Goniec.pl
Problemy z ogrzewaniem placówek edukacyjnych? Czarnek zaprzecza i wskazuje winnego zamieszania

Pawel Wodzynski/East News

Problemy z ogrzewaniem placówek edukacyjnych? Czarnek zaprzecza i wskazuje winnego zamieszania

3 Października 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ponownie zabrał głos w sprawie ogrzewania szkół i uczelni w sezonie zimowym. Na antenie Polsat News polityk zapewniał, że problemów nie ma i zasugerował, że to samorządowcy z Platformy Obywatelskiej stwarzają kłopoty, wchodząc tym samym w kampanię wyborczą.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.

Kwestia zapewnienia odpowiedniego ogrzewania w placówkach oświatowych to jeden z najgłośniejszych tematów ostatnich tygodni. W kraju trwają bowiem przygotowania do niezwykle trudnej zimy, którą zapewniły nam szybujące ceny energii elektrycznej.

Lawina komentarzy po homofobicznym wystąpieniu Putina. “To musiał pisać Czarnek!!!"

Lawina komentarzy po homofobicznym wystąpieniu Putina. “To musiał pisać Czarnek!"

CZYTAJ DALEJ

Niepokój o pokrycie rachunków zapanował w szkołach i na uczelniach w całym kraju, przez co coraz częściej zaczęto sugerować, że w przypadku niemożności spełnienia określonych standardów nauczania, trzeba będzie przechodzić na naukę zdalną.

To zaś mocno zbulwersowało ministerstwo edukacji i nauki, które po zelżeniu pandemii obiecywało, że obecny rok szkolny odbędzie się w tradycyjny sposób, bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym uczniów i studentów oraz jakości nauczania.

Kiedy przyszło do zderzenia z rzeczywistością, dyrektorzy szkół i rektorzy uczelni wyższych zaczęli mocno alarmować o fatalnym stanie finansowym swoich placówek i zwracać się z prośbami o pomoc do samorządów, które z kolei mocno nadepnęły na odcisk ministrowi Czarnkowi. Krytykowany polityk zmuszony był odpierać pojawiające się zarzuty.

Spór o ogrzewanie placówek edukacyjnych

Gdy brak merytorycznych argumentów, zazwyczaj kończy się tak, jak w przypadku ministra Przemysława Czarnka, który pod naporem miażdżących opinii zagroził w sobotę samorządom planami wprowadzania w ich miejsce zarządów komisarycznych, jeśli te "będą celowo obniżać temperaturę w szkołach".

Skąd tak konfrontacyjna postawa? Otóż szef resortu edukacji jest przekonany o tym, że problemów z ogrzewaniem nie ma, a rząd zapewnił odpowiednie środki na pokrycie rosnących kosztów utrzymania placówek oświatowych.

- Mamy dwukrotnie niższe ceny energii dzisiaj niż w Czechach, czy na Słowacji, trzykrotnie niższe niż we Włoszech, 2,5-krotnie niższe niż w Estonii. A będą jeszcze niższe, bo uczelnie muszą mieć takie ceny energii, które będą do pokrycia z budżetu państwa i nad tym pracujemy. Nie widzę żadnego zagrożenia - powiedział na antenie Polsat News.

Nie odkrywając Ameryki, oświadczył także, że polskie uczelnie "muszą być ogrzewane i oświetlone, a studenci muszą mieć warunki do uczenia". Sęk w tym, że właśnie o to toczy się spór, bo jedni twierdzą, że owe warunki da się zapewnić dzięki nadzwyczajnej zapobiegliwości i trosce państwa, a drudzy wprost wskazują, że w tym roku będzie to niemożliwe.

MEiN zapowiada wsparcie dla uczelni

Jako gość programu "Nowy Tydzień", Przemysław Czarnek przekonywał także, że jego ministerstwo rozumie powagę sytuacji i nie siedzi bezczynnie.

- Będziemy podejmować kolejne decyzje w najbliższych dniach. Zapewniam rektorów wszystkich uczelni: ceny energii będą wyższe, ale nie będą wielokrotnie wyższe. Będą takie, które można pokryć z budżetu, który został przygotowany dla uczelni - komentował.

Podobne deklaracje padły też z ust wiceministra edukacji Tomasza Rzymkowskiego, który w sobotę na antenie Polskiego Radia zapowiadał wsparcie dla uczelni wyższych, które ponoszą "zatrważające" koszty.

- Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniami, które mogłyby ulżyć uczelniom, jeżeli chodzi o koszty energii elektrycznej i ogrzewania. Uczelniom trzeba pomóc. To nie jest fanaberia rektorów, tylko twarda rzeczywistość - oświadczył.

Czarnek atakuje opozycję: "Problem robią samorządowcy Platformy"

Zapewnienia MEiN, choć bardzo obiecujące, nie przekonują wciąż samorządowców, którzy dokonują dokładnych rachunków i wiedzą, że pieniędzy na ogrzewanie nie będzie, mimo rezygnacji ze znacznej części wydatków.

Zdaniem Czarnka, problem jest jednak wyimaginowany i zakiełkował w głowach tych samorządowców, którzy należą do opozycji, a zwłaszcza do Platformy Obywatelskiej.

- Przypomnijmy, którzy samorządowcy to mówią - samorządowcy Platformy Obywatelskiej. Pan Jaśkowiak z Poznania, pan Trzaskowski z Warszawy, kilku innych samorządowców Platformy, którzy straszą rodziców, że dzieci będą na nauce zdalnej. Jeszcze raz powtarzam - jeśli celowo obniżane będą temperatury w klasach, żeby wygonić dzieci na naukę zdalną, będziemy występować o zarząd komisaryczny. Samorządy otrzymują właśnie 13,7 mld złotych z budżetu państwa na wydatki bieżące, także na ogrzewanie - odpowiadał Czarnek.

Minister uważa też, że krytyczne głosy pod jego adresem i niepokojące zapowiedzi to element odbywającej się kosztem dzieci kampanii wyborczej przed nadchodzącymi wyborami do polskiego parlamentu.

On sam zapewnił, że jest w stałym kontakcie z wojewodami, którzy problemów z temperaturą w szkołach nie informują. To jednak nie dziwi, skoro podlegają oni pod administrację rządową i nie jest w ich interesie występować przeciwko jej interesom.

Jarosław Kaczyński wyraża swoje głębokie poparcie dla ministra Przemysława Czarnka.

W Nysie Jarosław Kaczyński bronił jak lew Przemysława Czarnka, padły niespodziewane słowa. "Pan minister walczy"

CZYTAJ DALEJ

Minister edukacji odpowiada Trzaskowskiemu

Co do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, nie został on wspomniany przez przypadek. Już w sobotę włodarz stolicy zareagował na groźby ministra, polecając mu, by "wziął się do roboty" i zapewnił "odpowiednie ceny energii dla szkół".

- Panie Trzaskowski, panie Jaśkowiak, koledzy z Platformy - jeśli nie będziecie rozkradać pieniędzy, które wam przekazujemy, to na pewno będziecie mieli pieniądze na ogrzewanie i energię elektryczną - odpowiedział minister edukacji i nauki.

Na koniec stwierdził też, że słowa Trzaskowskiego to nic innego, jak tylko "straszenie społeczeństwa" i odgryzł się, radząc, by jego samorząd zakasał rękawy i wykonywał swoje ustawowe obowiązki, bo "idzie mu to bardzo słabo".

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Wiemy, jak mieszka Przemysław Czarnek

Nie wiedział, że na swoich filmach ujawnia tak dużo. Wiemy, jak mieszka Przemysław Czarnek

Willa pod Lublinem należąca do Przemysława Czarnka wyceniana jest na milion złotych. W oświadczeniu ministra edukacji przeczytać można, że dom, gdzie wolne chwile spędza polityk, ma "skromne" 220 mkw.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, Polsat News, Polskie Radio

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone"

Wiadomości

"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone". Generał ocenił propozycję polskiego MON

Czytaj więcej >

Wiadomości

Strzały na ulicach Wałbrzycha. Agresorzy biegali w centrum z tasakiem i atrapą broni

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pacjentka zmarła przez pomyłkę farmaceutki. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >