Nowy obowiązek dla właścicieli fotowoltaiki. Zmiany już weszły w życie
Wielu Polaków kuszonych oszczędnościami i gwarancją obniżki rachunków za prąd decyduje się na rozwiązania w postaci paneli fotowoltaicznych. Tymczasem od stycznia weszły w życie nowe zasady dla sporej grupy osób korzystających z tej technologii. Na czym polegają? Wyjaśniamy.
Nowe zasady dla właścicieli fotowoltaiki
Panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła w Polsce są coraz bardziej popularne. Wiele osób kuszona oszczędnościami i obniżeniem rachunków decyduje się na montaż wspomnianych rozwiązań. Dodatkowo technologie te mają dbać o środowisko i być bardziej ekologiczne. Warto jednak wiedzieć, że z początkiem roku weszły w życie nowe zasady dla wytwórców energii z OZE.
ZOBACZ: Wypłacasz pieniądze z bankomatu? Na to trzeba uważać, każdy powinien o tym wiedzieć
Sprzedajesz rzeczy w internecie? Wiemy, kiedy skarbówka może się tobą zainteresować Kluczowe zmiany w zasiłku pogrzebowym, Polacy czekali na nie od lat. Padła konkretna dataWłaściciele fotowoltaiki mają nowy obowiązek
O popularności fotowoltaiki świadczy m.in. niedawne opracowanie Forum Energii, według którego w 2024 r. mieliśmy w Polsce wyjątkowo niski udział węgla w miksie energetycznym. Tymczasem źródła odnawialne odpowiadały już za 29,6 proc. produkcji. W strukturze mocy zainstalowanej OZE dominują właśnie instalacje fotowoltaiczne, a z końcem ubiegłego roku ich moc zainstalowana wyniosła ok. 20 GW, co daje ponad 62 proc. wszystkich mocy odnawialnych źródeł energii. W styczniu 2025 r. weszła w życie jednak ważna zmiana dla wytwórców energii elektrycznej.
Weszły w życie nowe zasady dla właścicieli fotowoltaiki
Wytwórcy energii z OZE podpisujący umowy sprzedaży energii z OZE (m.in. z instalacji fotowoltaicznych z odbiorcami końcowymi) mają obowiązek ich zaraportowania do Urzędu Regulacji Energetyki. Wynika to z nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2023 r. “Na wytwórców energii ze źródeł odnawialnych (m.in. z fotowoltaiki) nałożono obowiązek przesyłania do Prezesa URE zawartych przez nich umów na sprzedaż energii elektrycznej z odbiorcami końcowymi w terminie miesiąca od dnia zawarcia danej umowy” - przypomina Urząd Regulacji Energetyki.
W celu wprowadzenie jednolitego standardu przekazywania do URE wymaganych informacji, od 17 stycznia 2025 r. wytwórcy powinni zgłaszać zawarte umowy korzystając ze specjalnego formularza URE PPA 01, przygotowanego w formacie Excel i PDF. Jeżeli wytwórca dokona zgłoszenia na innym formularzu, to konieczne będzie dokonanie korekty. We wspomnianym formularzu powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje, takie jak: NIP i REGON wytwórcy, nazwa odbiorcy końcowego, rodzaj OZE i nazwa, lokalizacja OZE, data zawarcia umowy i okres dostawy energii w ramach umowy, wolumen zakontraktowanej energii w umowie, typ ceny i cena jednostkowa netto sprzedaży energii elektrycznej w umowie.
Dokumenty należy później przekazać do Urzędu Regulacji Energetyki drogą elektroniczną na adres [email protected], za pomocą podpisu elektronicznego na skrzynkę podawczą ePUAP: /URE/SkrytkaESP lub na adres do e-doręczeń AE:PL-25259-52521-UECUJ-18. “Formularz jest obecnie jedynym obowiązującym i wytwórcy są zobligowani do jego stosowania. Zaraportowanie na innym formularzu będzie wymagało korekty. Należy pamiętać, aby formularz uzupełniać wyłącznie o informacje dotyczące umów podpisanych z odbiorcami końcowymi” - zaznacza URE.
Należy także pamiętać, że w temacie korespondencji powinniśmy zaznaczyć, iż dotyczy ona formularza URE PPA 01 oraz wskazać odpowiedni sektor urzędu, do której korespondencja jest kierowana, a mianowicie Departament Monitorowania Rynku (DMR). W tytule maila oraz nazwie załączonego pliku powinno się dodatkowo wpisać skróconą nazwę Spółki wytwarzania oraz miesiąc i rok, który obejmuje formularz. Co istotne, sprawa nie jest obowiązkowa dla zwyczajnych prosumentów, czyli posiadaczy domowej fotowoltaiki, ale jedynie przedsiębiorstw posiadających koncesję Prezesa URE na działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z OZE.