Goniec.pl Wiadomości Projekt nowelizacji ustawy o SN bez poparcia premiera. Rzecznik rządu: "niedopatrzenie"
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Projekt nowelizacji ustawy o SN bez poparcia premiera. Rzecznik rządu: "niedopatrzenie"

27 maja 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Mateusz Morawiecki nie chce likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego? Premier nie wziął udziału w głosowaniu ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Rzecznik rządu zapewnia, że doszło do "niedopatrzenia". - Oczywiście poparcie tej ustawy jest pełne - oświadczył Piotr Müller.

Podczas posiedzenia Sejmu w czwartek przegłosowano nie tylko kwestię 14. emerytur dla polskich seniorów . Posłowie głosowali również nad zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Wśród zmian znajduje się między innymi likwidacja nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego . Jest to jeden z warunków postawionych przez Unię Europejską w kwestii wypłacenia pieniędzy do zrealizowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy .

Jak wynika z sejmowego podsumowania, w głosowaniu nie brało udziału jedynie ośmiu posłów . Wśród nich znajdował się szef rządu, Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki nie głosował w czwartkowym głosowaniu nt. Sądu Najwyższego
Mateusz Morawiecki nie głosował w czwartkowym głosowaniu nt. Sądu Najwyższego

Źródło: sejm.gov

Premier nie głosował w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, rzecznik tłumaczy

Brak oddania głosu przez Mateusza Morawieckiego wywołał falę spekulacji na temat popierania lub sprzeciwiania się wprowadzanym nowelizacjom. Premier nie chce wykonać warunków UE, niezbędnych do otrzymania przez polski milionów euro w ramach KPO?

Rzecznik rządu dementuje te domysły . Piotr Müller zapewnia, że doszło jedynie do pomyłki i nie można mówić o żadnym celowym i przemyślanym działaniu Mateusza Morawieckiego .

- Pan premier głosował w sprawie poprawek i tak dalej. Przez pewne niedopatrzenie na końcu nie głosował nad finałem ustawy, ale oczywiście poparcie tej ustawy jest pełne - przekazał rzecznik rządu.

Piotr Müller podkreślił, że projekt nowelizacji, nad którym głosowali w czwartek posłowie - i który został ostatecznie przyjęty - to nic innego, jak " wypracowany kompromis ".

Zdaniem rzecznika rządu kompromis ten " wypełnia też kamienie milowe, które zostały zaakceptowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy ". Jak rozłożyły się jednak głosy w tym ważnym - z punktu widzenia wielu projektów samorządowych czekających na sfinansowanie - głosowaniu?

Opozycja była przeciw, chciała poprawek

Projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym otrzymał 231 głosów posłów popierających zmiany . Byli to zarówno posłowie Prawa i Sprawiedliwości, jak i Kukiz'15 oraz Solidarnej Polski.

208 posłów opowiedziało się przeciwko nowelizacji. W skład tej grupy wchodzą politycy Polska 2050, Koalicji Polska-PSL, Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej. Opozycja chciała , by w projekcie nowelizacji wprowadzono poprawki.

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy ws. Sądu Najwyższego
Posłowie przyjęli nowelizację ustawy ws. Sądu Najwyższego

Źródło: sejm.gov

Jeszcze przed głosowaniem PiS zdecydowało się na wycofanie dwóch poprawek. Dotyczyły one bezstronności dla prawomocnych orzeczeń oraz przywrócenia możliwości tzw. testu niezawisłości.

Piotr Müller wyjaśnił, że nie był to przypadkowy krok. Strona rządząca obawiała się, że rozwiązania te mogłyby podważać wydane już wyroki . - To z kolei mogłoby wywołać kolejną falę niepotrzebnych spraw sądowych - powiedział rzecznik rządu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, gazeta.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport