Pilny komunikat GIF. Popularny lek "stwarza realne zagrożenie dla zdrowia"
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał pilny komunikat, chodzi o lek przepisywany pacjentom kardiologicznym. Poinformowano o wycofaniu z obrotu produktu, wszystko przez niepokojące wyniki badań. GIF informuje, że może on ”stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów”. Niektórzy pacjenci doznali już dreszczy i bólu w klatce piersiowej.
Popularny lek wycofany z obrotu
Lek na serce wycofany z obrotu, może być niebezpieczny. Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed używaniem wszystkich serii produktu. W czasie badań wykazano ”niepożądane działanie” leku, który jest używany w terapii pacjentów z chorobą serca, tj. z zespołem ostrej niedokrwistości wieńcowej.
ZOBACZ: Porażające sceny na antenie TV Republika. Groźby karalne to tylko początek
GIF wycofuje popularny lek
GIF informuje o wycofaniu z aptek leku Qutiro, którego podmiotem odpowiedzialnym jest Questus Pharma Private Limited z siedzibą w Indiach. Decyzja dotyczy każdej serii produktu.
Decyzja dotyczy wycofania z obrotu i zakazu wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro 5mg/100ml, tirofiban (jako chlorowodorek tirofibanu) w infuzji 5 mg/100 ml, opakowanie 100 ml, dopuszczonego do obrotu na mocy zgody wydanej przez Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2023 r. nr DOP/01039/23 – informuje GIF.
ZOBACZ: Historia pana Romana poruszyła całą Polskę. Tak chce ratować syna
Lek na serce wycofany z obrotu. Wykazano działania niepożądane
Lek Qutiro wycofany. GIF informuje, że produkt może wywoływać działania niepożądane i stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia. Niestety, jego negatywne skutki odczuli już niektórzy pacjenci w Polsce. Chodzi o osiem osób, leczących się w dwóch szpitalach na terenie Polski. Doznały one dreszczy i bólu w klatce piersiowej.
W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia, a potencjalnie również życia pacjentów, jest w ocenie organu oczywiste. Zarówno stwierdzone przypadki występowania działań niepożądanych niespodziewanych dla omawianego produktu leczniczego, jak i podejrzenie występowania w produkcie leczniczym sterylnym, do infuzji, zakażenia mikrobiologicznego , jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów – poinformował Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Opolu.
To kolejna tego typu sytuacja, dotycząca preparatu wyprodukowanego przez tę firmę – podobną decyzję wydano w marcu 2024 r.