Goniec.pl
Jan Bielecki/East News

Jan Bielecki/East News

Nowelizacja ustawy o cmentarzach i pochówkach. W planach ogromne zmiany

23 Lutego 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Przestarzała ustawa o cmentarzach i pochówkach ma zostać znowelizowana jeszcze w tym roku. W planach są poważne zmiany m.in. likwidacja kar za pochówek poza cmentarzem czy wprowadzenie instytucji koronera. Niewykluczone jest także wprowadzenie elektronicznych kart urodzeń i zgonów, co znacznie usprawni procedury.

Obowiązująca ustawa pochodzi z 1959 r., a jej zapisy są przestarzałe. Głównym celem nowelizacji jest przystosowanie zasad do realiów XXI wieku. 

Flickr/mac_filko, https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/, Policja Śląska

Częstochowa: Sąsiedzi z działek ujawniają prawdę o Krzysztofie R. "Znaliśmy innego człowieka"

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady dotyczące miejsca pochówku. W planach centralna baza

Obecnie brakuje precyzyjnych przepisów dotyczących rezerwacji miejsca pochówku. W przypadku starych lub zabytkowych i zaniedbanych cmentarzy miejsce mogła wykupić jedynie osoba prywatna. Dopuszcza się także wykup w celach komercyjnych.

W rezultacie nagrobki i pozostawione szczątki trzeba usuwać. Planowana nowelizacja ma wprowadzić przepisy, które będą je chronić. Po zmianach teren, na którym był położony cmentarz, będzie można wykupić dopiero po zakończeniu legalnej ekshumacji zmarłych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Co więcej, na bazie nowelizacji ma zostać uruchomiona centralna baza danych o cmentarzach. Znajdą się w niej szczegółowe informacje na ten osób pochowanych na terenie danej nekropolii. Dzięki temu będzie można łatwiej odnaleźć konkretne groby i odszukać dalszych krewnych.

Rząd stawia na digitalizację. Nowa instytucja na horyzoncie

W planach jest również digitalizacja ksiąg parafialnych z aktami zgonów. Obecne przepisy wskazują, że trzeba czekać 100 lat od daty śmierci, aby przeprowadzić cyfryzację. Zmiany w obrębie tych zapisów znacznie usprawnią pracę genealogów, a osoby, które będą chciały odkrywać własne korzenie zyskają przydatne narzędzie.

Jedną z najważniejszych zmian, które rozważa rząd, jest wdrożenie elektronicznej karty urodzenia lub zgonu. Obsługa tego dokumentu ma być możliwa zarówno przy pomocy strony internetowej, jak i aplikacji mobilnej.

W ten sposób przekazywanie dokumentów do instytucji będzie znacznie prostsze. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość łatwiejszego wyłapania oszustów i spreparowanych dokumentów.

Cmentarz

Ratowice pod Wrocławiem: cennik na cmentarzu zadziwia. Niewierzący płacą fortunę

CZYTAJ DALEJ

Poza tym w Polsce ma powstać instytucja koronera, która od lat funkcjonuje m.in. w Wielkiej Brytanii czy USA. Taka osoba ustala przyczyny nagłego zgonu lub gdy do śmierci doszło w sposób nienaturalny. Koroner zajmuje się także zgonami o podejrzanych lub niejasnych okolicznościach.

Z punktu widzenia obywatela ważną zmianą będzie również możliwość pochówku poza cmentarzem. Obecnie obowiązujące przepisy zezwalają na złożenie zmarłego w grobie murowanym, ziemnym, katakumbach lub w kolumbarium. Za rozsypywanie prochów grozi kara. Wszystko to ma się zmienić wraz z wejściem w życie nowelizacji.

Nowe przepisy być może nawet w tym roku

Centrum Informacyjne Rządu wskazuje w odpowiedzi na pytanie dziennika "Fakt", że projekt jest na etapie rozpatrywania uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji publicznych. Dokument powinien zostać przyjęty przez rząd w pierwszym kwartale 2022 r., choć CIR zaznacza, że ten termin może ulec wydłużeniu. 

Nowelizacja powinna zacząć obowiązywać nie później niż 1 stycznia 2023 r. Z ustaleń PAP wynika, że realny termin wejścia w życie zmian to 1 czerwca 2022 r.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Zakończyła się narada w BBN. Głos zabrali Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki

  • Orędzie Władimira Putina. Kilkukrotnie wspomniał o Polsce

  • Tragiczny wypadek na A4, nie żyją 4 osoby. W akcji służby ratownicze

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: "Fakt"

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

BYAMBASUREN BYAMBA-OCHIR/AFP/East News

Wiadomości

Mongolia: Protesty przeciwko inflacji i korupcji. Szturm na budynki rządowe

Czytaj więcej >
Kaczyński Morawiecki

Wiadomości

PiS padł ofiarą własnej propagandy? "Mogą powstrzymać katastrofę"

Czytaj więcej >
Macron Putin

Wiadomości

Macron chce gwarancji dla Putina? "To forma targu"

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk

Wiadomości

Tadeusz Rydzyk broni biskupa, który tuszował pedofilię. "Tak powstają święci"

Czytaj więcej >
TVP

Wiadomości

Polacy "wydali wyrok" na TVP. Liczby mówią wszystko

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >