Goniec.pl
mandat

KASIA ZAREMBA/East News

Od stycznia wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów

2 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 2 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Już w styczniu w życie wejdzie nowe prawo, zgodnie z którym kierowcy łamiący przepisy drogowe zapłacą surowsze mandaty, a także wyższą składkę OC. Policja szykuje także prawdziwy bat na pijanych za kółkiem.

To przełomowy moment, bo Sejm po raz pierwszy od 26 lat zmienił stawki mandatów. Parlamentarzyści chcą w ten sposób zmniejszyć liczbę tragicznych wypadków na Polskich drogach.

Piotr Molecki/East News

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

CZYTAJ DALEJ

W czwartkowym bloku głosowań obok m.in. ustawy zaostrzajacej prawo aborcyjne, znalazły się także senackie poprawki do ustawy o wysokości mandatów. Sejm odrzucił je i wysłał projekt do podpisu Andrzejowi Dudzie.

Warto przy tym zauważyć, że aż 390 posłów zagłosowało za wprowadzaniem nowego taryfikatora, a poparły go jednocześnie wszystkie największe partie w Sejmie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wyższe mandaty zapobiegną wypadkom?

Wszyscy pamiętamy tragiczny wypadek z lipca br., w którym pijany kierowca zabił młode małżeństwo wychowujące trójkę dzieci. Wtedy też posłowie zapowiedzieli poważne zmiany w prawie, mające dyscyplinować nieposłusznych kierowców.

Zgodnie z proponowanymi zmianami, maksymalna kara, jaką będzie można otrzymać od funkcjonariusza drogówki to aż 5 tys. złotych. Z kolei sąd będzie mógł nałożyć na nas sankcję pieniężną w wysokości nawet 30 tys. złotych. Czy takie kwoty odstraszą piratów drogowych? Tego nie wiadomo, ale trzeba przyznać, że rozwiązania są drastyczne.

Co najmniej 800 złotych zapłacimy za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h. Zasada jest prosta. Im więcej na liczniku, tym wyższy mandat. Dokładne wyliczenia zaprezentuje wkrótce MSWiA.

Nie mniej niż 1 tys. zł kosztować będzie prowadzenie pojazdu niemechanicznego pod wpływem alkoholu (czyli mając więcej niż 0,2 promila w organizmie), nieprawidłowe wyprzedzanie oraz jazda bez uprawnień.

Nie mniej niż 1,5 tys. zł mandatu zapłacimy za kolizję, w której poszkodowana została osoba z lekkimi obrażeniami ciała (hospitalizacja nie dłuższa niż 7 dni) oraz za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na pasach.

Ponadto, podobne kwoty będzie można na nas nałożyć za niezatrzymanie pojazdu w celu przepuszczenia osoby niepełnosprawnej, za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany sygnalizacją (a także omijanie pojazdów przepuszczających pieszych), za jazdę po chodniku i przejściu dla pieszych oraz za tamowanie lub utrudnienie ruchu, gdy sprawca w ciągu 2 lat popełnił już to wykroczenie.

Surowe kary za łamanie przepisów

Za wyprzedzanie na zakazie wyprzedzania, w warunkach recydywy oraz za omijanie opuszczonych zapór na przejeździe kolejowo-drogowym, a także wjazd na przejazd, gdy nie ma możliwości kontynuowania jazdy zapłacimy co najmniej 2 tys. zł mandatu.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu wodnym i lądowym po spożyciu alkoholu funkcjonariusz będzie mógł nałożyć na nas mandat nie mniejszy niż 2,5 tys. złotych.

Nie mniej niż 3 tys. zł zapłacimy, gdy nie zachowamy należytej ostrożności lub spowodujemy zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu przez osobę znajdującą się po użyciu alkoholu w warunkach recydywy.

Kierowcy zawodowi przyłapani na manipulacji przy tachografach rejestrujących ich czas pracy, będą tracili uprawnienia do kierowania.

Co więcej, od stycznia OC kierowcy związane będzie z punktami karnymi, które ulegną kasowaniu po dwóch latach od zapłacenia mandatu. Nie będzie można redukować ich specjalnym kursem.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 7

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Łukasz Mejza zostanie zdymisjonowany? Marek Suski komentuje

  • Bunt w strzeżonym ośrodku dla migrantów w Wędrzynie

  • Tusk do Warszawy przyjechał pociągiem, z siedziby partyjnej odjechał limuzyną

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Fakt

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda zwołał na piątek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Czytaj więcej >
Niedzielski, Morawiecki

Wiadomości

Kwarantanna skrócona. Rozporządzenie ministerstwa zdrowia wchodzi w życie

Czytaj więcej >
Paweł Wojtunik

Wiadomości

Paweł Wojtunik oferuje 20 tysięcy za pomoc w schwytaniu sprawców ataku na jego bliskich

Czytaj więcej >
SOR Lubin

Wiadomości

Poseł KO pokazał realia pracy szpitali. Sparaliżowane SORy i kolejki karetek stają się faktem

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski podjął decyzję, że dawkę przypominającą będą mogły przyjmować dzieci, który skończyły 16 lat

Wiadomości

Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Zmiana zasad dawki przypominającej

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński odbiera nagrodę za zmarłego brata i docenia dokonania Lecha Wałęsy

Wiadomości

Człowiekiem 30-lecia "Wprost" został Lech Kaczyński, a prezes PiS ze sceny docenia dokonania Lecha Wałęsy

Czytaj więcej >