Goniec.pl
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Przemysław Czarnek zapytany o polskie szkoły. Nikt nie spodziewał się odpowiedzi

14 Października 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Naturalnie w Dzień Edukacji Narodowej wszystkie oczy zwróciły się nie tylko na nauczycieli, ale również ich ministra - Przemysława Czarnka. W porannym programie Polskiego Radia minister edukacji został zapytany o uplasowanie się polskich szkół w międzynarodowym rankingu. Odpowiedź ministra zaskoczyła.

Czyżby minister Czarnek tak bardzo wierzył w polską edukację? Na pewno nie pokazują tego rankingi uczelni wyższych oraz ogólnego poziomu wykształcenia. Zdaje się jednak, że minister nie chce odczuwać zbyt dużych kompleksów względem Europy.

tajwan-wielki-pozar

Tajwan: 140 zastępów straży i karetek w akcji. Nie żyje co najmniej 46 osób, pożar wieżowca

CZYTAJ DALEJ

Zapytano Czarnka o miejsce polskiej szkoły w rankingu. Zaskakująca odpowiedź

W rozmowie z Polskim Radiem 24 Przemysław Czarnek został zapytany o to, w której dziesiątce ogólnoeuropejskiego rankingu umieściłby polską szkołę. Odpowiedź okazała się być zaskakująca.

- Na pierwszym miejscu - odpowiedział bez żadnych ogródek, a potem wyjaśnił:

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Jesteśmy w dniu 14 października, jestem ministrem edukacji i nauki w Polsce, więc nawet gdybym chciał, to nie powiedziałbym nic innego. Jesteśmy naprawdę w czołówce - podsumował minister.

- Zawsze mamy jakieś kompleksy w stosunku do innych. Ja tych kompleksów nie mam. Mamy swoje bolączki, ale mamy też swoje sukcesy. Jeszcze raz powtarzam. Matematyka pokazuje, że edukacja w Polsce jest na dużo wyższym poziomie niż w Finlandii nawet czy w Szwajcarii, czy w Holandii, więc ja tu kompleksów nie mam - dodał.

Co ciekawe, w ogólnoeuropejskich rankingach, choć polska szkoła wypada nieźle w testach, na pewno nie szczyci się powodzeniem w wielu innych kategoriach - chodzi m.in. o poczucie bezpieczeństwa, poczucie sensu edukacji oraz jego ogólną jakość i skupienie na uczniu.

W większości rankingów europejskich wygrywają Finlandia i Niemcy, które stawiają na większy kontakt z uczniem i lekcje odchodzące coraz bardziej od pruskiego modelu edukacji. W 2020 roku w rankingach najlepszych szkół podstawowych przodowały Szwajcaria, Holandia i Estonia.

Protesty nauczycieli - chcą wyższych pensji

Ministra pytano również o protesty nauczycieli, które odbyły się z inicjatywy ZNP w sobotę m.in. pod gmachem resortu. Jak twierdził Czarnek, podwyżki będą, ale "nie dla związków zawodowych", które organizowały protest.

- To jest 36 proc. podwyżki (1400 zł). Ale podkreślam: podnosimy wynagrodzenia nauczycielom, a nie związkom zawodowym, dlatego związki mogą odrzucać nasze propozycje - mówił w rozgłośni.

Wiadomo jednak, że oferowane podwyżki nie są za darmo. Zmienić ma się model edukacyjny - liczba godzin spędzonych przy tablicy dla nauczycieli ma podnieść się z 18 do 22 dla pełnego etatu. Nie wiadomo jednak, czy za takim działaniem ma iść jakakolwiek zmiana programowa.

ZNP obawia się nie tylko wprowadzanych zmian programowych dot. kwestii nauczania w szkołach, ale również zwiększenia godzin pensum. Jak mówił Sławomir Broniarz, te zmiany "nie zawierają w sobie żadnych działań na rzecz poprawy warunków pracy nauczyciela".

Potężny aktor wziął ślub z drobną kobietą. Nie spodziewał się dramatu, który stał się później

Slajd 1 z 5

Júlíus Björnsson to jeden z największych aktorów

Júlíus Björnsson jest inslandzkim strongmanem, który większą popularność zdobył jednak jako aktor. Ogromna sylwetka mężczyzny sprawiła, że zainteresował się nim show-biznes. Sportowiec otrzymał rolę w jednym z najbardziej znanych seriali – "Grze o tron". W produkcji HBO znanej na całym świecie wcielił się w postać Gregora Clegana, czyli Góry. Warto wspomnieć, że mężczyzna mierzy ponad dwa metry wzrostu, a jego waga przekracza 150 kilogramów. Fot. Instagram/thorbjornsson

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Fakty.pl; money.pl

źródło: goniec.pl, natemat.pl

Anna DymarczykAutor

Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Morawiecki wspomina rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża

Czytaj więcej >

Wiadomości

Trzebieszów: zakrwawione zwłoki kobiety w samochodzie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz Michał Woźnicki usłyszał wyrok. Obraził dziennikarzy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski po raz kolejny zaatakował osoby LGBT+

Czytaj więcej >
Zygmunt Gasiuk

Wiadomości

Nie żyje Zygmunt Gasiuk

Czytaj więcej >
Lidl

Wiadomości

Klienci oburzeni ceną oleju w Lidlu. Andrzej Duda: "Olej potaniał"

Czytaj więcej >