Oświadczenie parlamentów ws. kryzysu migracyjnego. Polska, Litwa, Łotwa i Estonia domagają się sankcji
- Wzywamy do niezwłocznego wprowadzenia w życie nowego pakietu sankcji wobec reżimu Łukaszenki - przekazały we wspólnym oświadczeniu szefowie parlamentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
- Połączyłam się z przedstawicielami parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii. Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni wydarzeniami na wschodniej granicy i zdecydowaliśmy się przyjąć wspólne stanowisko, aby wzmocnić działania naszych rządów - przekazała w poniedziałek przed południem Elżbieta Witek.
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia jednoznacznie opowiedziały się za tym, by Białoruś została obciążona mocniejszymi restrykcjami. Przypomnijmy, że już wcześniej Reuters przekazywał, że unijni politycy są bliscy zaostrzenia sankcji (więcej na ten temat przeczytasz >pod tym linkiem<).
Wspólne oświadczenie parlamentów ws. kryzysu na granicy z Białorusią
Parlamenty państw zmagających się z kryzysem na granicy z Białorusią oczekują konkretnych działań ze strony wspólnoty Unii Europejskiej. W czasie wystąpienia Elżbieta Witek podkreślała, że prezentowane we wtorek stanowisko przewodniczących czterech parlamentów ma przede wszystkim wzmocnić działania władz.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
- Jako parlamentarzyści przekazujemy nasze poparcie dla rządów po to, aby konflikt na granicy zakończył się jak najszybciej - podkreśliła Elżbieta Witek w czasie ogłaszania wspólnego oświadczenia ws. oczekiwanych sankcji nałożonych na Białoruś.
- My marszałkowie sejmu, […] stwierdzamy, z agresywne działania bezprawnego reżimu Aleksandra Łukaszenki osiągnęły bezprecedensowy poziom - przekazywała stanowczo z mównicy marszałek Sejmu. - Prowokują one na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, zagrażają bez całej regionu i z premedytacją narażają życie bezbronnych ludzi - dodawała przedstawicielka polskiej strony.
Stanowisko w kwestii sankcji jest jednomyślne. Parlamenty Polski, Litwy, Łotwy i Estonii domagają się stanowczych działań.
- Instrumentalizacja migrantów dla celów politycznych nie może być tolerowana. Jeśli takie działania byłyby kontynuowane, Unia Europejska powinna rozważyć dalsze sankcje zgodnie z przyjętą przez siebie zasadą stopniowania sankcji - przekazała relacjonując wspólne ustalenia marszałek polskiego Sejmu.
Nie tylko rządy mogą oczekiwać sankcji
Stanowisko parlementów wszystkich państw zmagających się z wojną hybrydową ze strony Białorusi ma pomóc w osiągnięciu celów zakładanych przez rządy poszczególnych członków wspólnoty UE.
- Oprócz ofensywy jaką prowadzi prezydent Andrzej Duda czy też premier Mateusz Morawiecki i rząd, to jest jeszcze trzeci wymiar - stwierdziła Elżbieta Witek w odniesieniu do wywierania presji o wprowadzenie sankcji na Białoruś.
- Jesteśmy głęboko przekonani, że istnieje pilna potrzeba dostosowania dorobku prawnego UE do nowych realiów w celu zapewnienia ścisłej ochrony granic zewnętrznych UE i zapewnienia skutecznych środków zapobiegania nielegalnemu przekraczaniu granic - dodali w oświadczeniu parlamentarzyści.
- Oczekujemy na propozycje Komisji Europejskiej dotyczące dostosowania ram prawnych UE za pomocą konkretnych środków i odpowiedniego wsparcia finansowego w celu poprawy bezpieczeństwa granic, a tym samym wzmocnienia zewnętrznych granic UE - przekazała Elżbieta Witek po rozmowie z politykami z Litwy, Łotwy i Estonii
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki
Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE
Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: pap, Sejm