Nowy komunikat Watykanu po śmierci papieża Franciszka
W poniedziałkowy poranek świat obiegła druzgocąca informacja - zmarł papież Franciszek. Watykan przygotowuje się teraz do pożegnania głowy kościoła. Właśnie opublikowano w tej sprawie nowe informacje - padła istotna data.
Papież Franciszek nie żyje
"Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek powrócił do Domu Ojca. Całe jego życie tu na ziemi było ofiarowane w służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas wiernego życia wartościami Ewangelii, odwagi i uniwersalnej miłości. W szczególny sposób troszczył się o biednych i osoby marginalizowane" - ogłosił w poniedziałkowy poranek kardynał kamerling Kościoła Kevin Farrell w komunikacie podanym przez watykańskie biuro prasowe.
Papież Franciszek zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc. Miał 88 lat. Dzień wcześniej - w Niedzielę Wielkanocną - pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi. Choć informacja o jego śmierci była szokiem dla całego świata , to duchowny już od długiego czasu przygotowywał się na ten moment.
"Wprowadzę nowy rytuał"
Już w 2023 roku, w rozmowie z meksykańską dziennikarką Valentiną Alazraki, Ojciec Święty zdradził, że chce, aby jego ostatnie pożegnanie było inne niż wszystkie dotychczasowe papieskie ceremonie. “Kiedy przychodzi starość i ograniczenia, trzeba się przygotować ” – mówił. Podkreślił również, że osobiście spotkał się z ceremoniarzem, aby uprościć tradycyjne obrzędy pogrzebowe. ”Wprowadzę nowy rytuał" - wskazał.
Przygotowałem swój grób w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie ze względu na wielką cześć, jaką oddaję znajdującej się tam ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani - mówił ojciec święty o swoich planach pod koniec 2023 roku.
Watykan przygotowuje się właśnie do oficjalnego pożegnania głowy kościoła. Tamtejsze biuro prasowe właśnie opublikowało w tej sprawie nowy komunikat.
Nowe wieści z Watykanu. Podano kluczową datę
Decyzja o zmianie miejsca pochówku to nie jedyna poprawka, na którą zdecydował się nieżyjący papież. Franciszek postanowił również uprościć całą ceremonię, rezygnując z niektórych tradycyjnych elementów. Według nowych przepisów ciało ojca świętego będzie od razu umieszczane w trumnie, w której zostanie wystawione na widok publiczny. To odejście od dotychczasowej praktyki, w której wystawiano je na katafalku. Zrezygnowano także z tradycji trzech trumien – ciało Franciszka spocznie w dwóch: cynkowej i drewnianej.
W poniedziałek, 21 kwietnia o godzinie 20 kard. Kevin Joseph Farrell, kamerling Kościoła, będzie przewodniczył ceremonii "potwierdzenia zgonu i złożenia ciała do trumny”. W uroczystości wezmą udział dziekan Kolegium Kardynalskiego Giovanni Battista Re, rodzina papieża oraz dyrektor i zastępca dyrektora Państwowej Dyrekcji Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego.
ZOBACZ: Zapytaliśmy AI, kto byłby najlepszym następcą papieża Franciszka. Odpowiedź zaskakuje
Po otrzymaniu potwierdzenia lekarskiego o śmierci Kard. Farrell zasłoni twarz papieża. Następnie odbierze Pierścień Rybaka (symbolu władzy nad Kościołem), który papież otrzymał podczas mszy inauguracyjnej pontyfikatu. Zwykle pierścień był złoty, ale Franciszek odmówił noszenia go i poprosił o pozłacany, aby pokazać oddanie na rzecz ubogich.
Ciało papieża zostanie w Bazylice św. Piotra, by wierni mogli oddać hołd. Watykan w najnowszym komunikacie poinformował, że może to nastąpić w środę rano, 23 kwietnia, zgodnie z zasadami, które zostaną ustalone i przekazane jutro, po pierwszej kongregacji kardynałów. Stolica Apostolska przekazała również, że Franciszek zmarł w swoim mieszkaniu w Domu Świętej Marty.