Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Przyszłe emerytury w Polsce będą stanowić jedynie nieco ponad 36 proc. pensji
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.12.2021 20:53

Przyszłe emerytury w Polsce będą stanowić jedynie nieco ponad 36 proc. pensji

Małe pieniądze dla seniorów: Polska będzie wypłacać w przyszłości głodowe emerytury
materiały własne Iberion

Emerytury w Polsce będą głodowe. Opublikowano raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), z którego jasno wynika, że przyszli polscy emeryci nie mogą liczyć na godziwe pieniądze na starość. Gorzej będzie tylko w trzech innych krajach.

- Jeśli wiek przechodzenia na emeryturę nie wzrośnie znacząco, to relacja emerytur do płac (stopa zastąpienia) będzie jedną z najniższych w OECD - powiedział dla PAP dr Maciej Lis z OECD, który współtworzył raport.

Polska zajęła czwarte miejsce... od końca. Co to oznacza? Wyliczenia pokazują, że przysłowiowy Kowalski przechodzący w przyszłości na emeryturę będzie otrzymywał jedynie 36,5 proc. swojej pensji.

Prognoza przyszłej emerytury Polaków: pieniędzy będzie mało

Polski emeryt nie może marzyć o pieniądzach wypłacanych przez ZUS, które można porównać do sytuacji zachodnich seniorów. Niestety najnowszy raport OECD nie przynosi ze sobą dobrych prognoz dla przyszłych emerytów.

- Relatywna sytuacja dochodowa osób starszych niż 65 lat pogorszyła się znacząco w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat - tłumaczy dr Lis w rozmowie z PAP.

Gorzej niż w Polsce przyszli emeryci będą mieć tylko Koreańczycy, Estończycy i Litwini. Pieniędzy będzie mało, a działania rządu PiS nie przyniosą ze sobą zakładanych efektów.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

- Wprowadzona na stałe w 2020 roku trzynasta emerytura w niewielkim stopniu poprawi sytuację przyszłych emerytów - wyjaśnia współautor raportu oceniającego przyszłość emerytur.

Polska daleko w tyle za innymi państwami

OECD ocenia, że średnia emerytura wypłacana przez poszczególne kraje będzie wynosiła około 62 proc. pensji seniora. W zdecydowanie najlepszej pozycji są osoby mieszkające w Portugalii, Turcji oraz na Węgrzech.

Zobacz także naszą galerię:

Świadczenie wypłacane przez państwo będzie tam wynosić aż 90 proc. pensji pobieranej w czasie pracy. Nieco gorzej, ale nadal znacząco powyżej średniej emerytur w państwach OECD będzie m.in. w Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, czy Belgii i Szwajcarii.

Tam przyszli emeryci mogą liczyć na to, że po zakończeniu pracy świadczenie pieniężne będzie opiewać na kwotę równą od 50 do 60 proc. otrzymywanego obecnie wynagrodzenia.

Pandemia to jeden z problemów przyszłych emerytów

Nie tylko polityki poszczególnych państw działają na korzyść - bądź nie - przyszłych emerytów. Okazuje się, że eksperci wprost mówią o tym, że pandemia koronawirusa mocno namieszała w kwestii wypłacanych przez ZUS pieniędzy.

- Kryzys pandemii poważnie dotknął młodych ludzi i mogą oni spodziewać się obniżenia przyszłych świadczeń, zwłaszcza jeśli pandemia doprowadzi do długotrwałych problemów na rynku pracy - przeczytać można w raporcie.

Dlaczego pandemia i emerytury są połączone? W okresie kryzysu pandemicznego do ZUS niemal przestały wpływać opłaty składek. Dodatkowo pieniądze ze świadczeń postojowych nie zwiększały uprawnień emerytalnych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: twitter.com, pap, radio zet