Goniec.pl Fakty Nowe przepisy wejdą w życie 1 października. Ogromna zmiana dla mieszkańców Warszawy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowe przepisy wejdą w życie 1 października. Ogromna zmiana dla mieszkańców Warszawy

19 września 2023
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Nowe przepisy wchodzą w życie już 1 października. Wszyscy, którzy nie dostosowali swoich domów i mieszkań do nowych regulacji, mają bardzo mało czasu. Uchwała antysmugowa dla Mazowsza jasno określa kwestie źródła ogrzewania.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 października

1 października 2023 r. będzie dniem, gdy całe województwo mazowieckie zostanie objęte nowymi przepisami. Wynikają one z podpisanej wcześniej uchwały antysmogowej. Walka z zanieczyszczonym powietrzem trwa i wkracza na zupełnie nowy poziom.

Już za kilkanaście dni mieszkańcy Warszawy nie będą mogli palić węglem w swoich źródłach ogrzewania . - Zakaz spalania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania jest zgodny z treścią deklaracji podpisanej wspólnie w 2020 r. podczas III Kongresu Czystego Powietrza przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Miasto Stołeczne Warszawę. Wprowadzenie zakazu poparli prezydent Rafał Trzaskowski oraz Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy - tłumaczy warszawski Urząd Miejski. Przewidziane są jednak wyjątki.

Katarzyna Cichopek wyjaśnia, że jej syn wcale nie dokonał coming outu

Uchwała antysmogowa: w Warszawie węgiel będzie zakazany

Już od 1 października węgiel znajdzie się na liście zabronionych źródeł energii w Warszawie . - Wyjątek stanowią instalacje spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 r. oraz instalacje spełniające wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r. Właściciele mają możliwość palenia w nich również węglem do końca ich żywotności - czytamy w specjalnym komunikacie warszawskiego ratusza.

Uchwała antysmogowa, która mocno zmieni życie mieszkańców Warszawy już 1 października 2023 r., nie podważa jednak wcześniejszych zapisów . Mowa o tym, iż do końca 2023 r. Zniknąć mają wszystkie tzw. kopciuchy, a kominki muszą zostać wymieniona na takie, które będą wpisywać się w ramy wymogów ekoprojektu. Zamiast ich wymiany można skorzystać z opcji doposażenia ich w urządzenia, które ograniczą emisje pyłu. Uchwała antysmugowa nie zmienia również zapisu mówiącego o tym, iż wszystkie nowo instalowane kotły na paliwa stałe są muszą spełniać wymagania ekoprojektu.

Warszawa ma plan na walkę ze smogiem

Nowe przepisy to dalsza część strategii Warszawy i Mazowsza, która ma pomóc w poprawie stanu jakości powietrza. Problem nasila się zimą, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy i do pieców trafiają wątpliwej jakości paliwa.

- Celem klimatycznym miasta jest ograniczenie tej emisji o 40% do 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 r. - wyjaśnia stołeczny Urząd Miejski.

Źródło: o2.pl

Kiedy przyjdą przymrozki? IMGW: są bliżej niż myślimy
Tysiące Polaków bez prawa do emerytury. To efekt zmiany prawa. W sądach posypią się pozwy
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport