Goniec.pl > Polityka > Problemy z ogrzewaniem placówek edukacyjnych? Czarnek zaprzecza i wskazuje winnego zamieszania
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 03.10.2022 08:54

Problemy z ogrzewaniem placówek edukacyjnych? Czarnek zaprzecza i wskazuje winnego zamieszania

Przemysław Czarnek
Pawel Wodzynski/East News

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ponownie zabrał głos w sprawie ogrzewania szkół i uczelni w sezonie zimowym. Na antenie Polsat News polityk zapewniał, że problemów nie ma i zasugerował, że to samorządowcy z Platformy Obywatelskiej stwarzają kłopoty, wchodząc tym samym w kampanię wyborczą.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.

Kwestia zapewnienia odpowiedniego ogrzewania w placówkach oświatowych to jeden z najgłośniejszych tematów ostatnich tygodni. W kraju trwają bowiem przygotowania do niezwykle trudnej zimy, którą zapewniły nam szybujące ceny energii elektrycznej.

Niepokój o pokrycie rachunków zapanował w szkołach i na uczelniach w całym kraju, przez co coraz częściej zaczęto sugerować, że w przypadku niemożności spełnienia określonych standardów nauczania, trzeba będzie przechodzić na naukę zdalną.

To zaś mocno zbulwersowało ministerstwo edukacji i nauki, które po zelżeniu pandemii obiecywało, że obecny rok szkolny odbędzie się w tradycyjny sposób, bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym uczniów i studentów oraz jakości nauczania.

Kiedy przyszło do zderzenia z rzeczywistością, dyrektorzy szkół i rektorzy uczelni wyższych zaczęli mocno alarmować o fatalnym stanie finansowym swoich placówek i zwracać się z prośbami o pomoc do samorządów, które z kolei mocno nadepnęły na odcisk ministrowi Czarnkowi. Krytykowany polityk zmuszony był odpierać pojawiające się zarzuty.

Spór o ogrzewanie placówek edukacyjnych

Gdy brak merytorycznych argumentów, zazwyczaj kończy się tak, jak w przypadku ministra Przemysława Czarnka, który pod naporem miażdżących opinii zagroził w sobotę samorządom planami wprowadzania w ich miejsce zarządów komisarycznych, jeśli te "będą celowo obniżać temperaturę w szkołach".

Skąd tak konfrontacyjna postawa? Otóż szef resortu edukacji jest przekonany o tym, że problemów z ogrzewaniem nie ma, a rząd zapewnił odpowiednie środki na pokrycie rosnących kosztów utrzymania placówek oświatowych.

- Mamy dwukrotnie niższe ceny energii dzisiaj niż w Czechach, czy na Słowacji, trzykrotnie niższe niż we Włoszech, 2,5-krotnie niższe niż w Estonii. A będą jeszcze niższe, bo uczelnie muszą mieć takie ceny energii, które będą do pokrycia z budżetu państwa i nad tym pracujemy. Nie widzę żadnego zagrożenia - powiedział na antenie Polsat News.

Nie odkrywając Ameryki, oświadczył także, że polskie uczelnie "muszą być ogrzewane i oświetlone, a studenci muszą mieć warunki do uczenia". Sęk w tym, że właśnie o to toczy się spór, bo jedni twierdzą, że owe warunki da się zapewnić dzięki nadzwyczajnej zapobiegliwości i trosce państwa, a drudzy wprost wskazują, że w tym roku będzie to niemożliwe.

MEiN zapowiada wsparcie dla uczelni

Jako gość programu "Nowy Tydzień", Przemysław Czarnek przekonywał także, że jego ministerstwo rozumie powagę sytuacji i nie siedzi bezczynnie.

- Będziemy podejmować kolejne decyzje w najbliższych dniach. Zapewniam rektorów wszystkich uczelni: ceny energii będą wyższe, ale nie będą wielokrotnie wyższe. Będą takie, które można pokryć z budżetu, który został przygotowany dla uczelni - komentował.

Podobne deklaracje padły też z ust wiceministra edukacji Tomasza Rzymkowskiego, który w sobotę na antenie Polskiego Radia zapowiadał wsparcie dla uczelni wyższych, które ponoszą "zatrważające" koszty.

- Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami, które mogłyby ulżyć uczelniom, jeżeli chodzi o koszty energii elektrycznej i ogrzewania. Uczelniom trzeba pomóc. To nie jest fanaberia rektorów, tylko twarda rzeczywistość - oświadczył.

Czarnek atakuje opozycję: "Problem robią samorządowcy Platformy"

Zapewnienia MEiN, choć bardzo obiecujące, nie przekonują wciąż samorządowców, którzy dokonują dokładnych rachunków i wiedzą, że pieniędzy na ogrzewanie nie będzie, mimo rezygnacji ze znacznej części wydatków.

Zdaniem Czarnka, problem jest jednak wyimaginowany i zakiełkował w głowach tych samorządowców, którzy należą do opozycji, a zwłaszcza do Platformy Obywatelskiej.

- Przypomnijmy, którzy samorządowcy to mówią - samorządowcy Platformy Obywatelskiej. Pan Jaśkowiak z Poznania, pan Trzaskowski z Warszawy, kilku innych samorządowców Platformy, którzy straszą rodziców, że dzieci będą na nauce zdalnej. Jeszcze raz powtarzam - jeśli celowo obniżane będą temperatury w klasach, żeby wygonić dzieci na naukę zdalną, będziemy występować o zarząd komisaryczny. Samorządy otrzymują właśnie 13,7 mld złotych z budżetu państwa na wydatki bieżące, także na ogrzewanie - odpowiadał Czarnek.

Minister uważa też, że krytyczne głosy pod jego adresem i niepokojące zapowiedzi to element odbywającej się kosztem dzieci kampanii wyborczej przed nadchodzącymi wyborami do polskiego parlamentu.

On sam zapewnił, że jest w stałym kontakcie z wojewodami, którzy problemów z temperaturą w szkołach nie informują. To jednak nie dziwi, skoro podlegają oni pod administrację rządową i nie jest w ich interesie występować przeciwko jej interesom.

Minister edukacji odpowiada Trzaskowskiemu

Co do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, nie został on wspomniany przez przypadek. Już w sobotę włodarz stolicy zareagował na groźby ministra, polecając mu, by "wziął się do roboty" i zapewnił "odpowiednie ceny energii dla szkół".

- Panie Trzaskowski, panie Jaśkowiak, koledzy z Platformy - jeśli nie będziecie rozkradać pieniędzy, które wam przekazujemy, to na pewno będziecie mieli pieniądze na ogrzewanie i energię elektryczną - odpowiedział minister edukacji i nauki.

Na koniec stwierdził też, że słowa Trzaskowskiego to nic innego, jak tylko "straszenie społeczeństwa" i odgryzł się, radząc, by jego samorząd zakasał rękawy i wykonywał swoje ustawowe obowiązki, bo "idzie mu to bardzo słabo".

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, Polsat News, Polskie Radio