Goniec.pl
Pielgrzymka

Jan Bielecki/East News (ZDJĘCIE POGLĄDOWE)

Poznaliśmy limity osób na pielgrzymkach. GIS wydał wytyczne

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Główny Inspektor Sanitarny przedstawił na swojej stronie internetowej wytyczne dla organizatorów pielgrzymek. Poza środkami bezpieczeństwa, jakie powinny być podjęte przed i w trakcie marszu, poznaliśmy również rekomendowany limit osób.

Limity osób podczas przeróżnych uroczystości, np. rodzinnych, to w ostatnich miesiącach chleb powszedni. Restrykcje ogłaszane przez rząd raz za razem wprowadzają inną liczbą gości, które możemy zaprosić na wesele, komunię, czy konsolację.

Jak to wygląda w przypadku pielgrzymek? Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował, aby górny limit osób biorących udział w przemarszu wynosił 300. Oczywiście, osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki (bądź jedną w przypadku J&J) nie wliczają się do tego limitu.

Wytyczne dla organizatorów pielgrzymek

Podkreślono również, że w pielgrzymce powinny wziąć udział wyłącznie osoby zdrowe niemanifestujące żadnych objawów zakażenia. Kryterium wykluczającym ma być również przebywania z osobą zakażoną w okresie 10 dni przed rozpoczęciem marszu.

Warto zaznaczyć, że organizator musi zapewnić uczestnikom autonomiczne noclegi. Możliwość wspólnego przebywania podczas postojów mają wyłącznie osoby współgospodarujące na co dzień.

[EMBED-243]

Dowiadujemy się również, że pątnicy są zobowiązani do posiadania maseczek, środków dezynfekcji rąk i dezynfekcji powierzchni. Jeśli takowych nie będą mieli na wyposażeniu, to wtedy organizator musi im je zapewnić.

Nie zapomniano również o obowiązkowym pomiarze temperatury. Każda osoba jest zobowiązana poddać się weryfikacji co najmniej raz dziennie, jednak organizator może jej dokonać wyłącznie po otrzymaniu zgody uczestnika. Pomiar wskazujący 37 stopni bądź więcej dyskwalifikuje osobę z dalszego przemarszu.

Pielgrzymi powinni również stosować się do szeroko pojętych zasad epidemicznych. Wśród nich można znaleźć m.in. dobrze znaną konieczność utrzymywania dystansu społecznego, w tym przypadku rekomendowana jest odległość min. 2 metrów.

Wśród wytycznych można znaleźć jednak wiele punktów, które mają charakter dosyć życzeniowy. W jednym z punktów czytamy, że "zaleca się aby grupy pielgrzymów w miarę możliwości nie mieszały się". 

Pełną listę rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego można znaleźć na jego stronie internetowej. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: GIS

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >