Niespodziewany zwrot ws. sprzedaży TVN. Wycofał się murowany faworyt, nie do wiary, co przesądziło
Kluczowy oferent w procesie sprzedaży Grupy TVN – najbogatszy Polak według rankingu “Forbes” – wycofał się z negocjacji. Z nieoficjalnych ustaleń redakcji Business Insider Polska wynika, że powodem rezygnacji z zakupu był wpływ Donalda Trumpa. Chodzi konkretnie o jedną decyzję, która drastycznie obniżyła rentowność inwestycji.
Sprzedaż Grupy TVN pod znakiem zapytania
Warner Bros. Discovery kilka miesięcy temu rozpoczął proces sprzedaży dochodowej spółki medialnej Grupy TVN , która jest nadawcą naziemnym, właścicielem platformy streamingowej i wydawcą portali internetowych w Polsce. Powodem, jak ustaliła agencja Reutera, miały być problemy z cash flow przedsiębiorstwa-matki na amerykańskich rynku. W ten sposób gigantyczny koncern próbuje ratować swoją sytuację i umacniać pozycję względem rywali, którzy notują wzrost udziału w wielu sektorach.
Grupa kapitałowa TVN SA w 2023 roku wypracowała 419,7 mln zł zysku netto przy 2,26 mld zł przychodów ze sprzedaży – zauważył portal Press, powołując się na dane z KRS.
Analiza Bloomberga wykazała wartość Grupy TVN na poziomie ponad 1,2 mld dolarów. Tak duży kapitał przejmowanego przedsiębiorstwa z góry oznaczał wstępną selekcję ofert – wiadomo, że do gry mogły wejść wyłącznie fundusze lub osoby prywatne z odpowiednio wysokim kapitałem.
Do niedawna WBD miało przed sobą dwie oferty zakupu TVN
Przez ostatnie tygodnie trwały medialne przekomarzania między rzekomymi nabywcami Grupy TVN, a spekulantami, którzy podsycali plotki. Temat na długo zawisł przy osobie Rafała Brzoski – twórcy sieci logistycznej InPost – który mógłby dokonać ekspansji przedsiębiorstwa na rynek medialny. Ostatecznie nie ma jasnej deklaracji, czy przystąpił do negocjacji, choć mógł zrobić to w połączeniu z Wirtualną Polską – przedstawiciele Holdingu wstrzymali się od komentarza, podkreślając, że zasadniczo milczą w podobnych sprawach.
W poniedziałek “Gazeta Wyborcza” przekazała, że według nieoficjalnych ustaleń: Warner Bros. Discovery ma na stole dwie oferty zdecydowanych kupców. Chodziło o konsorcjum ok. 30 polskich inwestorów z Wirtualną Polską oraz Michała Sołowowa – najbogatszego Polaka w rankingu “Forbes”, który jednocześnie złożył rzekomo najlepszą ofertę przejęcia spółki.
Sołowow chciał zakupić kanały Grupy TVN oraz stacje tematyczne WBD, z kolei Wirtualna Polska zamierzała nabyć jedynie główną część, czyli TVN.
BI: Polski miliarder rezygnuje z przejęcia TVN
Jak jednak poinformowała redakcja Business Insider Polska, Michał Sołowow wycofał ofertę kupna Grupy TVN . Bartek Godusławski, zastępca redaktora naczelnego, napisał, że powodem miał być wpływ polityki zagranicznej Donalda Trumpa.
Według naszych źródeł powodem porzucenia planów są zawirowania rynkowe związane z polityką celną Donalda Trumpa, które pogorszyły klimat dla transakcji przejęć – czytamy.
Po decyzji Donalda Trumpa rynek zaczął się załamywać. W niektórych krajach notowania na giełdzie przeżyły największy krach od 2008 roku. Eksperci tłumaczą, że gdy wartość akcji spada o ponad 10 proc., jest to uzasadniony powód do niepokoju.
Liczą nas 39 proc., więc my im damy 20 proc. cła – tłumaczył amerykański prezydent w rozmowie z mediami. – Będziemy pobierać od nich około połowy tego, co oni pobierają i pobierali od nas.
Czytaj także: PiS odpowiada na propozycje debaty Trzaskowskiego. “Nie odmówimy”