Goniec.pl
Przedszkola otwierają się pomimo obostrzeń

Freepik/freepik

Wiele przedszkoli otworzyło się mimo obostrzeń

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Dziennikarze serwisu Money donoszą, że wiele polskich przedszkoli zostało otwartych pomimo obostrzeń ogłoszonych przez rząd. Dyrektorzy placówek powołują się na lukę w przepisach. Słuszność takiej interpretacji została potwierdzona przez prawnik&oa

Przedszkola, żłobki i szkoły - na mocy rządowego rozporządzenia - powinny zostać zamknięte co najmniej do 18 kwietnia. Nauka zdalna jest obecnie obowiązkowa dla wszystkich dzieci, oprócz tych, których rodzice są pracownikami sektora medycznego lub służb mundurowych.

Przedszkola otwierają się pomimo obostrzeń

Rządzący chcą, by przedstawiciele tych zawodów nie rezygnowali z pracy na rzecz opieki nad pociechami. W rozporządzeniu dotyczącym funkcjonowania przedszkoli i żłobków uwzględniono kilka wyjątków. Dyrektorzy pozostałych placówek dopatrzyli się luki prawnej, na mocy której otwierają swoje podwoje.

Coraz więcej przedszkoli przyjmuje podopiecznych bez względu na to, jaki zawód wykonują ich rodzice. Oznacza to, że opiekunowie nieletnich nie będą musieli pozostawać w domach i pobierać zasiłku opiekuńczego. Słuszność interpretacji luk w rozporządzeniach potwierdzają prawnicy.

W drugim paragrafie, punkcie czwartym rozporządzenia zapisano, że dyrektor przedszkola lub szkoły podstawowej albo osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego na wniosek rodziców wymienionych w akcie „ma obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, do których uczęszczają te dzieci”.

Rząd miał na myśli rodziców, którzy są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, w ratownictwie medycznym oraz służbach wojskowych. W gronie wyjątków znaleźli się jednak także opiekunowie zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej i jednostkach systemu oświaty.

Zdaniem radcy prawnego Moniki Katarasińskiej przepis ten jest nieprecyzyjny. Nie zaznaczono w nim, że przedszkole musi organizować zajęcia wyłącznie dla „wybranych” dzieci. Podobna sytuacja dotyczy również żłobków, które także zostały otwarte pomimo obostrzeń.

- Problem polega na tym, że przepis był pisany na kolanie i jest bardzo nieprecyzyjny. [...] chodzi o to, że jeśli do przedszkola chodzi choćby jedno dziecko, którego jeden rodzic jest uprawniony rozporządzeniem do wysłania swojej pociechy do placówki, to jest to automatycznie rozszerzone na wszystkie inne dzieci. Mówiąc inaczej: jeśli do przedszkola może chodzić jedno dziecko, to inne też mają do tego prawo - stwiedziła specjalistka.

Zdaniem dziennikarzy portalu Money otwartych placówek może być tysiące w skali całego kraju. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Pierwsza żona Krzysztofa Krawczyka wybaczyła mu zdradę

  • Wrocławskie szpitale zamknęły oddziały geriatryczne

  • Nie żyje Janusz Marciniewski

Źródło: Radio Zet

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

TVP przegrała w sądzie w sprawie "goebbelsowskich mediów"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >