Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Raport Microsoftu. Atak rosyjskich hakerów na kilkadziesiąt państw, na celowniku również Polska
Natalia Janus
Natalia Janus 22.06.2022 22:21

Raport Microsoftu. Atak rosyjskich hakerów na kilkadziesiąt państw, na celowniku również Polska

Władimir Putin
Wikimedia Commons/Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99108908

Jak wynika z opublikowanego dziś raportu Microsoftu, wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili szereg ataków cyberszpiegostwa wymierzonych w kilka państw sprzymierzonych z Ukrainą. Rosjanie zaatakowali ponad 42 kraje. Wśród nich jest też Polska.

Atak rosyjskich hakerów. Na celowniku kraje sprzymierzone z Ukrainą

- Wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili szereg ataków cyberszpiegostwa wymierzonych w kilka państw sprzymierzonych z Ukrainą - podano w opublikowanym w środę raporcie Microsoftu.

- Aspekt cybernetyczny rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie wykracza poza granice tego państwa i odzwierciedla unikalny charakter cyberprzestrzeni - zaznaczył w raporcie prezydent firmy Brad Smith.

Prorosyjscy hakerzy - według ekspertów Microsoftu - zaatakowali, poza granicami Ukrainy, 128 podmiotów znajdujących się w 42 krajach. Wśród zaatakowanych państw znalazły się USA, Polska, Łotwa, Litwa, Dania, Norwegia, a także w Finlandia i Szwecja, które wyraziły chęć przystąpienia do sojuszu NATO. Rosyjska ambasada w Waszyngtonie nie odpowiedziała jak dotąd na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Atak rosyjskich hakerów. "Włamania udawały się w 29 procentach przypadków"

To już nie pierwszy raz kiedy Moskwa nie odnosi się lub zaprzecza doniesieniom o prowadzonych przez Rosję atakach cyberszpiegostwa. Jak twierdzą, jest to "sprzeczne z zasadami rosyjskiej polityki zagranicznej".

Jednak już od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zidentyfikowano szereg niszczycielskich ataków cybernetycznych na podmioty ukraińskie, dokonywanych właśnie przez rosyjskie grupy hakerskie.

Według raportu Microsoft, na rosyjskim celowniku oprócz samej Ukrainy, są głównie Stany Zjednoczone. Jednocześnie kraje członkowskie NATO - które udzieliły Ukrainie kluczowego wsparcia w czasie konfliktu - również zostały dotknięte.

Jak wynika z raportu, celem rosyjskich ataków są głównie rządy, ale także ośrodki analityczne, grupy humanitarne i dostawcy infrastruktury krytycznej. Co ważne, Microsoft twierdzi, że włamania przeciwko sojusznikom Ukrainy udawały się w około 29% przypadków i w niektórych przypadkach prowadziły również do kradzieży danych.

Zdaniem ekspertów ds. polityki zagranicznej rosyjska strategia połączonych działań kinetycznych i cyberwojny przeciwko Ukrainie stanie się wzorem dla przyszłych konfliktów. Dodatkowo, Microsoft już w swoim wcześniejszym raporcie wskazał, że ataki cybernetyczne - w tym złośliwe oprogramowanie wymazujące dane - stanowiły podstawę do przeprowadzenia misji wojskowych na Ukrainie. W ich najnowszym badaniu wymieniono aż sześć incydentów od czasu inwazji, w których rosyjskie cyberataki bezpośrednio poprzedzały faktyczne ataki wojskowe na Ukrainie. W jednym z nich wykazano, że rosyjscy hakerzy próbowali włamać się do sieci komputerowej ukraińskiej firmy zajmującej się energetyką jądrową na dzień przed zajęciem przez Rosjan największej elektrowni tej firmy.

W połowie maja informowano rownież o ataku rosyjskich hakerów na administrację miejską Lwowa. Przechwycone informacje było publikowane na rosyjskich kanałach w serwisie Telegram.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Reuters, goniec.pl