Nowe obostrzenia w woj. mazowieckim i lubuskim. Wyjaśniamy, co się zmieni
Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zaostrzeniu obostrzeń w związku z dużą liczbą nowych przypadków zakażeń koronawirusem w kolejnych województwach. Do woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego od poniedziałku 15 marca dołącza woj. lubuskie oraz mazowieckie.
Nowe obostrzenia w woj. lubuskim i mazowieckim
Co to oznacza? Jak działać będzie przestrzeń publiczna oraz sklepy i instytucje kulturalne? Tak naprawdę oznacza to powrót do sytuacji z początku roku. Tym razem rząd podjął decyzję o zamykaniu poszczególnych województw, a nie całego kraju.
Wynika to z wysokiej liczby nowych zakażeń. Wskaźnik, który pokazuje, w jakim miejscu znajduje się epidemia w danym regionie, liczony jest w przypadkach na 100 tysięcy mieszkańców. Klika dni temu rząd stworzył listę alarmową - znalazły się na niej województwa, które bliskie są przekroczenia niebezpiecznego wskaźnika 45 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.
Na liście znalazły się województwo mazowieckie, w którym wskaźnik wynosił ponad 41 przypadków na 100 tysięcy, województwo lubuskie z wynikiem 36 zakażeń na 100 tysięcy oraz województwo kujawsko-pomorskie, gdzie wykrywanych było ok. 35 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.
Dwa z tych województw utrzymały wysoki wskaźnik nowych zakażeń, więc zdecydowano się na wprowadzenie na tych terenach dodatkowych obostrzeń. Wraz z zamknięciem przestrzeni w dwóch województwach od 15 marca zmieniają się również zasady udzielania teleporad i wizyt w przychodniach.
Co zmienia się od 15 marca?
Co zmienia się od 15 marca? Najważniejszą zmianą jest zmiana nauczania w klasach 1-3. Nauka przyjmie formę hybrydową. Część najmłodszych uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a pozostali zdalnie.
Zamknięte będą również miejsca, które skupiają duże liczby ludzi i nie pozwalają na zachowanie dystansu społecznego. Najważniejsze z nich to galerie handlowe. Następuje powrót do zamknięcia wszystkich sklepów z wyjątkiem: spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
Wprowadzone zasady zamykają również hotele, z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także noclegów świadczonych w ramach podróży służbowych. Szczegóły tego rozwiązania można znaleźć w rozporządzeniu rady ministrów.
Zamknięte będą również: teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzań online), kina, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie, baseny (wyjątkiem są te w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna oraz obiekty sportowe (mogą działać jedynie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Obostrzenia w czterech województwach (pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie, mazowieckie) obowiązują na razie do 28 marca. Na listę alarmową trafiły natomiast kolejne województwa. Są to: woj. kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie.
Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:
Test na koronawirusa z Biedronki. Co powie nam badanie serologiczne z dyskontu?
Majątek Daniela Obajtka. Łączna wartość jego nieruchomości powala
Lech Wałęsa opłakuje przyjaciela. Ogromna żałoba w rodzinie byłego prezydenta