Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Papież Franciszek zabrał głos ws. uchodźców
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.10.2021 22:04

Papież Franciszek zabrał głos ws. uchodźców

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
(zdjęcie ilustracyjne) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sprawdziliśmy, jak słowa papieża Franciszka na temat pomocy uchodźców korespondują z działaniem Prawa i Sprawiedliwości w obliczu kryzysu migracyjnego na polskiej granicy. Zamknięcie granic i niewpuszczanie do Polski rodzin z dziećmi jest niezgodne z zaleceniami głowy Kościoła.

- Musimy położyć kres powrotom migrantów do krajów, które nie są bezpieczne - powiedział w niedzielę 24 października papież Franciszek. Hierarcha zwrócił się ze specjalnym apelem do państw borykających się z kryzysem migracyjnym.

Niedzielne słowa, które padły w czasie błogosławieństwa, nie są pierwszymi zaleceniami wskazującymi, że pomoc uchodźcom jest chrześcijańskim obowiązkiem.

- Jak bardzo cierpią ci, którzy są odsyłani! - mówił, głównie w kontekście uciekinierów z Libii papież. Ojciec Święty wprost wskazywał, że odsyłanie uchodźców do krajów, gdzie nie są szanowane prawa tych ludzi, to jawne skazywanie ich na wysłanie do obozów koncentracyjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Papież Franciszek wielokrotnie poruszał temat uchodźców

- Poczujmy się wszyscy odpowiedzialni za tych naszych braci i siostry, którzy od zbyt wielu lat są ofiarami tej bardzo poważnej sytuacji - dodawał 24 października papież Franciszek.

Już wcześniej Ojciec Święty jasno wskazywał, jak wobec uchodźców powinni zachowywać się wierni Kościoła katolickiego. Papież Franciszek zwracał uwagę na konieczność ofiarowania pomocy oraz otwarcia nie tylko serc, ale również domów.

- W spotkaniu z odmiennością cudzoziemców, migrantów, uchodźców i w dialogu międzykulturowym, który może się z niego zrodzić, otrzymujemy możliwość wzrastania jako Kościół, możliwość wzajemnego ubogacania się - pisał do wiernych w liście z okazji 107. Dnia Migranta i Uchodźcy.

Dodawał tam, że katolicy są wezwani do tego, by zaangażować się w pomoc drugiemu człowiekowi. Ojciec Święty wskazywał, że Jezus objawiać może się w każdej z osób uciekającej przed wojną ze swojego kraju.

- Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich. Wśród mieszkańców peryferii znajdziemy wielu migrantów i uchodźców, przesiedleńców i ofiary handlu ludźmi - dodawał w orędziu z 26 września 2021 roku papież Franciszek.

Jak na tle słów Ojca Świętego wypada Polska? Rząd PiS szczyci się przywiązaniem do chrześcijańskich wartości oraz tym, że Polska to kraj wiary. Czy słowa idą jednak w parze z czynami?

Polska nie wpuszcza do kraju uchodźców czekających na granicy

Terroryści, zoofile oraz pedofile - taką narrację wobec ludzi na granicy polsko-białoruskiej przyjął polski rząd. Na potwierdzenie tych słów na konferencji szefa MON i MSWiA pokazano zdjęcia (więcej na ten temat przeczytasz >tutaj<) rzekomo zabezpieczone z telefonów migrantów zatrzymanych przez polskie służby.

Po rozpoczęciu kryzysu migracyjnego polskie władze bardzo szybko zdecydowały o ograniczeniu dostępu - również dla dziennikarzy i polityków - na tereny przygraniczne. Spowodowało to, że nikt nie był w stanie kontrolować sytuacji, w jakiej koczują w lesie migranci.

Największe kontrowersje dotyczą dzieci z Michałowa (więcej na ten temat przeczytasz >tutaj<). Dziennikarze zdołali nakręcić materiał pokazujący, że wśród migrantów próbujących dostać się do Polski znajdują się małe dzieci.

Zasłona dymna z pomocy

Czy w ogóle znaleźć można jakiekolwiek ludzkie odruchy władzy wobec uchodźców uciekającym przed kryzysami lub zwyczajnie ludziom, którzy są ofiarami reżimu Łukaszenki i wciągnięci zostali w polityczną rozgrywkę bez szans na wyjścia z sytuacji?

Jedynym przejawem może być niedawna deklaracja Andrzeja Dudy. - W czasie spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim wystąpiłem z inicjatywą wysłania konwoju humanitarnego na granicę z Białorusią - napisał 23 października na Twitterze prezydent.

- Trzeba pomóc imigrantom koczującym po białoruskiej stronie granicy. Apeluję do Białorusi o wpuszczenie pomocy - wyjaśnił Andrzej Duda. Mimo tego gestu polskie władze nie zapowiedziały zmiany swojej polityki wobec migracji. Nadal forsowaną narracją jest ta o niecnych zamiarach osób próbujących dostać się do Polski, a później do całej wspólnoty Unii Europejskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: vaticannews.va, reuters.com