Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Podwyżki w 2022 roku. Wzrosną rachunki za gaz, prąd i wodę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.10.2021 18:57

Podwyżki w 2022 roku. Wzrosną rachunki za gaz, prąd i wodę

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W przyszłym roku znacznie wzrosną ceny energii elektrycznej, gazu, wody, a co za tym idzie także produktów spożywczych. Najnowsze wyliczenia mówią, że za rachunki i opłaty wydamy nawet 3000 złotych więcej niż w obecnie.

Ceny podstawowych produktów wciąż rosną, a portfele Polaków pustoszeją w błyskawicznym tempie. Rosnąca inflacja martwi już wszystkich, nie tylko tych najbiedniejszych. Tymczasem ekonomiści alarmują, że to nie koniec i wieszczą czarny scenariusz. W 2022 roku za wszystko zapłacimy więcej.

Drożej zapłacimy za wszystko

Jak informował ostatnio GUS, inflacja we wrześniu osiągnęła rekordowe 5,9 proc. W październiku dosięgnie 6 proc., a w 2022 rok możemy wkroczyć nawet z siódemką. Napędzają ją ceny żywności, energii i paliw, które z pewnością jeszcze wzrosną. Oznacza to, że wkrótce wielu z nas może nie wystarczać na codzienną egzystencję.

Już wiadomo, że w przyszłym roku zapłacimy większe rachunki za prąd. Choć rząd w styczniu 2020 roku obiecywał, że cen energii nie odczujemy na swoich kieszeniach, dziś wycofuje się z tych słów i zapowiada, że dopłaty będą dotyczyły tylko wybranych. Wielu Polaków jest oburzonych niekonsekwencją rządzących.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Więcej o minimum 20 proc. będzie nas kosztował gaz. Ciepłownie także zwiększają taryfy na ciepło i ciepłą wodę, co może oznaczać konieczność przeznaczenia na opłaty dodatkowych 400 zł w porównaniu do 2021 roku. Jak informuje "Fakt", kumulacja podwyżek sprawi, że na rachunki i opłaty wydamy 3000 złotych więcej niż w obecnym roku.

Czynsze i raty kredytów idą w górę

W przyszłym roku wzrosnąć o 12,5 proc. ma płaca minimalna, z którą powiązane są wysokości czynszów. Przykładowo, rodzina płacąca dziś 1000 złotych za mieszkanie, będzie musiała dopłacić do ceny zajmowania lokalu dodatkowe 900 złotych. Złe wiadomości banki mają dla wszystkich kredytobiorców. RPP podwyższyła wysokość stóp procentowych, a zdaniem specjalistów, to i tak za mało.

Drożyzna w sklepach i na stacjach

Przerażają też liczby na stacjach paliw i w sklepach podczas codziennych zakupów żywnościowych. Ostatnio informowaliśmy o horrendalnych cenach oleju, ale droższe jest i będzie wszystko. Wyższe ceny paliw i energii to wyższe ceny produktów spożywczych.

Margaryna zdrożeje o 10 proc., podobnie warzywa. Za owoce zapłacimy więcej o ponad 6 proc., a z powodu niewielkich zapasów zbóż i rosnących cen nawozów wzrosną koszty zakupu pieczywa, wyrobów cukierniczych i makaronów. Mleko, sery i jaja podrożeją o 3,7 proc. Niemiłe zaskoczenie przeżyjemy także kupując mięso.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2022 nie rozpocznie się dobrze. Niektórzy zapobiegliwi już robią zapasy produktów o długim terminie przydatności, ale znacznie droższego paliwa nie kupimy na zapas. Podobnie jest z różnymi opłatami. Polacy muszą się więc przygotować na prawdziwe perturbacje finansowe, a na horyzoncie nie widać końca niekorzystnych trendów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet, Fakt

Tagi: pieniądze