Goniec.pl Wiadomości Od 1 wrześnie trudniej będzie zdobyć zwolnienie z WF-u. Minister sportu zdradził swoje plany
Piotr Molecki/East News

Od 1 wrześnie trudniej będzie zdobyć zwolnienie z WF-u. Minister sportu zdradził swoje plany

19 lipca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

1 września bliża się wielkimi krokami i rządzący nie chcą pozwolić na to, by dzieci oraz rodzice przywitali nowy rok szkolny bez ważnych zmian. Minister Kamil Bortniczuk zapowiedział ukrócenie notorycznego procederu w polskich szkołach. - To krok w dobrym kierunku - powiedział polityk.

Przemysław Czarnek stanowi dla polskiego rządu inspirację w kwestii wprowadzania zmian w polskich szkołach . Od 1 września dzieci, młodzież oraz rodzice będą musieli przygotować się na sporą korektę dotychczasowych zasad.

Kamil Bortniczuk zapowiedział, że rząd bierze się za małych oszustów oraz rodziców , którzy chcąc dobrze, szkodzą swoim pociechom. Mowa o notorycznym nadużywaniu zwolnień z zajęć wychowania fizycznego.

Zmiany w szkołach od 1 września, zwolnień z WF-u ma być mniej

Szkoła przeżyje teraz rewolucję w wykonaniu Ministerstwa Sportu? Słowa szefa tego resortu na to wskazują. Kamil Bortniczuk wyłożył kawę na ławę w sprawie swoich planów podczas wizyty w Polsat News.

Już od września rząd ma wprowadzić regulacje, które ukrócą masowe przedkładanie nauczycielom zwolnień z WF-u. - Nadużywanie schorzeń, czy niedomagań chorobowych do tego, by zapewnić dziecku zwolnienie z zajęć WF-u, nie służy temu dziecku - tłumaczył Kamil Bortniczuk.

Minister sportu podkreślał, że WF w szkole nie jest obecny bez powodu. - Takie zajęcia są ważne nie tylko z perspektywy rozwoju sportowego, ale zdrowia, kompetencji społecznych, współdziałania w zespole, umiejętności rywalizacji - wyjaśnił.

Dłuższe zwolnienie z WF-u tylko od specjalisty

Plan jest prosty: uczeń nie będzie mógł notorycznie rezygnować z uczestnictwa z zajęć wychowania fizycznego pod byle pretekstem. Zwolnienie z ćwiczeń na okres semestru lub dłużej będzie mógł, zgodnie z planami ministra sportu, wystawić jedynie lekarz specjalista .

Nie będzie zatem szans na to, by rodzice lub lekarze rodzinni nieustannie dostarczali kolejne zwolnienia lekarskie z WF-u. - To krok w dobrym kierunku, takie zwolnienie trudniej będzie uzyskać, a więc będzie ich mniej - powiedział w czasie wizyty w Polsat News Kamil Bortniczuk.

Minister sportu wskazał, że zmiany mają wejść w życie już od roku szkolnego 2022/2023 . To znaczy, że już od 1 września nauczyciele będą zobligowani do honorowania tylko i wyłącznie zwolnień lekarskich od lekarzy specjalistów (tylko w przypadku zwolnień semestralnych i dłuższych).

Polscy uczniowie nie ćwiczą na WF-ie

Nadwiślańskie szkoły nie słyną z ciekawych i urozmaiconych zajęć wychowania fizycznego, a dzieci często narzekają, że zajęcia te wciskane są w ich plan zajęć bez logiki . Czasem znajdują się na początku planu dnia, co w połączeniu z częstym brakiem zaplecza sanitarnego i czasu na zadbanie o higienę nie zachęca młodzieży do aktywnego uczestnictwa.

Od września zwykłe zwolnienie lekarskie nie wystarczy, by uniknąć zaliczeń z WF-u. Badania potwierdzają, że ponad 30 proc. dzieci w Polsce nie ćwiczy podczas zajęć sportowych w szkołach z powodu zwolnienia lekarskiego .

Zatrważa jednak informacja, że aż 75 proc. uczniów regularnie nie staje na zbiórce na WF-ie z powodu usprawiedliwiania napisanego przez rodziców lub opiekunów . Plan ministra Kamila Bortniczuk sprawi, że proporcje te się zmienią?

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: polsatnews.pl, radiozet.pl, goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport