Papież Franciszek zwrócił się do Polaków. Przestrzegał przed pokusą "światowości"
Podczas środowej audiencji generalnej zorganizowanej w Watykanie, papież Franciszek skierował do Polaków niezwykle ważne słowa. Zaapelował do naszego narodu o odwagę w wyznawaniu ewangelicznych wartości, a także wskazał wzór świętego Andrzeja Boboli, a przede wszystkim jego męstwo w obroni wiary katolickiej. Podkreślił również, że człowiek w trakcie swojego życia staje przed niezwykle ciężkimi próbami, tym samym nawiązując zarówno do pandemii koronawirusa, jak i również aktualnej sytuacji na Ukrainie.
Zwracając się do Polaków podczas cotygodniowego spotkania na placu Świętego Piotra, papież zaznaczył, że dwa dni temu wspominaliśmy świętego Andrzeja Bobolę, jezuickiego męczennika, a także jednego z patronów naszej ojczyzny.
- Niech troska św. Andrzeja Boboli o jedność Kościoła oraz jego męstwo i bezkompromisowość w obronie wiary w Chrystusa dodają wam odwagi w wyznawaniu ewangelicznych wartości, zwłaszcza w obliczu pokusy światowości - podkreślił w swojej wypowiedzi.
Słowa wypowiedziane przez głowę Kościoła są niezwykle interesujące. Mogą być ściśle powiązane z pomocą, którą nasz kraj zaoferował potrzebującej Ukrainie. Być może papież przestrzega Polaków, by okazywana pomoc nie była podparta jedynie chęcią światowego uznania i rozgłosu, a wychodziła prosto z serca i była bezinteresowna.
W czasie katechezy Franciszek przywołał postać biblijnego Hioba, który jako świadek wiary w dramatyczny sposób ukazuje prawdę o życiu, a także niezwykle ciężkich próbach, przed którymi staje człowiek.
Papież podkreślił, że niektóre „ciężary” spadają na całą społeczność, W ten sposób nawiązał do aktualnej sytuacji międzynarodowej, wojnie w Ukrainie, a także ogólnoświatowej pandemii wirusa Covid-19.
Franciszek zadał kluczowe pytanie. Z jego ust padły stanowcze słowa
- Czy możemy usprawiedliwić te "ekscesy" jako wyższą racjonalność natury i historii? Czy możemy je religijnie pobłogosławić jako słuszną reakcję na winę ofiar, które na nie zasłużyły? – pytał Franciszek.
- Nie możemy – przekazał, dodając, że każda ofiara ma prawo do protestu w obliczu zła.
- Istnieje swego rodzaju prawo ofiary do protestu w obliczu tajemnicy zła" - wyjaśnił papież. Jak zaznaczył, milczenie Boga w pierwszym momencie dramatu Hioba oznacza, że Bóg nie unika konfrontacji, ale pozostawia człowiekowi możliwość wyrażenia swojego sprzeciwu – podkreślił papież.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Doradczyni Trumpa wspomina kolację z Putinem. Nic nie jadł, dziwnie pachniał
Warszawa: kobieta spadła z balkonu. Wcześniej słychać było dźwięk tłuczonego szkła
Matura fizyka 2022 odpowiedzi. Rozwiązania zadań z rozszerzonej fizyki
Źródło: PAP / Goniec.pl