostwa wymierzonych w kilka państw sprzymierzonych z Ukrainą - podano w opublikowanym w środę raporcie Microsoftu.

- Aspekt cybernetyczny rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie wykracza poza granice tego państwa i odzwierciedla unikalny charakter cyberprzestrzeni - zaznaczył w raporcie prezydent firmy Brad Smith.

Prorosyjscy hakerzy - według ekspertów Microsoftu - zaatakowali, poza granicami Ukrainy, 128 podmiotów znajdujących się w 42 krajach. Wśród zaatakowanych państw znalazły się USA, Polska, Łotwa, Litwa, Dania, Norwegia, a także w Finlandia i Szwecja, które wyraziły chęć przystąpienia do sojuszu NATO. Rosyjska ambasada w Waszyngtonie nie odpowiedziała jak dotąd na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Atak rosyjskich hakerów. "Włamania udawały się w 29 procentach przypadków"

To już nie pierwszy raz kiedy Moskwa nie odnosi się lub zaprzecza doniesieniom o prowadzonych przez Rosję atakach cyberszpiegostwa. Jak twierdzą, jest to "sprzeczne z zasadami rosyjskiej polityki zagranicznej".

Jednak już od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zidentyfikowano szereg niszczycielskich ataków cybernetycznych na podmioty ukraińskie, dokonywanych właśnie przez rosyjskie grupy hakerskie.

Według raportu Microsoft, na rosyjskim celowniku oprócz samej Ukrainy, są głównie Stany Zjednoczone. Jednocześnie kraje członkowskie NATO - które udzieliły Ukrainie kluczowego wsparcia w czasie konfliktu - również zostały dotknięte.

Jak wynika z raportu, celem rosyjskich ataków są głównie rządy, ale także ośrodki analityczne, grupy humanitarne i dostawcy infrastruktury krytycznej. Co ważne, Microsoft twierdzi, że włamania przeciwko sojusznikom Ukrainy udawały się w około 29% przypadków i w niektórych przypadkach prowadziły również do kradzieży danych.

Zdaniem ekspertów ds. polityki zagranicznej rosyjska strategia połączonych działań kinetycznych i cyberwojny przeciwko Ukrainie stanie się wzorem dla przyszłych konfliktów. Dodatkowo, Microsoft już w swoim wcześniejszym raporcie wskazał, że ataki cybernetyczne - w tym złośliwe oprogramowanie wymazujące dane - stanowiły podstawę do przeprowadzenia misji wojskowych na Ukrainie.

W ich najnowszym badaniu wymieniono aż sześć incydentów od czasu inwazji, w których rosyjskie cyberataki bezpośrednio poprzedzały faktyczne ataki wojskowe na Ukrainie. W jednym z nich wykazano, że rosyjscy hakerzy próbowali włamać się do sieci komputerowej ukraińskiej firmy zajmującej się energetyką jądrową na dzień przed zajęciem przez Rosjan największej elektrowni tej firmy.

W połowie maja informowano rownież o ataku rosyjskich hakerów na administrację miejską Lwowa. Przechwycone informacje było publikowane na rosyjskich kanałach w serwisie Telegram.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Zniesmaczony widz zadzwonił do TVN24. Tomasz Sianecki zupełnie nie wiedział, co odpowiedzieć

  • Miami: Pożar podczas lądowania samolotu. Na pokładzie było 126 osób

  • Olga Semeniuk chce, by Jarosław Kaczyński rządził PiS jak najdłużej. Zdobyła się na szczere wyznanie

Źródło: Reuters, goniec.pl

Natalia JanusAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Kinga Kwiecień z TVP ma problemy w nowej pracy, wpadka za wpadką

Wiadomości

Kinga Kwiecień w TVP nie święciła sukcesów. Teraz ma problemy w Wydarzenia24, została zdjęta z anteny

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński chce Mariusza Błaszczaka w roli lidera PiS, Polacy widzą w tej roli kogoś innego

Wiadomości

Jarosław Kaczyński chce Mariusza Błaszczaka w roli lidera PiS. Polacy widzą tam kogoś innego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ząbki. Autobus zderzył się z ciężarówką. Nie żyje co najmniej jedna osoba, osiem jest ciężko rannych

Czytaj więcej >
Rosjanie ostrzelali centrum handlowe w środkowej Ukrainie

Wiadomości

Rosjanie zaatakowali centrum handlowe, wewnątrz nawet 1000 osób. "Nie sposób nawet pomyśleć, ile jest ofiar"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wizyta Kaczyńskiego w Inowrocławiu. Po spotkaniu policja użyła gazu łzawiącego wobec pokojowo zachowujących się protestujących

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dodatkowe pieniądze dla rodziców uczniów. Od 1 lipca można składać wnioski, im szybciej tym lepiej

Czytaj więcej >