Poseł zwrócił się do księdza per "pan". Reakcja była natychmiastowa
Krótka wymiana zdań między księdzem a posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej wywołała poruszenie w sieci. Marcin Józefaciuk, pracujący także jako nauczyciel, zwrócił się na portalu X do księdza Janusza Chyły. W skierowanej do niego wiadomości napisał per “pan”. Na odpowiedź duchownego nie trzeba było długo czekać.
Poseł napisał do księdza per "pan"
Przy spotkaniach z duchownymi najczęściej padają zwroty ”proszę księdza”, lub ”szczęść Boże” . Przyjęło się, że w kontaktach z księżmi wykorzystują je także osoby niewierzące, chociaż często niechętnie. Zdarza się, że kierują one do duchownych zwyczajowe formy grzecznościowe. O tym, jak w takiej sytuacji może zareagować druga strona, przekonał się poseł PO Marcin Józefaciuk .
ZOBACZ: Nie żyją mąż i żona. Zginęli w różnych miejscach, tego samego dnia
Ksiądz wszedł w dyskusję z posłem
Dyskusja między księdzem a posłem nie rozpoczęła się od kwestii zwrotów do osoby duchownej. Poseł Marcin Józefaciuk postanowił skomentować wypowiedź księdza Janusza Chyły , proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach oraz autora książki "Ewangelia na Twitterze". Duchowny zdecydowanie opowiedział się przeciw proponowanej ustawie dot. legalizacji związków partnerskich, a o powód jego decyzji zapytał poseł.
Dlaczego? Jakie zapisy proponowanego projektu nie podobają się Panu? Jakie przepisy projektu są sprzeczne z wyznawaną i głoszoną przez Pana religią? Proszę podać zapisy w ustawie i w pismach Kościoła – dopytywał.
Ksiądz odpowiedział posłowi w mocnych słowach. "Brakuje kultury"
Ksiądz Janusz Chyła nie czekał długo z odpowiedzią i zwrócił uwagę posła na formę, w jakiej ten do niego napisał.
Trudno merytorycznie rozmawiać z kimś, komu brakuje elementarnej kultury. Zwroty: ksiądz, pastor, rabin, imam, używane są nie z uwagi na wyznawaną wiarę, lecz kulturę. Uważam, że nigdy Pan Poseł nie powinien być w miejscu, w którym jest, ale mimo to używam tytułu "poseł" – odpisał.
W komentarzach duchowny dodał, że “próbuje edukować”. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy podzielają jego pogląd. Ksiądz Rafał Główczyński, znany jako “Ksiądz z osiedla”, zaznaczał, że w wielu krajach do osób duchownych mówi się po prostu “dzień dobry” .