Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nowelizacja ustawy o cmentarzach i pochówkach. W planach ogromne zmiany
Maria Glinka
Maria Glinka 23.02.2022 13:41

Nowelizacja ustawy o cmentarzach i pochówkach. W planach ogromne zmiany

Jan Bielecki/East News
Jan Bielecki/East News

Przestarzała ustawa o cmentarzach i pochówkach ma zostać znowelizowana jeszcze w tym roku. W planach są poważne zmiany m.in. likwidacja kar za pochówek poza cmentarzem czy wprowadzenie instytucji koronera. Niewykluczone jest także wprowadzenie elektronicznych kart urodzeń i zgonów, co znacznie usprawni procedury.

Obowiązująca ustawa pochodzi z 1959 r., a jej zapisy są przestarzałe. Głównym celem nowelizacji jest przystosowanie zasad do realiów XXI wieku. 

Nowe zasady dotyczące miejsca pochówku. W planach centralna baza

Obecnie brakuje precyzyjnych przepisów dotyczących rezerwacji miejsca pochówku. W przypadku starych lub zabytkowych i zaniedbanych cmentarzy miejsce mogła wykupić jedynie osoba prywatna. Dopuszcza się także wykup w celach komercyjnych.

W rezultacie nagrobki i pozostawione szczątki trzeba usuwać. Planowana nowelizacja ma wprowadzić przepisy, które będą je chronić. Po zmianach teren, na którym był położony cmentarz, będzie można wykupić dopiero po zakończeniu legalnej ekshumacji zmarłych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Co więcej, na bazie nowelizacji ma zostać uruchomiona centralna baza danych o cmentarzach. Znajdą się w niej szczegółowe informacje na ten osób pochowanych na terenie danej nekropolii. Dzięki temu będzie można łatwiej odnaleźć konkretne groby i odszukać dalszych krewnych.

Rząd stawia na digitalizację. Nowa instytucja na horyzoncie

W planach jest również digitalizacja ksiąg parafialnych z aktami zgonów. Obecne przepisy wskazują, że trzeba czekać 100 lat od daty śmierci, aby przeprowadzić cyfryzację. Zmiany w obrębie tych zapisów znacznie usprawnią pracę genealogów, a osoby, które będą chciały odkrywać własne korzenie zyskają przydatne narzędzie.

Jedną z najważniejszych zmian, które rozważa rząd, jest wdrożenie elektronicznej karty urodzenia lub zgonu. Obsługa tego dokumentu ma być możliwa zarówno przy pomocy strony internetowej, jak i aplikacji mobilnej.

W ten sposób przekazywanie dokumentów do instytucji będzie znacznie prostsze. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość łatwiejszego wyłapania oszustów i spreparowanych dokumentów.

Poza tym w Polsce ma powstać instytucja koronera, która od lat funkcjonuje m.in. w Wielkiej Brytanii czy USA. Taka osoba ustala przyczyny nagłego zgonu lub gdy do śmierci doszło w sposób nienaturalny. Koroner zajmuje się także zgonami o podejrzanych lub niejasnych okolicznościach.

Z punktu widzenia obywatela ważną zmianą będzie również możliwość pochówku poza cmentarzem. Obecnie obowiązujące przepisy zezwalają na złożenie zmarłego w grobie murowanym, ziemnym, katakumbach lub w kolumbarium. Za rozsypywanie prochów grozi kara. Wszystko to ma się zmienić wraz z wejściem w życie nowelizacji.

Nowe przepisy być może nawet w tym roku

Centrum Informacyjne Rządu wskazuje w odpowiedzi na pytanie dziennika "Fakt", że projekt jest na etapie rozpatrywania uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji publicznych. Dokument powinien zostać przyjęty przez rząd w pierwszym kwartale 2022 r., choć CIR zaznacza, że ten termin może ulec wydłużeniu. 

Nowelizacja powinna zacząć obowiązywać nie później niż 1 stycznia 2023 r. Z ustaleń PAP wynika, że realny termin wejścia w życie zmian to 1 czerwca 2022 r.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: "Fakt"

Tagi: Cmentarz Rząd