Polacy kupują okulary słoneczne i... są oszukiwani przez sprzedawców. UOKiK przeprowadził kontrolę
Okulary przeciwsłoneczne w wakacje są nieodłącznym elementem letniej stylizacji. UOKiK przeprowadził kontrolę i wnioski są jednoznaczne. - Z uwagi na niezgodności formalne zakwestionowano siedem wyrobów, co stanowi 47 procent ogółu skontrolowanych okularów przeciwsłonecznych - czytamy w opublikowanym raporcie. Polacy nie wiedzą, co kupują.
Wakacje, lato i urlopy nierozerwalnie łącza się z okularami przeciwsłonecznymi. Niepozorny element ma za zadanie nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim chronić oczy przed słońcem.
UOKiK przyjrzał się niektórym okularom przeciwsłonecznym dostępnym na rynku i wnioski z kontroli są jednoznaczne. Polacy wierzą nie tylko w obietnice bez pokrycia polityków, ale również w zapewniani nieuczciwych sprzedawców. Tradycyjnie to zwykli ludzie wychodzą z tego starcia jako przegrani.
Okulary przeciwsłoneczne pod lupą UOKiK, prawie połowa została zakwestionowana
Okulary przeciwsłoneczne z aż siedmiu województw trafiły w ręce kontrolerów UOKiK. Od lutego do maja 2022 roku Urząd badał, czy najpopularniejszy element ubioru w sezonie letnim, faktycznie zapewnia deklarowaną ochronę.
Wiele osób nie wie, ale zwykłe okulary przeciwsłoneczne należą do grupy środków ochrony indywidualnej (ŚOI) kategorii I. Celem kontroli było sprawdzenie, czy wybrane losowo produkty spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady.
Łącznie w okresie sprawozdawczym skontrolowano 15 okularów przeciwsłonecznych. W przypadku 2 z nich krajem pochodzenia był kraj UE, 11 okularów pochodziło z krajów trzecich, w przypadku 2 wyrobów nie ustalono kraju pochodzenia.
Wyniki kontroli UOKiK są jednoznaczne. - Z uwagi na niezgodności formalne zakwestionowano 7 wyrobów, co stanowi 47% ogółu skontrolowanych okularów przeciwsłonecznych - czytamy w raporcie z kontroli okularów słonecznych.
Jakie błędy w okularach słonecznych odkryli kontrolerzy? Lista nie jest krótka: brak deklaracji zgodności UE (3 wyroby, co stanowi 20% ogółu skontrolowanych wyrobów), nieprawidłowo sporządzoną deklarację zgodności UE (4 wyroby, co stanowi 27% ogółu skontrolowanych wyrobów) oraz brak nazwy producenta lub importera, zarejestrowanej nazwy handlowej lub zarejestrowanego znaku towarowego i adresu (3 wyroby, co stanowi 20% ogółu skontrolowanych wyrobów).
- W niektórych wyrobach stwierdzano więcej niż jedną niezgodność formalną. Naruszenie wymagań zasadniczych polegające na nieprawidłowo sporządzonej instrukcji i informacjach dołączonych do wyrobu stwierdzono w przypadku 6 wyrobów, co stanowi 40% ogółu skontrolowanych okularów przeciwsłonecznych - dodał UOKiK w formalnym sprawozdaniu z kontroli okularów przeciwsłonecznych.
Nie daj się oszukać, kup dobre okulary przeciwsłoneczne
Rozpoczynające się wyjazdy wakacyjne sprzyjają zakupom okularów przeciwsłonecznych. Nie wierz we wszystko, jak w obietnice wyborcze i posłuchaj rad UOKiK.
Źródło: uokik
Wystarczy kilka informacji, by nie kupić kota w worku. - Są traktowane jako modny dodatek, ale przypominamy, że powinny one przede wszystkim pełnić funkcję ochronną - podkreśla Urząd.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Robotnik w zginął w Wielkopolsce. Osunęła się ziemia, a wraz z nią betonowy element
Wzrasta zagrożenie pożarowe, IMGW ostrzega. Strażacy wyjaśniają, jak nie zaprószyć w lesie ognia
Jarosław Kaczyński odchodzi z rządu. Polacy: "I tak będzie rządził z tylnego fotela"
Źródło: goniec, uokik