Po tych słowach Andrzej Lepper musiał "zniknąć"? Minuty, które mogły zaważyć o jego życiu
W sierpniu minie 14 lat od śmierci Andrzeja Leppera. Jego ciało znaleziono w siedzibie Samoobrony w Warszawie. Według oficjalnej wersji, były wicepremier miał popełnić samobójstwo. Sprawa wciąż jednak jest przedmiotem dyskusji, a niektórzy łączą ją z głośnym wystąpieniem polityka w Sejmie w 2001 roku.
Kariera Andrzeja Leppera
Postać Andrzeja Leppera zna chyba każdy, kto chociażby “otarł się” o politykę. Legendarny przywódca Samoobrony urodził się 13 sierpnia 1954 r. w niewielkim Stowięcinie na Pomorzu. I choć jego kariera polityczna rozpoczęła się już w latach 70-tych, to do wielkiej gry wkroczył dopiero w 2001 r., kiedy uzyskał mandat poselski. Niedługo później został wicemarszałkiem IV kadencji Sejmu, jednak jeszcze w tym samym roku został z tej funkcji odwołany.
Jednym z największych sukcesów Leppera było zajęcie trzeciego miejsca w wyborach prezydenckich w 2005 r. Po tym powołano go na stanowisko wicepremiera oraz ministra rolnictwa w rządzie PiS-LPR-Samoobrona.
ZOBACZ: Właśnie ogłoszono drugi stopień zagrożenia. Sytuacja jest bardzo poważna, śniegu ciągle przybywa
Afera gruntowa
Początek końca kariery politycznej Andrzeja Leppera rozpoczął się w 2007 roku. CBA przeprowadziło wówczas prowokację przeciwko ówczesnemu ministrowi rolnictwa , aby wykazać, że przyjmował łapówki w zamian za pomoc w odrolnieniu gruntów. Mimo że Lepper nigdy pieniędzy nie przyjął, cała sprawa miała poważne konsekwencje polityczne - doprowadziła do jego odwołania i rozpadu rządu koalicyjnego Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin.
Niedawno Tomasz Lepper, syn Andrzeja Leppera, podjął kroki prawne, domagając się sprawiedliwości i zadośćuczynienia za krzywdy , które, jak twierdzi, dotknęły jego rodzinę w związku z tzw. "aferą gruntową”. Domaga się od Skarbu Państwa i czterech byłych funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) odszkodowania w wysokości 5 milionów złotych. Wśród pozwanych znajdują się obecni europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.
Śmierć Andrzeja Leppera
Jak już wspominaliśmy, w 2001 roku Andrzej Lepper był przez chwilę (19 października - 29 listopada) wicemarszałkiem Sejmu. Tuż przed odwołaniem z tej funkcji wygłosił głośne przemówienie, które zapisało się w historii polskiego parlamentaryzmu. Poinformował w nim m.in. o korupcji na najwyższych szczeblach w polityce czy tajnych więzieniach CIA w Polsce. Z mównicy sejmowej oskarżył on m.in.: Pawła Piskorskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Donalda Tuska, Jerzego Szmajdzińskiego, Andrzeja Olechowskiego i wielu innych polityków o przyjmowanie łapówek, kontakty z lobbystami i ludźmi ze świata przestępczego, a także o finansowanie kampanii z wątpliwych źródeł.
Czy jest pan pewien, że chce pan to wszystko powiedzieć? - dopytywał podczas słynnego wystąpienia marszałek Marek Borowski. Andrzej Lepper podkreślił jednak, że "on nie stwierdza, a tylko pyta".
Legendarny polityk zmarł 5 sierpnia 2011 roku. Według ustaleń śledczych popełnił samobójstwo w warszawskiej siedzibie partii w Alejach Jerozolimskich. Jego śmierć zaczęła budzić jednak mnóstwo wątpliwości wśród przyjaciół i bliskich współpracowników, którzy twierdzili, że był on osobą o bardzo silnej osobowości, a jego stan psychiczny wykluczał możliwość dokonania takiego czynu . Niektórzy łączą też śmierć Andrzeja Leppera z jego bezprecedensowym wystąpieniem w Sejmie z 2001 roku. Tymczasem w 2022 roku posłowie Konfederacji nawoływali do ponownego zbadania okoliczności jego zgonu.