Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pentagon rozważy wsparcie humanitarne dla Polski. Czeka tylko na prośbę polskiego rządu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 23.04.2022 17:01

Pentagon rozważy wsparcie humanitarne dla Polski. Czeka tylko na prośbę polskiego rządu

John Kirby
ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP/East News

Stany Zjednoczone poważnie rozważą ewentualną prośbę Polski o wsparcie na cele humanitarne związane z pomocą Ukraińcom. Taką obietnicę złożył w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby. Wcześniej w tej sprawie apelowali do amerykańskiej administracji kongresmeni, którzy wnioskowali o postawienie na naszym terytorium szpitali polowych i wysłanie specjalnych ambulansów na Ukrainę.

Od wybuchu wojny w Ukrainie 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło już ponad 2,9 mln uchodźców. Polska z otwartymi ramionami wita przyjaciół zza wschodniej granicy, starając się organizować pomoc na wszystkich szczeblach, jednak nie ukrywa, że wkrótce potrzebne będzie wsparcie zagranicznych partnerów.

Na apele te już odpowiedziały m.in. rządy Kanady i Wlk. Brytanii, które zadeklarowały przyjęcie do siebie określonej liczby Ukraińców. Teraz do grona chętnych, by wspomóc nasz kraj dołączyć chcą Stany Zjednoczone, które złożyły istotną deklarację.

USA gotowe wspomóc Polskę w wymiarze humanitarnym

- Jeśli życzeniem polskiego rządu jest dodatkowe wsparcie dla celów humanitarnych, z pewnością podejdziemy do tego bardzo poważnie - oświadczył w piątek wieczorem rzecznik Pentagonu John Kirby.

Jak dodał, jest to wynikiem poważnego potraktowania listu amerykańskich kongresmenów, jednak póki co nie ma "żadnych planów do omówienia w tej sprawie". Wszystko wydaje się więc leżeć w gestii władz Polski, które od tygodni domagają się już wsparcia finansowego ze strony UE.

Korespondencja, o której mówił rzecznik Pentagonu opublikowana została w piątek, a jej nadawcami byli zarówno demokracji, jak i republikanie. Zaapelowali oni do administracji USA o wysłanie specjalnych ambulanów na Ukrainę oraz utworzenie szpitali polowych na terenie Polski, by móc leczyć w nich uchodźców oraz rannych żołnierzy.

Podczas konferencji Kirby zaznaczył, że sytuacja w Ukrainie wciąż jest trudna, a Rosja szykuje się do większej ofensywy. Potwierdził także, że głównym celem wojsk Putina są wschód i południe kraju, zastrzegając, że nie wie, czy - jeśli Rosja odniesie tam sukces - nie będzie chciała wykorzystać zajętych terenów jako platformy do dalszej ofensywy, np. na Kijów.

Pieniądze z UE wkrótce popłyną do Polski?

Wiele wskazuje na to, że oczekiwane wsparcie popłynie do Polski także z samej Unii Europejskiej. Na początku kwietnia Parlament Europejski wyraził zgodę na przekierowanie części pieniędzy z unijnych funduszy regionalnych do krajów UE, które są zaangażowane najbardziej w pomoc uchodźcom.

Prawie jednomyślnie zdecydowano o natychmiastowym uwolnieniu około 3,4 mld euro z funduszu odbudowy i przyspieszeniu dostępu rządów UE do pieniędzy z tych funduszy na opłacenie infrastruktury, mieszkań, sprzętu, zatrudnienia, edukacji, włączenia społecznego, opieki zdrowotnej i opieki nad dziećmi dla uchodźców. Według szacunkowych kosztów Polska na pomoc uchodźcom z Ukrainy wyda do końca tego roku ponad 2,2 mld euro, z czego 1,6 mld euro to koszty zakwaterowania i pieniądze przeznaczone na podstawowe potrzeby uchodźców. Koszty transportu uchodźców to kolejne 300 mln euro. W tej puli nie ma jednak edukacji i opieki medycznej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: WP, money.pl