Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Warszawa > Rafał Trzaskowski o bezpieczeństwie uchodźców w Warszawie. Padły ważne deklaracje
Monika Majko
Monika Majko 13.03.2022 06:11

Rafał Trzaskowski o bezpieczeństwie uchodźców w Warszawie. Padły ważne deklaracje

warszawa trzaskowski
Goniec.pl/Maja Staśko

W sobotę, 12 marca 2022 roku o godzinie 12:00 na warszawskim Dworcu Wschodnim odbyło się konferencja prasowa z udziałem prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Tematem spotkania była ochrona uchodźców z Ukrainy przed nadużyciami i handlem ludźmi.

W spotkaniu udział wzięła również prezeska Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada Irena Dawid-Olczyk. Na miejscu pojawił się także kierownik Ośrodka Badań Handlu Ludźmi na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Zbigniew Lasocik.

Rafał Trzaskowski: "Do Warszawy trafiło już około 300 tys. osób uciekających przed wojną"

Jak przekazano w trakcie briefingu, do Warszawy trafiło już około 300 tys. uchodźców z Ukrainy. To aż 15% dotychczasowej liczby wszystkich mieszkańców stolicy Polski. Naukę w stołecznych szkołach rozpoczęło z kolei już 4 tys. uchodźczych dzieci.

By zapewnić uchodźcom bezpieczeństwo, warszawscy urzędnicy prowadzą weryfikację mieszkań, do których trafiają. Z informacji przekazanej przez prezydenta Warszawy wynika, że do tej pory udało się skontrolować tysiąc z 5 tys. oferowanych im lokali. Rafał Trzaskowski zaapelował także do innych miast, by przyjmowały do siebie uciekinierów z Ukrainy, bo bez ich wsparcia wkrótce może zacząć brakować miejsc w Warszawie.

Podkreślono również, że miasto stołeczne podjęło współpracę z organizacjami pozarządowymi w kwestii ochrony uchodźczyń i wsparcia po doznanej przemocy. Rafał Trzaskowski zapewnił naszą reporterkę, że wśród organizacji, do których miasto zwróci się o pomoc, znajdą się m.in. Feminoteka i Centrum Praw Kobiet, które od lat alarmują o nieprzygotowaniu policji i szpitali do wspierania ofiar gwałtów.

Fundacja La Strada opracowała 5 zasad ochrony dla uchodźczyń

Fundacja La Strada, działająca przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu opracowała także 5 zasad ochrony dla uchodźczyń, które mogą pomóc im uniknąć niebezpiecznych sytuacji:

  1. Trzymajcie się dwójkami, trójkami, nie wsiadajcie do samochodów pojedynczo;

  2. Poproś osobę, która oferuje Ci pomoc (transport, mieszkanie, pracę) o pokazanie dokumentu tożsamości;

  3. Zapytaj, na jakich warunkach oferowana jest pomoc;

  4. Zapisuj numery telefonów osób, które Ci pomagają, mogą się przydać;

  5. W sytuacjach wątpliwych i podejrzanych zwróć się do Policji i Straży Granicznej. W razie poważnych problemów zadzwoń do Fundacji La Strada ±48 605 687 750.

becbe29e-028b-4843-8a7d-0c287f8640b9
/fot. Goniec.pl/Maja Staśko

W czasie spotkania zwrócono również uwagę na konieczność wprowadzenia rozwiązań systemowych, które zapewniłyby stałą, a nie doraźną i oddolną, pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Podkreślono, że trzeba zorganizować takie wsparcie nie tylko na szczeblu samorządowym, ale i rządowym.

24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie wkroczyły na teren Ukrainy i od tego dnia prowadzą nieustanny ostrzał ukraińskich miast i granic. Z danych przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że z ogarniętego wojną kraju do Polski uciekło już łącznie ponad 1,5 mln Ukraińców.

b1a4cd26-4cdb-471a-bdbf-ad60da93d0fc
/fot. Goniec.pl/Maja Staśko
22748d4b-7803-4845-b114-f24a7f60992d
/fot. Goniec.pl/Maja Staśko

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl