Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wolne Media

Wolne Media

wolne media

goniec.pl
28.06.2023 15:45 Deklaracja redaktorek i redaktorów naczelnych polskich mediów. "Będziemy bronić niezależności polskiego dziennikarstwa"

Redaktorki i redaktorzy naczelni największych polskich mediów podpisali się pod deklaracją w obronie niezależności prasy, radia, telewizji i internetu po tym, jak Onet i Wirtualna Polska opisały na swoich łamach próby nacisków ludzi władzy na wolność ich redakcjach. Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
03.05.2022 20:12 Polska spadła w Indeksie Wolności Prasy. Najgorszy wynik w historii

Polska spadła o dwa miejsca w rankingu wolności mediów Reporterów bez Granic. W najnowszym Indeksie Wolności Prasy 2022 nasz kraj zajmuje odległe 66. miejsce. Stan wolności mediów w Polsce jest określany przez ekspertów jako "problematyczny", podobnie jak m.in. na Cyprze, w Bośni i Hercegowinie czy Ekwadorze.Reporterzy bez Granic analizują stan wolności mediów od 20 lat. W porównaniu do innych analiz Indeks Wolności Prasy uchodzi za tzw. głos ulicy. Na ostateczną pozycję danego państwa w rankingu mają wpływ dwa czynniki - ocena jakościowa ekspertów i analiza ilościowa dotycząca naruszeń nadużyć i aktów przemocy wobec dziennikarzy. Odkąd władzę przejęło PiS, Polska notorycznie spada w klasyfikacji.

władimir putin nowa gazeta rosja wojna w ukrainie
06.03.2022 05:28 Wojna w Ukrainie. "Nowaja Gazieta" nie będzie pisać o wojnie. Koniec wolnych mediów w Rosji

Szef newsroomu "Nowej Gazety", ostatniej niezależnego medium w Rosji, poinformował, że pracujący w nim dziennikarze nie będą już pisać na temat wojny w Ukrainie. W piątek Władimir Putin podpisał ustawę umożliwiającą prześladowanie karne osób, które rozpowszechniają informacje niezgodne z rządową propagandą.- Nie możemy już mówić prawdy o walkach na Ukrainie, oddając głos obu stronom. Będziemy musieli tymczasowo zapomnieć o ostrzałach miast braterskiego kraju. Chwilowo będziemy musieli zapomnieć o losie naszych żołnierzy, naszych rówieśników, którzy znaleźli się w gorących punktach często wbrew swojej woli. Strasznie wstydzimy się tego kroku, podczas gdy nasi przyjaciele, znajomi i krewni przechodzą przez prawdziwe piekło na Ukrainie. I to po obu stronach - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.