Goniec.pl Fakty Protest przed Ministerstwem Rolnictwa przeciwko masowemu odstrzałowi dzików
Piotr Molecki/East News

Protest przed Ministerstwem Rolnictwa przeciwko masowemu odstrzałowi dzików

15 stycznia 2022
Autor tekstu: Maria Glinka

W sobotę kilkadziesiąt osób zgromadziło się przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie. Uczestnicy protestu sprzeciwiali się masowemu odstrzałowi dzików, który zapowiedział resort. Demonstrujący przynieśli na noszach pluszowego dzika i transparenty z hasłem: "Łapy precz od dzików".

Warszawski protest to nie pierwszy zryw w obronie zwierząt. W ubiegłą sobotę 8 stycznia przeciwko odstrzałowi dzików demonstrowali mieszkańcy Krakowa.

"Stop Rzezi Dzików". Protestujący przynieśli pluszowego dzika na noszach

Przed Ministerstwem Rolnictwa protestowało kilkadziesiąt osób. Manifestujący przynieśli ze sobą tekturowe dziki . Nie zabrakło także transparentów z hasłami: " stop rzezi", "myślistwo to zbrodnia" czy "łapy precz od dzików".

W trakcie happeningu zorganizowano kilka symbolicznych akcji. Przed bramą uczestnicy protestu złożyli na noszach pluszowego dzika, a myśliwy stał w kałuży krwi.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Do zabezpieczenia manifestacji wysłano kilkudziesięciu policjantów. Protest zorganizowała fundacja "Niech Żyją!". W komunikacie prasowym aktywiści przekazali, że protestują przeciwko "zapowiadanej kolejnej, masowej, okrutnej i bezsensownej eksterminacji dzików, której mają dokonać w najbliższych miesiącach polscy myśliwi".

Odstrzał to odpowiedź resortu rolnictwa na chorobę ASF, która szerzy się wśród dzików. " Rząd chce jej dokonać powołując dodatkowy szwadron śmierci: ponad 1000 zawodowych myśliwych. Do tej masakry w lasach ma dojść już w styczniu, lutym i marcu! ", czytamy w oświadczeniu fundacji.

W sobotnie protesty zaangażował się m.in. prof. Andrzej Elżanowski , zoolog i bioetyk, członek Polskiego Towarzystwa Etyki. W rozmowie na antenie TVN24 uznał rządowe plany za "głupotę i zbrodnię".

- Wiadomo od dawna, że masowe odstrzały nie są sposobem na wytępienie ASF. Warunkiem sine qua non wytępienia ASF są sankcje i wdrożenie bioasekuracji. Żaden z rządów dotychczasowych nie był w stanie tego wprowadzić - tłumaczył ekspert.

Walka z ASF nie przynosi rezultatów

Aktywiści twierdzą, że kolejny odstrzał dzików wskazuje, że "rząd nie chce wyciągać żadnych wniosków z dotychczasowej, nieskutecznej walki z ASF" . Ich zdaniem myśliwi zabijają zwierzęta, łamiąc zasady bioasekuracji.

Fundacja "Niech Żyją!" uważa, że dużo bardziej skuteczną metodą walki z afrykańskim pomorem świń byłoby udzielenie odpowiedniego wsparcia hodowlom świń i dzików. Niezbędne jest także rozpoczęcie poszukiwań padłych dzików.

Na potwierdzenie tych założeń przytaczają kilka faktów i danych. Aktywiści zaznaczają, że w Polsce z każdym rokiem rośnie liczba ognisk ASF. W 2019 r. było ich zaledwie 48, w 2020 r. - już 103, a w 2021 r. - aż 124 r. Tym samym Polska plasuje się na drugim miejscu po Rumunii w liczbie ognisk ASF.

Natomiast z wyliczeń Polskiego Związku Łowieckiego wynika, że na początku 2016 r. w Polsce było 241 tys. dzików. Z kolei w 2020 r. po masowym odstrzale, który trwał kilka lat, żyło ich już tylko 66 tys.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: tvnwarszawa.pl, oko.press

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport