Goniec.pl Finanse Nowy obowiązek dla pracowników. Będzie dotyczył wszystkich
Fot. Pixabay.com/dodaning0 (zdj. ilustracyjne)

Nowy obowiązek dla pracowników. Będzie dotyczył wszystkich

4 stycznia 2025
Autor tekstu: Laura Młodochowska

Już za chwilę pracownicy mogą zostać zobowiązani do dodatkowych badań. Dotychczasowy pakiet badań medycyny pracy ma zostać już w najbliższych miesiącach poszerzony. Przedstawiciele resortu zdrowia zapowiadają, że zmiany wejdą w życie jeszcze w tym roku i obejmą wszystkich zatrudnionych. Na czym mają polegać?

Nowe, obowiązkowe badania dla pracowników

Kodeks pracy stwierdza, że wszyscy pracownicy podlegają lekarskim badaniom profilaktycznym : wstępnym, okresowym i kontrolnym, przeprowadzanym przez lekarza medycyny pracy. W praktyce oznacza to, że co kilka lat pracodawca powinien kierować zatrudnione osoby na badania okresowe. Już niedługo do tego dojdzie kolejny obowiązek dla pracowników.

ZOBACZ: Wysokie kary za radio w samochodzie. Nie ominą nikogo

"600 plus" na dentystę dla każdego. Zaczęło się 3 stycznia

Bez tego nie będzie można pracować

Aktualnie w poradni medycyny pracy przeprowadza się wyłącznie podstawowe badania profilaktyczne: badanie osłuchowe, pomiar ciśnienia krwi, spirometryczne w sytuacji, gdy jest ono wymagane na danym stanowisku pracy. Lekarz może ponadto skierować pracownika do lekarzy specjalistów . Przykładowo osoby, które wykorzystują w swojej pracy samochód, muszą co określony czas zostać poddane testom psychotechnicznym. Z kolei pracownicy biurowi zwykle kierowani są na badania okulistyczne. W nowym roku pakiet badań medycyny pracy ma zostać rozszerzony.

ZOBACZ: Ile maksymalnie można przelać na konto? Taka suma zaalarmuje skarbówkę

Nowy obowiązek dla pracowników

Obowiązkowe badania lekarskie dla pracowników zazwyczaj dotyczą pomiaru ciśnienia tętniczego lub osłuchania klatki piersiowej, oraz są rozszerzone w przypadku specjalistycznych zawodów. Kiedy jeszcze pracownik może zostać wysłany na badania ? Warto pamiętać, że jeśli osoba zatrudniona przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni, podlega ona kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny zapowiada, że pakiet liczby badań medycyny pracy zostanie poszerzony, a zmiana ma wejść w życie w nowym roku. Ma to związek z przekształceniem programu "Profilaktyka 40 plus". Na liście pojawią się badania:

  • lipidogramu, który umożliwia ocenę ryzyka rozwoju chorób układu krążenia;
  • poziomu cukru,
  • wskaźnika BMI,  pozwalającego na identyfikację osób z nadwagą lub otyłością.

W sytuacji, gdy dana przychodnia medycyny pracy przystąpi do programu, dodatkowe badania dla pracodawcy będą bezpłatne . Aktualnie koszt badań medycyny pracy ponosi pracodawca. Jeśli natomiast przychodnia medycyny pracy nie przystąpi do programu, wówczas za wizytę u lekarza koszt poniosą pracodawcy.

Według zapewnień resortu zdrowia program ma objąć także badania dodatkowe. Zaliczają się do nich m.in. mammografia, cytologia, oznaczenie PSA oraz RTG płuc. Badania te nie będą jednak obligatoryjne i będą miały charakter programu profilaktycznego, w związku z czym każdy pracownik będzie sam decydował o skorzystaniu z nich. Dodatkowe badanie byłyby finansowane z budżetu państwa, pod warunkiem, że dana przychodnia przystąpi do programu.

Resort zdrowia wskazuje, że celem rozszerzenia dodatkowych badań jest połączenie badań profilaktycznych z medycyną pracy. Z początku zapowiadano wprowadzenie nowych zasad 1 stycznia 2025 r., po integracji systemu Narodowego Funduszu Zdrowia i medycyny pracy. Teraz jednak pojawiły się doniesienia o dwumiesięcznym poślizgu.

Pracownica Biedronki ostrzega klientów: nie róbcie tego w sklepie
Niebezpieczne sceny w polskim mieście. Nagranie obejrzało milion osób
Obserwuj nas w
autor
Laura Młodochowska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Ukończyłam politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a już niedługo stanę się także magistrem dziennikarstwa. Poza polityką pasjonują mnie także zagadnienia komunikacji międzykulturowej i moda w wersji haute couture. W wolnym czasie oglądam wideoeseje na YouTubie oraz nadrabiam klasyki literatury.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport