Goniec.pl > Polityka > Polska spadła w Indeksie Wolności Prasy. Najgorszy wynik w historii
Maria Glinka
Maria Glinka 03.05.2022 20:12

Polska spadła w Indeksie Wolności Prasy. Najgorszy wynik w historii

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska spadła o dwa miejsca w rankingu wolności mediów Reporterów bez Granic. W najnowszym Indeksie Wolności Prasy 2022 nasz kraj zajmuje odległe 66. miejsce. Stan wolności mediów w Polsce jest określany przez ekspertów jako "problematyczny", podobnie jak m.in. na Cyprze, w Bośni i Hercegowinie czy Ekwadorze.

Reporterzy bez Granic analizują stan wolności mediów od 20 lat. W porównaniu do innych analiz Indeks Wolności Prasy uchodzi za tzw. głos ulicy. Na ostateczną pozycję danego państwa w rankingu mają wpływ dwa czynniki - ocena jakościowa ekspertów i analiza ilościowa dotycząca naruszeń nadużyć i aktów przemocy wobec dziennikarzy. Odkąd władzę przejęło PiS, Polska notorycznie spada w klasyfikacji.

Polska znów spadła w rankingu wolności mediów

Najnowszy Indeks Wolności Prasy wskazuje, że sytuacja w naszym kraju nadal budzi wątpliwości ekspertów. W rankingu Reporterów bez Granic Polska uplasowała się na 66. miejscu. To spadek o dwie pozycje względem ubiegłorocznego badania i najgorszy wynik w 20-letniej historii zestawienia.

Autorzy rankingu wskazują, że powodem pogorszenia się pozycji Polski w rankingu jest wprowadzenie przepisów, na mocy których rządzący uniemożliwili pracę dziennikarzom przy granicy z Białorusią.

W najnowszym rankingu Polska plasuje się w gronie takich państw jak: Cypr (miejsce 65), Bośnia i Hercegowina (miejsce 67) czy Ekwador (miejsce 68). Większość naszych sąsiadów jest oceniana znacznie lepiej - Niemcy uplasowały się na 16. miejscu, Czechy - na 20., Słowacja - na 27.

Na szycie rankingu ponownie znalazły się Norwegia, Dania i Szwecja. Reporterzy bez granic wskazują, że te trzy państwa nordyckie nadal służą jako demokratyczny model, w którym kwitnie wolność prasy. Wyróżnili także Mołdawię i Bułgarię, gdzie po zmianie rządów sytuacja mediów poprawiła się.

Eksperci wskazują, że w tym roku stan wolności mediów jest oceniany jako "bardzo zły" w 28 państwach. O pięć lokat spadła Rosja (z 150. miejsca na 155.), a o 36 pozycji - Mjanma (ze 140. miejsca na 176.).

Coraz gorsza kondycja wolności mediów w Polsce

Jeszcze w 2015 r. Reporterzy bez Granic oceniali stan wolności mediów w Polsce jako "dobry (kolor zielony). Wówczas na kraj plasował się na wysokim 18. miejscu.

Zaledwie rok później nasz zanurkował w klasyfikacji. Choć Reporterzy bez Granicy uznali, że stan wolności mediów w Polsce jest "dość dobry" (kolor żółty) to Polska spadła aż o 29. miejsc - zajęła 49. lokatę. Była to analiza przeprowadzona w okresie, gdy do listopada 2015 r. w Polsce rządziła koalicja PO-PSL i rozpoczęły się rządy PiS. Kolejne badania wykazały, że Polska prowadzona przez partię Jarosława Kaczyńskiego ma z każdym rokiem coraz większe problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu wolności mediów.

W 2017 r. analiza wykazała, że stan wolności mediów jest już "problematyczny" (kolor pomarańczowy). Polska znalazła się na 54. pozycji w rankingu (spadek o 7 miejsc).

W kolejnych latach spadki były mniej spektakularne. W 2018 r. Polska została sklasyfikowana na 56. miejscu (spadek o 2 pozycje), a w 2019 r. - na 57. miejscu (spadek o 1 pozycję). Z kolei w 2020 r. nasz kraj zajmował 62. lokatę (spadek o pięć pozycji).

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl