Poważne zmiany w dziedziczeniu. Te osoby mogą pożegnać się ze spadkiem, przypominamy
Choć nowe przepisy dotyczące prawa spadkowego weszły w życie kilka miesięcy temu, to wciąż wiele osób nie zdaje sobie z nich sprawy. Nowelizacja ustawy znacznie uszczupla listę osób uprawnionych do dziedziczenia. Kto zatem może otrzymać pieniądze po zmarłym?
Nowelizacja prawa spadkowego
Śmierć bliskiej osoby to dla wielu rodzin początek przeprawy prawnej w związku ze spadkiem, jaki po sobie zostawiła. Wcześniejsze przepisy prawa spadkowego w opinii wielu osób nie były wystarczająco dobre, a momentami wręcz utrudniające całą procedurę.
Nowelizacja prawa spadkowego wprowadziła zapisy, które sprawiają, że znacznie więcej osób niż wcześniej może zostać uznanych za niegodne dziedziczenia.
ZOBACZ: W ten sposób unikniesz mandatu z fotoradaru. Wystarczy kilka groszy
Nowe przepisy prawa spadkowego
Prawo do zachowku przysługuje zstępnym (każdy kolejny potomek danej osoby), małżonkowi oraz rodzicom zmarłego. Jeśli jednak zmarły nie posiadał zstępnych, uwzględnia się tzw. drugą grupę dziedziczenia. Ta obejmuje rodziców i rodzeństwo spadkodawcy, a także zstępnych rodzeństwa.
Wyjątkiem od tej zasady jest oczywiście testament. W przypadku sporządzenia dokumentu spadkodawca może ustalić, kto otrzyma po nim konkretne dobra. Warto wiedzieć, że testament sporządzony przez osobę w pełni zdolności prawnych ma według polskiego prawa pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym.
Najnowsze przepisy wskazują, że istnieją jednak także inne sytuacje, w których dziecko może nie otrzymać pieniędzy po rodzicach. Jakie?
Te osoby nie dostaną spadku
Celem nowelizacji prawa spadkowego było zapobieganie sytuacjom, w których w których to dzieci dziedziczą po rodzicach, nawet jeśli przez wiele lat nie mają z nimi kontaktu i nie pomagają im chociażby w chorobie. Niegodnymi dziedziczenia będą też osoby, które nie płaciły alimentów na rodziców.
Powszechnie nieakceptowane są zdarzenia, w następstwie których majątek spadkodawcy otrzymuje osoba, która swoim karygodnym, często nacechowanym złą wolą, zaniechaniem uniemożliwiała za życia spadkodawcy zaspokojenie jego podstawowych potrzeb życiowych - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.
Nowe przepisy mają zapobiec nieetycznym zachowaniom wobec najbliższych krewnych . Warto wiedzieć, że zmiany dotyczą także dziedziczenia ustawowego, gdy do spadku powołani są dziadkowie zmarłej osoby.
Chodzi o ograniczenie trzeciej grupy spadkobierców. Teraz jeżeli, któryś z dziadków spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku, jego udział spadkowy przypada jego dzieciom w równych częściach. Natomiast jeżeli dziecko któregokolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyje, jego udział spadkowy przypada jego dzieciom (czyli wnukom spadkodawcy), a jeśli nie mają one prawa do spadku, to udział ten może przypaść pozostałym dziadkom. Wyłączeni z dziedziczenia będą dalsi zstępni dziadków spadkodawcy - cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia - opisuje serwis gazetaprawna.pl.
Znaczne skrócenie listy spadkobierców ma przyśpieszyć procedury związane ze spadkiem. W rozprawie spadkowej będą brali udział jedynie: małżonek, zstępni, osoby pozostające w stosunku przysposobienia oraz rodzice i rodzeństwo.