Pracowałeś jeszcze przed 1999 r.? Ważne wieści z ZUS, wielu Polaków musi o tym wiedzieć
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dobrą informację dla wielu obecnych i przyszłych emerytów. Pracownicy instytucji zachęcają bowiem do przeszukania swoich dokumentów. Okazuje się, że dzięki analizie historii zatrudnienia możemy wpłynąć na wysokość naszego świadczenia. Prezentujemy, jak można tego dokonać.
W jaki sposób można zwiększyć emeryturę z ZUS?
Wielu obecnych i przyszłych emerytów zastanawia się, czy można wpłynąć na wysokość swojego świadczenia. Okazuje się, że jest to jak najbardziej realne . Z przekazu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że kluczową kwestią jest przeszukanie domowych czeluści i znalezienie wszelkich dokumentów potwierdzających naszą dotychczasową karierę zawodową .
W sytuacji, gdy ZUS nie posiada pełnej dokumentacji, to właśnie dostarczenie brakujących pism może mocno wpłynąć na wysokość ewentualnego świadczenia .
Kto może ubiegać się o wyższą emeryturę?
Jak podkreślają pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, temat ten dotyczy głównie osób, które rozpoczęły swoją działalność zawodową przed 1999 rokiem . To właśnie reforma emerytalna, która w tamtych latach weszła w życie, wprowadziła wiele zmian, które dziś mogą mieć wpływ na wysokość emerytur. Należy jednak pamiętać, że aby zwiększyć swoje świadczenie, należy złożyć wymagane dokumenty w odpowiednim oddziale ZUS.
ZOBACZ: Zarabiasz 7000 zł brutto? Taką emeryturę możesz dostać w przyszłości
Opisywana kwestia może być szczególnie bolesna dla wielu dotychczasowych emerytów, którzy już od kilku lat otrzymują swoje świadczenia . Część z nich może sobie nie zdawać sprawy z dostępnej możliwości i przez to przez wiele lat otrzymywać zaniżone emerytury .
Gdzie należy zgłosić się po brakujące dokumenty?
Warto wspomnieć, że samo kompletowanie dokumentów może być trudnym i długotrwałym procesem . Wszystko ze względu na zmiany, które cały czas zachodzą na polskim rynku pracy. W tym przypadku konieczny może być kontakt z byłymi pracodawcami lub archiwami.
Szczególnie w sytuacji, gdy nasze byłe zakłady pracy zniknęły już z mapy funkcjonujących przedsiębiorstw. Pracownicy ZUS podpowiadają jednak, w jaki sposób można uzyskać dostęp do tego typu pism.
Zlikwidowane lub przekształcone zakłady pracy powinny mieć swoich prawnych następców, którzy przejęli ich archiwalne dokumenty - przekazała w rozmowie z "Interią" Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.