Goniec.pl
wzrosną rachunki

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podwyżki w 2022 roku. Wzrosną rachunki za gaz, prąd i wodę

20 Października 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

W przyszłym roku znacznie wzrosną ceny energii elektrycznej, gazu, wody, a co za tym idzie także produktów spożywczych. Najnowsze wyliczenia mówią, że za rachunki i opłaty wydamy nawet 3000 złotych więcej niż w obecnie.

Ceny podstawowych produktów wciąż rosną, a portfele Polaków pustoszeją w błyskawicznym tempie. Rosnąca inflacja martwi już wszystkich, nie tylko tych najbiedniejszych. Tymczasem ekonomiści alarmują, że to nie koniec i wieszczą czarny scenariusz. W 2022 roku za wszystko zapłacimy więcej.

Zabezpiecz swoje znicze i kwiaty na grobie przed kradzieżą we Wszystkich Świętych

1 listopada koniecznie zabezpiecz grób. Jest jeden prosty sposób

CZYTAJ DALEJ

Drożej zapłacimy za wszystko

Jak informował ostatnio GUS, inflacja we wrześniu osiągnęła rekordowe 5,9 proc. W październiku dosięgnie 6 proc., a w 2022 rok możemy wkroczyć nawet z siódemką. Napędzają ją ceny żywności, energii i paliw, które z pewnością jeszcze wzrosną. Oznacza to, że wkrótce wielu z nas może nie wystarczać na codzienną egzystencję.

Już wiadomo, że w przyszłym roku zapłacimy większe rachunki za prąd. Choć rząd w styczniu 2020 roku obiecywał, że cen energii nie odczujemy na swoich kieszeniach, dziś wycofuje się z tych słów i zapowiada, że dopłaty będą dotyczyły tylko wybranych. Wielu Polaków jest oburzonych niekonsekwencją rządzących.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Więcej o minimum 20 proc. będzie nas kosztował gaz. Ciepłownie także zwiększają taryfy na ciepło i ciepłą wodę, co może oznaczać konieczność przeznaczenia na opłaty dodatkowych 400 zł w porównaniu do 2021 roku. Jak informuje "Fakt", kumulacja podwyżek sprawi, że na rachunki i opłaty wydamy 3000 złotych więcej niż w obecnym roku.

Czynsze i raty kredytów idą w górę

W przyszłym roku wzrosnąć o 12,5 proc. ma płaca minimalna, z którą powiązane są wysokości czynszów. Przykładowo, rodzina płacąca dziś 1000 złotych za mieszkanie, będzie musiała dopłacić do ceny zajmowania lokalu dodatkowe 900 złotych. Złe wiadomości banki mają dla wszystkich kredytobiorców. RPP podwyższyła wysokość stóp procentowych, a zdaniem specjalistów, to i tak za mało.

Drożyzna w sklepach i na stacjach

Przerażają też liczby na stacjach paliw i w sklepach podczas codziennych zakupów żywnościowych. Ostatnio informowaliśmy o horrendalnych cenach oleju, ale droższe jest i będzie wszystko. Wyższe ceny paliw i energii to wyższe ceny produktów spożywczych.

Margaryna zdrożeje o 10 proc., podobnie warzywa. Za owoce zapłacimy więcej o ponad 6 proc., a z powodu niewielkich zapasów zbóż i rosnących cen nawozów wzrosną koszty zakupu pieczywa, wyrobów cukierniczych i makaronów. Mleko, sery i jaja podrożeją o 3,7 proc. Niemiłe zaskoczenie przeżyjemy także kupując mięso.

Wszystko wskazuje na to, że rok 2022 nie rozpocznie się dobrze. Niektórzy zapobiegliwi już robią zapasy produktów o długim terminie przydatności, ale znacznie droższego paliwa nie kupimy na zapas. Podobnie jest z różnymi opłatami. Polacy muszą się więc przygotować na prawdziwe perturbacje finansowe, a na horyzoncie nie widać końca niekorzystnych trendów.

Cierpią na nią m.in. Rusin i Szostak. Nieuleczalna choroba, która daje niepozorne objawy

Slajd 1 z 8

 fot. TRICOLORS/East News, Pawel Wodzynski/East News

Pierwsze objawy

Choroba, o której w ostatnim czasie zaczęło otwarcie mówić wiele gwiazd daje objawy, które mogą być przypisane do wielu innych schorzeń. W początkowej fazie odczuwa się m.in. senność, uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją. / fot. TRICOLORS/East News, Pawel Wodzynski/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet, Fakt

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >
GUS

Pieniądze

Największy wzrost inflacji od 20 lat

Czytaj więcej >