Goniec.pl Wiadomości Papież Franciszek zaplanował swój pogrzeb. Zerwał z tradycją, pierwsza taka sytuacja od 120 lat
Papież Franciszek (fot. ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News)

Papież Franciszek zaplanował swój pogrzeb. Zerwał z tradycją, pierwsza taka sytuacja od 120 lat

21 kwietnia 2025
Autor tekstu: Jakub Sukiennik

Mimo wysiłków lekarzy i postępów w leczeniu, papież Franciszek nie odzyskał pełni sił. W marcu 2025 roku pojawiły się oznaki poprawy, jednak jego stan wciąż był poważny, a w kwietniu jego zdrowie nadal pozostawało kruche. Ostatecznie, zmarł 21 kwietnia 2025 roku około godziny 7:35 w wieku 88 lat. Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża, gdzie więc zostanie pochowany?

Papież Franciszek zaplanował swój pogrzeb

Papież Franciszek znany był z prostoty i skromności, co znalazło odzwierciedlenie również w planowanej ceremonii pogrzebowej. Wraz z mistrzem ceremonii Diego Ravellim uprościł obrzędy, rezygnując z niektórych tradycyjnych elementów. Jego ciało nie zostanie wystawione na katafalku ani przeniesione do Pałacu Apostolskiego przed ceremonią; stwierdzenie zgonu nastąpi w prywatnej kaplicy papieża. Zostanie pochowany w pojedynczej drewnianej trumnie, pokrytej od wewnątrz cynkiem.

Diego Ravelli podkreślił, że nowe obrzędy mają uwydatnić, iż jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy. Decyzja papieża Franciszka stanowi kolejny krok w kierunku uproszczenia papieskich tradycji i podkreślenia pokory, wartości, która była fundamentem jego pontyfikatu.

Papież Franciszek
Papież Franciszek, fot. Rex Features/East News
Fatalne wieści z Watykanu. Papież Franciszek musiał się ugiąć, nawet nie kryje żalu

Zwołanie konklawe i wybory nowego papieża

Śmierć papieża Franciszka 21 kwietnia 2025 roku o poranku uruchomiła ściśle określoną, tradycyjną procedurę, która od wieków regulowana jest zarówno przez prawo kanoniczne, jak i watykańską praktykę. Pierwszym krokiem było potwierdzenie zgonu, nie przez lekarzy cywilnych, ale przez osobistego medyka papieża oraz kardynała kamerlinga, który przejmuje kontrolę nad administracją Kościoła w czasie tzw. sede vacante , czyli okresu bez papieża.

To właśnie kamerling, obecnie kardynał Kevin Farrell, symbolicznie odbiera Ojcu Świętemu władzę, zabierając jego pierścień Rybaka. Gdy opadnie kurz pierwszych dni żałoby, zaczyna się przygotowanie do najważniejszego wydarzenia tego czasu: konklawe . Kardynałowie-elektorzy, których wiek nie przekroczył 80 lat, zostają wezwani do Rzymu. Zasiadają w Kaplicy Sykstyńskiej, bez telefonów, kontaktu ze światem, w absolutnej ciszy i tajemnicy. Głosują kilka razy dziennie. Po każdej turze spalają karty do głosowania, jeśli z komina nad kaplicą unosi się czarny dym, oznacza to brak wyboru. Gdy pojawia się dym biały, cały świat wstrzymuje oddech.

Gdzie zostanie pochowany papież. Szokująca decyzja

Ciało papieża zostaje wystawione w Bazylice św. Piotra, by wierni mogli oddać hołd. W ciągu kilku dni odbędzie się uroczysty pogrzeb – zwykle między szóstym a dziesiątym dniem od śmierci. Ten czas to również „novemdiales” , dziewięć dni modlitw i żałoby w Kościele katolickim.

Papież Franciszek dokładnie zaplanował swój pogrzeb, wprowadzając znaczące zmiany w tradycyjnych obrzędach. Zamiast tradycyjnego pochówku w Grotach Watykańskich pod bazyliką św. Piotra, Franciszek wybrał bazylikę Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie jako miejsce swojego spoczynku. To pierwsza taka decyzja od ponad 120 lat. Bazylika Matki Bożej Większej ma dla Franciszka szczególne znaczenie, odwiedził ją w pierwszym dniu swojego pontyfikatu, by złożyć hołd Matce Bożej.

W tym samym czasie administracja Watykanu przechodzi w tryb tymczasowy. Kamerling zarządza państwem-miastem, jednak bez możliwości podejmowania wiążących decyzji, nie wolno mu mianować biskupów ani zmieniać kierunku działań. Kościół czeka, milczy i modli się.

Decydujące będą najbliższe godziny. Wiadomo w jakim stanie jest Papież Franciszek, nie jest dobrze
Nie żyje Papież Franciszek. Tragiczne wieści z Watykanu
Obserwuj nas w
autor
Jakub Sukiennik

Dziennikarz portalu Goniec.pl. Student filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji edytorstwo naukowe i redakcja tekstów. Specjalizuje się w szeroko pojętym językoznawstwie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport