Goniec.pl Wiadomości Premier Izraela rozmawiał z Putinem. Prezydent Rosji "skarżył się" na Ukraińców
(zdj. wykadrowane) MIKHAIL KLIMENTYEV/AFP/East News

Premier Izraela rozmawiał z Putinem. Prezydent Rosji "skarżył się" na Ukraińców

14 marca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Półtorej godziny - tyle trwała rozmowa premiera Izraela i prezydenta Rosji. Władimir Putin postanowił poskarżyć się politykowi. Naftali Bennett już w czasie trwania wojny w Ukrainie spotkał się z nim w Moskwie. W sobotę natomiast rozmawiał z Wołodomyrem Zełenskim. Znamy kulisy tych rozmów.

Nie tylko Emmanuel Macron pozostaje w stałym kontakcie z Władimirem Putinem . Lista polityków, którzy próbowali pośredniczyć między Rosją i Ukrainą, stale się wydłuża .

W poniedziałek przekazano, że Naftali Bennett odbył rozmowę z prezydentem Władimirem Putinem . Po raz kolejny wymiana zdań obfitowała w propagandowy przekaz Rosji na temat wojny w Ukrainie .

Rozmowa Izarel-Rosja: Władimir Putin się poskarżył

"Times od Israel" oraz portal Ynet przekazały, iż premier Izraela i Władimir Putin odbyli kolejną rozmowę, tym razem telefoniczną . Naftali Bennett miał usłyszeć od prezydenta Rosji nietypowe słowa.

Według dziennikarzy premier Izraela miał usłyszeć skargi dotyczące "barbarzyńskiego" zachowania Ukraińców . Szczególne okrucieństwo miało być odnotowane w obwodzie donieckim, który od kilku lat wspierany jest pieniędzmi z Moskwy w ramach separatystycznej republiki, której autonomiczność Władimir Putin uznał na dwa dni przed wybuchem wojny .

Według danych przekazywanych przez prezydenta Rosji w rozmowie z izraelskim premierem, Ukraina odpowiedzialna jest za śmierć co najmniej 20 cywilów . Warto tutaj przytoczyć słowa Siergieja Ławrowa, który w odniesieniu do bombardowania szpitala położniczego i dziecięcego wskazywał, że było to usprawiedliwione .

To odpowiedź na rozmowę z Wołodomyrem Zełenskim

Wszystko wskazuje na to, że Władimir Putin zdecydował się na kolejną rozmowę z premierem Izraela , gdyż Naftali Bennet w sobotę 12 marca odbył on rozmowę z prezydentem Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski nie omieszkał poinformować o tym w mediach społecznościowych. - Pozostaję w kontakcie z premierem Izraela Naftalim Bennettem. Rozmawialiśmy o rosyjskiej agresji i perspektywie rozmów pokojowych - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.

- Musimy powstrzymać represje przeciwko cywilom: poprosiłem (premiera Izraela - przyp. red.), by pomógł w uwolnieniu porwanego mera Melitopolu i innych osób publicznych - dodał Wołodymyr Zełenski, który nadal pozostaje w Kijowie .

Wojna w Ukrainie: spotkania z Putinem w Moskwie

Chociaż delegacje z Rosji i Ukrainy starają się nieustannie dojść do konsensusu , to w staraniach dotyczących powstrzymania wojny rozpętanej przez Władimira Putina nie ustają również inni.

Pomijając samowolną i nieuzgodnioną z niemieckim rządem wizytę byłego kanclerza Gerharda Schrodera - polityk ma udziały w rosyjskich państwowych spółkach - 5 marca w Moskwie pojawił się także premier Izraela .

Jednocześnie w odniesieniu do rzekomych mediacji Naftaliego Bennetta Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, zaprzeczył medialnym spekulacjom na temat rad premiera Izraela . Część tytułów wskazywała bowiem, iż namawiał on ukraińską stronę do tego, by przystała na propozycje okupantów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport