Pisma trafiają do milionów Polaków. Od 1 stycznia duża podwyżka
Od stycznia 2025 r. Polacy muszą się przygotować na spore podwyżki. Wszystko ze względu na wzrost stawek czynszów. Zmiana może mocno obciążyć wiele domowych budżetów. Tym bardziej że prognozy na najbliższe miesiące nie są optymistyczne. Sprawdź, na jakie wydatki trzeba się przygotować.
Coraz wyższe opłaty za czynsz
W ostatnim czasie podwyżki czynszów za mieszkania w Polsce stają się coraz bardziej odczuwalne dla lokatorów. Wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec wzrostów opłat. Zarządcy nieruchomości oraz włodarze miast już teraz informują o zmianach, które wejdą w życie wraz z początkiem nowego roku . Za przyczynę ciągłych podwyżek podaje się przede wszystkim wysokie koszty ogrzewania, wywozu śmierci czy pozostałe opłaty eksploatacyjne. Nie inaczej będzie od stycznia.
Zdaniem ekspertów podwyżki są nieuniknione
W kwestii nadchodzących podwyżek serwis "Fakt" postanowił porozmawiać z jednym z ekspertów rynku nieruchomości. Tomasz Błeszyński w swojej wypowiedzi potwierdził, że zapowiadane podwyżki są nieuniknione . To nie tylko ze względu na rosnące koszty eksploatacyjne, ale także coraz wyższe koszty pracy.
Już w tym roku z powodu wzrostu opłat za media rosną koszty eksploatacyjne. Do tego rosną koszty pracy, co przekłada się na wzrost opłat za świadczone usługi związane z zarządzaniem i gospodarowaniem nieruchomościami - wyjaśnia ekspert.
ZOBACZ: Ważny komunikat banku PKO BP. Dotyczy wszystkich klientów
Ma to oczywiście związek ze wzrostem płacy minimalnej, do którego ma dojść w nadchodzących miesiącach. Przypomnijmy, że obecnie wynosi ona 4 300 złotych brutto. Od 2025 roku kwota ta ma urosnąć do 4 666 złotych brutto.
Na jakie podwyżki muszą się przygotować Polacy?
Z dostępnych źródeł wynika, że niektóre ze spółdzielni mogą podnieść czynsze o wysokość inflacji. Oznacza to podwyżkę o około 4-5 procent . Nie oznacza to jednak, że są to ostateczne liczby. Wielu lokatorów musi się także przygotować, no to, że wzrost może dotyczyć także rachunków za prąd oraz oświetlenie klatek schodowych, piwnic i garaży.
Dochodzą jeszcze ceny wody, ciepła, usług kanalizacyjnych czy prądu. I tu nie wiemy, czy w przyszłym roku ceny będą dalej przez państwo mrożone - wymienia ekspert HREIT, Bartosz Turek.
ZOBACZ: Te sposoby pomogą znacząco zaoszczędzić na ogrzewaniu. Twój portfel Ci podziękuje
Informacje o ciągłych podwyżkach niepokoją wielu Polaków. Zdaniem ekspertów trwający wzrost kosztów utrzymania nieruchomości można znacząco wpłynąć na codzienne życie wielu lokatorów. Zdaniem głównego ekonomisty Krajowej Izby Gospodarczej - Piotra Soroczyńskiego, może się to przełożyć na większe oszczędności, a tym samym zmniejszenie poziomu konsumpcji.