Nie żyje profesor Tadeusz Zgółka Żródło: UAM w Poznaniu

Nie żyje profesor Tadeusz Zgółka

26 Kwiecień 2021 Irmina JachIrmina Jach

Nie żyje profesor Tadeusz Zgółka, wieloletni pracownik Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był pierwszym dziekanem Wydziału Neofilologii. Jego wykłady cieszyły się ogromną popularnością, studenci nazywali uczonego „poznańskim Miodkiem”. Miał 76 lat.

O śmierci cenionego uczonego poinformowali pracownicy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor Tadeusz Zgółka był uwielbiany przez studentów i współpracowników. Jego wykłady cieszyły się ogromną popularnością wśród młodzieży akademickiej.

Nie żyje profesor Tadeusz Zgółka

- Nawet w piątek wieczorem, gdy wszyscy już myśleli o weekendzie, sala przy ulicy Międzychodzkiej pękała w szwach. Zawsze niezwykle elegancki i mówił z taką pasją, że ludzie siedzieli na korytarzach - wspominała jedna ze studentek etnolingwistyki.

Profesor Tadeusz Zgółka nie ograniczał się wyłącznie do kariery akademickiej - prowadził własną audycję na antenie Radia Afera. Był członkiem Komitetu Językoznawstwa i Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.

Zasłużony działacz przed laty został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uzyskał również wyróżnienie Zasłużony dla Miasta Poznania. Aktywnie angażował się w życie polityczne kraju.

Tak wygląda dziś grób Marka Perepeczki. Bardzo smutny widokTak wygląda dziś grób Marka Perepeczki. Bardzo smutny widokCzytaj dalej

W 2018 roku stanął w obronie posłanki Joanny Jaśkowiak, która podczas wiecu wyborczego wypowiedziała słowa, które przez wiele osób zostały uznane za wulgarne i niestosowne do sytuacji. Jego opinię dołączono do apelacji od wyroku skazującego żonę prezydenta Poznania.

Argumentował, że mocne słowo, oznaczające duże poddenerwowanie, zostało przed Joannę Jaśkowiak użyte w sposób spontaniczny, w celu wyrażenia stanu emocjonalnego spowodowanego czynnikami politycznymi, dlatego trudno wyobrazić sobie karanie każdego, kto używa emocjonalizmów. Posłanka została ostatecznie uniewinniona.

Profesor Tadeusz Zgółka przyszedł na świat 1 lutego 1945 roku. Maturę zdał w Rzepinie, a następnie przeniósł się do Poznania, gdzie rozpoczął studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był absolwentem filologii polskiej. To z tą uczelnią związał całą karierę naukową.

Na początku lat 80. był dziekanem Wydziału Filologicznego. Ze stanowiska został odwołany przez ówczesnego Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. W 1988 roku został pierwszym dziekanem Wydziału Neofilologii, a ostatecznie wrócił na Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej do Zakładu Retoryki, Pragmalingwistyki i Dziennikarstwa.

Był współorganizatorem Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Brał udział w redakcji polskiej edycji „Encyklopedii Britannica” oraz „Praktycznego słownika współczesnej polszczyzny”. Między innymi dzięki jego staraniom powstał Wydział Polonistyki na Uniwersytecie w Archangielsku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł